polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

D200 Dpreview'e Ulasmis

arkadaslar bugun dpreview ilk numune d200'u nikon tarafindan teslim almis derin incelemeye baslamistir, kucuk bir yuzeysel oninceleme su anda sitede mevcut. sayet yazilanlar boyleyse, canon'un bu klasmandaki makinalari teknoloji olarak nikonun gerisine dusmus durumdalar.

Tarih: 1 Kasım 2005, 18:40 - İp: yok
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

pazarbey 28-300mm ile 28-200mm arası yeterli performansı verir herhalde ama az ışıklı bir ortamda 200-300mm arasında üçayak kullanman gerekebilir.

Kullananların yorumlarına göre 200-300mm arasında öyle elinde tutup çekim yapılamıyormuş. Gürcan güneşli günlerde bile zorlandığını yazmış. Biraz daha para verip şöyle titreşim önleyicili daha düşük aperture değerine sahip, daha düşük zoomlu bir lens almak daha iyi olmaz mı?

Mesela 70-200mm f2.8/4 IS/VR filan

Bir de lens almadan önce şu MTF chartlara bakmanın faydası var gibi geldi bana. Yorumları da okumakta fayda var. Barrel, pin cushion, cromatic aberration, purple fringing gibi hataların miktarları önemli.

Ben olsam S2'yi de satmazdım DSLR 'ı her zaman yanında taşıyamazsın...İlla satacağım diyorsan fiyat ver belki alacak birilerini bulabilirim.

D200 bu fiyata gerçekten süperrr

Bakalım Canon ne yapacak. Sanırım fiyatlar Ocak ayında dibe vuracak bende DSLR'ıma kavuşabileceğim.

Tarih: 4 Kasım 2005, 16:28 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

konica m 5 d ile alırsam problem olmaz.Ondra ıs makinada.Birde ben konica m z2 kullandım.380 mm idi ve güneşli hatta bulutlu havalarda bile problem olmadan kullanabiliyordum.Slr olursa zaten ıso yükseltilebilir.Ama dediğim gibi 5d alırsam sorun otamatik olarak çözülecek.
dediğin testleri nerelerde bulabilirim acaba.Bir setedi objektif testleri vardı ama nerde hatırlamıyorum.
dslr alırsam bir tane küçük kompak alacağım.
1000 euroya satacağım.

Tarih: 4 Kasım 2005, 16:33 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey, bir yerde yanlisligin var aman yanlis yapmayasin diye soyluyorum; 28-300mm lensi konica 5d veya nikon d50'ye taktiginda genis acidan baslamaz.. crop faktorunden dolayi 42mm'ye denk geliyor.. eger ki genis aci istiyorsan 18mm'den baslayan lensleri sec en azindan.. mesela 18-200mm gibi..
mesela 18-200mm lensi nikon d50'ye taktiginda, sana film makine karsiti olarak 27-300mm objektif oluyor.. yani hem genis aci hem de super telephoto..
...bu durumda tabii ki konica almanin avantaji olacak, cunku uzerine takacagin 18-200mm lens, otomatikman IS'li gibi olacak ve sana yardimci olacak..
ama bir noktayi da gozden kacirma; nikon 18-200mm'nin telephotosu f/5.6, yani sigma ve tamron'daki gibi f/6.3 degil.. bu da sana insbeten daha hizli enstantane hizinda kullanmana izin veriyor, ayrica 4 stop'luk avantaji da eklenince elle cekim cogu durumda imkanli oluyor..
tabii sen bilirsin..
body'de IS ozelliginin olmasi unutulmamasi gereken bir ozellik.. ki ben alirken konica 5d olsaydi, sanirim ben de senin gibi listenin tepesine koyardim..
ama sana tavsiyem biraz daha bekle pazarbey, en azindan ocak'a kadar.. piyasa cok fazla kizismak uzere bence.. sen ne dusunuyorsun?
..............

bu arada gorkemkgo haklisin.. dslr alinca bir compact'a ihtiyac oluyor.. ama eminim ki pazarbey de aynisini dusunuyor, daha kucuk bir compact almak daha mantikli.. yani gomlek cebi model..
..
bir de haklisin tabii.. 70-200 f/2.8L IS harika bir lens.. mtf grafikleri prime'lar kadar iyi olan bir lens, ama ne yazik ki fiyati da bir o kadar fazla..
..ama soyle dusunelim.. bir nikon 18-200 f/3.5-5.6 VR ile karsilastiralim.. 70mm'de benim tahminim f/4'de calisiyordur.. 70-200 ise f/2.8'de.. yani 1 stop'luk fark var.. ama iste nikon'un yeni VR II teknolojisi 4 stop'a kadar sarsintiyi onluyormus.. yani 70-200'dekinin en fazla 3 stop olacagini dusunursek, bir farklari olmuyor.. 200mm'de ise 70-200'un 1 stop'luk avantaji oluyor yalnizca..
ama iste eger ki 18-200 VR lensi denildigi kadar kaliteliyse, bence, bizim gibi amatorler icin cok farketmeyeceginden hem kapsadigi alandan hem de fiyatinin ucuzlugundan dolayi vazgecilmez bir lens olacaktir..
..ama tabii ki yuksek aperture'in faydasi cok daha fazla.. hem net alan derinligini azaltabiliyorsun hem de aksiyonu durdurmak icin cok hizli shutter hizinda cekim yapabiliyorsun..
aslinda bayagi komik oluyor, bir 70-200 f/2.8L IS ile 18-200 VR lensini karsilastirmak..

Tarih: 4 Kasım 2005, 17:46 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

eeee yeter be.öfff.
yok 28 mm 42 oluyormuş.18 27 oluyormuş. satmıyorum satmıyorum s2 mi. dslr sinide objektifinide ....... istemiyorummmmmm..
S2 bana yeter .yok öyle 1.5 mafnifikşin falan.36 mm ise 36 mm.tamammı, anladınızmı.
hem videosuda var.Hemde süper.

Önemli not:
Dslr almaktan vazgeçmemin hanımı ikna edemem veya izin alamamış olmamla hiçbir alakası yoktur.

Tarih: 4 Kasım 2005, 18:50 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

Bekarlık sultanlıktır...

#Huzun_Seli' tarafyndan 04.11.2005 19:40:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Kasım 2005, 19:37 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ohooooo pazarbey, bu kadar basit mi vazgecmek????..
bugun bir crop faktoru yuzunden vazgectin.. hemide 1.5x den dolayi..
tabii ki crop faktoru olmamasinin bircok avantaji var.. ama iste olmayanlarinin fiyati da cok ama cok yuksek..(canon 1Ds ve 5d gibi..)
..crop farktoru yukseldikce avantaj azaliyor..
...........
neyse.. bu konuyu desmenin fazla faydasi olmayacak..
hem ne guzel de bir makinen var.. ustelik masraf etmekten de kurtulmus olacaksin..
..
sana, 6.0x crop'lu canon s2'nle basarilar dilerim pazarbey..

Tarih: 4 Kasım 2005, 19:57 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ne demek istiyorsun dadanagsat 6.0 crop ne anlama geliyor.İyimi kötümü.Anlayamadım.
Açıklamanı rica ediyorum.

Tarih: 4 Kasım 2005, 20:15 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Yaw dadanagast, crop faktörün eksilerini biraz açabilirmisin lütfen.

Benim bildiğim Crop faktörlü bir makinada elindeki objektifi gerçek değerlerinde kullanamıyorsun. Başka ne gibi eksileri var bilmiyorum

Tarih: 4 Kasım 2005, 21:47 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

tamam anladım.benim objektif 420 mm.normalde 42 cm olması lazım.
ama 42/6=7 cm. tamam çözdüm.
yani 35 mm filmin 1/6 sı kadar sensör var.bunun için 1.6

Tarih: 4 Kasım 2005, 21:52 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey yani iyi degil demek istiyorum.. 1.5x crop faktoru bulunan bir sensor her acidan 6.0x crop faktoru olan sensorden daha iyidir..
viiizzz, aslinda sen de cok iyi biliyorsun, sanirim aklina gelmedi su anda.. crop faktorunun yuksek olmasi demek, daha kucuk sensor olmasi demektir.. daha kucuk sensor demek, dunyanin en kotu olayi demektir..
daha fazla alan derinligi demek, daha fazla noise demek, daha kalitesiz goruntu almak demek..demek de demek..
tamam belki iso50'de canon s2 iyi sonuclar veriyor.. ama iso 200'de mesela?.. iso 1600??? 100-200-400-800-1600 iso.. 4 stop farklilik var.. az mi bunlar arkadaslar?
ayrica sensorun uzerindeki herbir birimin daha buyuk olmasi demek, daha iyi kontrastda, daha iyi renkler elde edilecek fotograf demektir..
o da mi yetmiyor?..peki..
daha yuksek boyutta print alabilme demektir.. veya daha buyuk boyuttaki printlerde bile bozulma olmamasi demektir..(cunku belki o kadar yuksek boyuttaki print'i ne yapacagiz diye sorabilirsiniz..)
..herseyi birakin, dslr alinca raw formatinda cekim yapma firsatina kavusacak pazarbey.. tamam ust duzey compactlarda da var raw ozelligi, ama s2'de yok..
..daha su anda aklima gelemeyen bircok ozellikler var.. ama var da var yani..
olay sadece sensor buyuklugu ile bitmiyor, bu onemli..
sensorun buyugunu de pahali makineye takiyorlar.. dslr'lara mesela.. (artik R1'da da var tabii.. ama su anda R1'i da dslr gibi saymak lazim, cunku tek..)..
...............
bosver pazarbey.. dslr alip da ne yapacaksin.. gel bosver sen..
(ben sana dslr aldirmayi artik kendime bir gorev biliyorum pazarbey.. ne yaparsan yap kurtulamazsin.. senin bu kadar ozelliklerden mahrum kalmana izin vermeyecegim!!!!!!!! )

Tarih: 4 Kasım 2005, 23:05 - İp: yok