codeihk
codeihk (üye)
İstanbul / Amatör

D200-d80-d90 Secim İcin Yardim

Arkadaslar yeni dogan cocuklari cekmek istiyorum ve kendime iyide bir makine almak istiyorum. Bu tercih icinde bana en cok yardim edebilicek arkadaslar olarak siz degerli netfotograf uyelerine danismak istedim. Toplam 2500ytl lik bir butce ayirmayi dusunuyorum. Makineyide buyuk ihtimalle yurtdisindaki arkadasima siparis vermeyi dusunuyorum. Butceme gore daha cok su 3 model uzerinde durdum ,bunlar basliktada yazdigim gibi D80-D90 ve D200 modelleri. Fiyat olarakta yurdisi icin Amazon.com sitesi uzerinden fiyatlara baktim. Dusundugum kombinasyonlari assagiya siraliyorum sizinde onerebiliceginiz 2500ytl limite kadar makine lens kombinasyonlarini bekliyorum. Bu kombinasyonlari Amazon.com dan yapasaniz sevinirim cunki lensler hakkinda pek bilgim yok. Sizin yazacaginz kombinasyonlardaki lensleri neye yonelik yazdiginizida belirtirseniz sevinirim. Ayrica filtre olarak hangi filtreleri almaliyim? Gelelim baslikta yazdigim 3 farkli makineye. D80 alabilirim diye dusundum cunki makine ucuz dolayısıyla cesitli lensler alabilirim. D90 alabilirim daha kaliteli oldugunu dusunmeme ragmen bazi arkadaslar D90 da video kaydetme ozelligi oldugundan dolayi ya video ozelliginin dslr makinede istemediklerinden yada video ceken kameranin resim cekme ozelliginide etkiler gibi bir yorum yaptilar hernekadar bana sacma gelsede sizede danismak istedim. D90 daha iyi fakat onun yaninda kitten gelen 18-105 lens ve ekstra bir lens alabiliyorum. D200 e gelince D90 alma diyen arkadaslar D90 yerine alicaksan D200 al dediler. Bunuda bu tavsiye uzerine ele aldim.Yardimlarinizi bekliyorum (Yeni dogan bebekleri cekicegimi de goz onunde bulundurmayı unutmayalım) iste benim kombinasyonlarim amazon.com linkleriyle beraber:

D90 18-105 VR Kit + Tamron 17-50 Lens:
D90 Kit
Tamron 17-50

D80 18-135 Dx ED II ve 70-300 VR Lens + Tamron 17-50 Lens :

D80 2 lens Kit
Tamron Lens uste verilendir.

D200 Kit 18-200 VR lens+ Tamron 17-50 Lens :

D200 Kit
Tamron lens ustte virlendir.

Simdiden yardimlariniz icin tesekkurler.

#codeihk' tarafından 26.01.2009 14:26:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ocak 2009, 14:24 - İp: 88.***.**3.6
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

D300 alamıyorsanız D90'ı öneririm.
Akşam çocukları evde çekmek için hızlı bir lensede ihtiyacınız olacaktır. (Her zaman flaş kullanamadığınız için) 35 2, 50 1.8 gibi bir lensi zoom yerine tercih edebilirsiniz.

Tarih: 26 Ocak 2009, 21:58 - İp: 88.***.**6.197
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

yeni doğanları nerede ve hangi şartlarda çekeceksiniz? daha önce SLR bir makine kullandınız mı? bebek - çocuk (ve ebeveyn) fotoğrafları çekmek için tecrübeniz ne düzeyde? neden mi bu soruları soruyorum? yeni doğanlar ışığa hassas olacakları için flaş kullanamayacaksınız! eğer hastane ortamında çalışacaksanız farklı tip lenslere ihtiyacınız olacak. hızlı tabir edilen lensler ki bunlar hızlı arabalar gibi pahalıdırlar. hangi DSLRyi kullanacağınız çok da önemli değil. D80 in çekeceği fotoğraflarla D200 ün çekeceği fotoğrafları müşterileriniz anlayamayacaklardır. önemli olan sizin makineye olan hakimiyetiniz ve tecrübenizdir. eğer DSLR alacağım ama hazır modlarında çekim yapacağım derseniz D200 sizi üzer. çünkü o modelde hazır modlar yok. yazınızdan anladığım kadarıyla DSLR ler hakkında çok fikriniz yok! bence bu işe girmeden etraflı bir araştırma yapmanız iyi olur. bu araştırmada da size burdan yazılanlar çok fazla yardımcı olamazlar maalesef! kafanızı karıştırdıysam üzgünüm. iyi çalışmlar dilerim. saygılarımla...

Tarih: 26 Ocak 2009, 23:31 - İp: 85.***.**6.54
codeihk
codeihk (üye)
İstanbul / Amatör

Yardımlarınız için teşekkürler. Hastane ortamında çekim yapacağım ve sizinde değindiğiniz gibi flaş kullanamayacağım. Bu durumuda göz önünde bulundurursak bana direk bir lens markası ve modeli soyleyebilirseniz daha çok yardımcı olursunuz. Soylediğim gibi 2500 ytl bütçem var. Hizli çekim yapmam gerektiğini söylüyorsunuz dolayısıyla hızlı bir lens almam gerekiyor. Yukarıda yazdığım kombinasyonlarda hepsine tamron 17-50 lensi ekledim bu lens işimi görmezmi yoksa daha iyi bir lensmi almalıyım onun yerine. Lens tavsiyenizi bekliyorum yapacağım iş hastanede yeni doğan unitelerindeki bebekleri çekmek olcakak. Daha once slr makine kullanmadım. Makineyi alıp bu konuda tecrube edinmek istiyorum. Makineyide bir defa almak istiyorum ve başlangıç için de amacıma yönelik lens almayı düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum..

#codeihk' tarafından 28.01.2009 10:41:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2009, 10:40 - İp: 88.***.**3.6
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

canon olsa 50mm f1.4 önerebilirdim. sonucta flassız cekim yapacaksınız ve düşük ışık ortamında kararlı af yapabilen bir makine ve lens size lazım olarak görünüyor. Bu noktada nikon tarafında d90 olmalı ama lenslerini bilemiyorum nikonun

Tarih: 28 Ocak 2009, 11:11 - İp: 62.***.**1.61
codeihk
codeihk (üye)
İstanbul / Amatör

Tamron un yerine bunlardan birinimi almalıyım?

Nikon 50mm f/1.8D AF Nikkor Lens for Nikon Digital SLR Cameras

Nikon 50mm f/1.4D AF Nikkor Lens for Nikon Digital SLR Cameras

Nikon 35mm f/2D AF Wide-Angle Nikkor Lens for Nikon 35mm and Digital SLR

Yada D80 alip Kitten gelen 18-135 + Tamron + Bunlardan birinimi alayım?

Yoksa D90 alip Kitten gelen 18-105 + Bunlardan birinimi alayım daha sonrada Tamron u alabilirim fakat suan butcem 2500ytl.

Burada galiba mantıklı olan D90 alip daha sonra gerekirse istege uygun lensi almak olacak. Asıl karsilastirmak gereken D90 - D80 kiyaslaması gibi gorunuyor. Sonucta onlar bir kere alinacak fakat lensler daha sonradan alinabilir. Onerilerinizi bekliyorum.

Tarih: 28 Ocak 2009, 16:06 - İp: 88.***.**3.6
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

d90 al gövde olarak iso başarımı d80'den daha iyi oldğu kesin
lens olarak f1.4, 1.8'den pahalıdır diye düşünüyorum. sadece diyafram açıklıgı degil af hızı ve kararlılıgı hangisinde iyiyse o seçilmeli.

18-105 yapacagın işe hiç uygun bir lens degil.

Tarih: 28 Ocak 2009, 20:51 - İp: 88.***.**9.238
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

http://www.fotokritik.com/forum/80901

şu ilan ilginizi çekebilir

Tarih: 28 Ocak 2009, 21:00 - İp: 88.***.**9.238
jimbo
jimbo (üye)
İstanbul / Amatör

drvolki doğru söylemiş, D300 alamıyorsan D90 mükemmel olur.

Tarih: 2 Şubat 2009, 13:10 - İp: 88.***.**7.232
  • 1