hazanfer
hazanfer (üye)
İstanbul / Amatör

D-slr Anket

Herkese selam arkadaşlar;
Bu açtığım forum sadece D-SLR modeller için lütfen bu forum içine diğer SLR-LİKE veya compact modeller hakkında soru görüş veya fikir sokmayalım bu sayfanın amacı SLR almak isteyenlere yardımcı olabilmek olsun lütfen….
Ben de benim gibi bir türlü D-SLR almak isteyip de hangisi olması gerektiğine karar veremeyen çaresizlerdenim…
Öncelikle yazıyı komple okuyun ve cevabınızı verin lütfen. Şimdi olay şu aşağıda yazdığım makineler, markaların alt fiyat grubunda sayılabilecek modeller; sizden ricam bunlardan birini seçip o makineye oyunuzu vermeniz ama bunu yaparken neden o model veya markayı seçtiğinizi, isterseniz diğer modellerin bildiğiniz eksi yönleri ve artı yönlerini yazmanız… yani seçiminizi yaparken sizi etkileyen sebepleri de bizimle paylaşmanız hepimize faydalı olacak kanaatindeyim. Mesela o marka CCD kullanıyor diğeri C-MOS biri 36 bit diğeri değil biri 100 İSO’dan başlıyor diğeri 200’den bunlar bilinenler, bide teknik tablolarda bulunmayan ancak birden fazla markayı kullananların bilebileceği farklar var bunlarda karanlık ortamda otomatik netleme hızı mesela veya menülerin kullanım rahatlığı, makinenin çekim hızı, açılma süresi, LCD ekranın güneşli ortamda ki netliği, ele oturuşu…. Gibi bir sürü şey; bunları ancak farklı modellerle çalışanlar bilir bence.
Birde seçtiğiniz makineye hangi marka ve modelde lens seçerdiniz onu da belirtelim lütfen hani bu modeli bu lensle beraber bu nedenlerden dolayı seçerdim gibi bir sonuç çıksın ortaya…
Hadi bakalım sonuç ne olacak görücez???

NİKON
-D50
-D70S
CANON
-EOS 300D
-EOS 350D
KONİCA-MİNOLTA
-DYNAX 5D
OLYMPUS
-E 300
PENTAX
-ist D
-ist DL
-ist DS

Tarih: 9 Kasım 2005, 14:26 - İp: yok
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Bende sizinle aynı durumda sayılırım. Ben 350D ile D70s arasında kaldım. Kullanım amacınızda önemli tabi, ben doğa fotoğrafları çekmeyi istediğim için daha net ve kesin renk sağladığı ifade edilen D70s üzerinde karar kılmış bulunuyorum. Ayrıca Nikon'un Dslr makineleri yan sanayi objektiflerde uyum sorunu yaşamazken Canonlar'ın bu sorunu yaşadığı forum sayfalarında zikredilmişti. Buraya kadar olan kısım hep bana başkalarının belirttiklerinden özetlediklerimdi. Birde ben iki makineyide elime aldım ve bizzat inceledim, Nikon ele daha iyi oturuyor, canon biraz küçük bir gövdeye sahip ve teleobjektifte takınca ağırlık merkezi daha fazla öne doğru kayıyor gibi geldi bana.

Bu bir tercih, Canon'cu Nikoncu davası değil, hangi makine sizi cezbederse onu alın. Görmediğiniz ve bizzat elinize alıp denemediğiniz makineyi almamanızı öneririm. Çeşit çok olabilir, önemli olan gönlünüze yatanı almanız...

Tarih: 9 Kasım 2005, 19:39 - İp: yok
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Merhaba d50 ve d70'i ayni anda kullanip karsilastirma olanagim oldu sonucta d50 aldim...

iki makinaninda ele oturusu ayni d50 yuksekligi biraz daha dusuk olsada arada bir farl yok. kit lensi gozle gorulur sekilde d70'de malzeme olarak daha iyi. sonuclarda ise d70 kit lensi 18-70 dikkatli olarak incelenirse 18-55 den daha iyi. aradaki lens fiyatlarinin farkina bakarsaniz fiyat farki
kalite farki orani yerinde. beyaz dengesi ayarinda d70 ara secenekler sunsada pratik olarak bununda cok onemi yok, buna cok onem veren bir insan raw ceker diyip cekebiliriz. otomatik beyaz dengesi her iki makinadada cok onemli olmayacak kareleriniz icin yeterli dogrulukta calisiyor...

goruntu kalitesine gelince d70 bu konuda daha keskin goruntuler veriyor fakat sanki bu keskinligi oyle cok belirgin degil, bunun yaninda 1600 asadaki noise orani d70de
d50''ye gore belirgin durumda.

iki kamerayida almadan once uzunca bir sure kurcaliyip degerlendirme firsatim oldugu icin sanliydim ve sonunda d50 tercih ettim. bunun sebebi tamamen fiyatlar arasindaki ucurum tabi bu fark yasadigim yer amerika icin gecerli. d70 su anda 1100-1200 dolar civarinda seyrederken d50 700-800 dolardan satiliyor burada. aradaki fark teknik eksikliklerden meydana geliyor
-ki bu teknik eksiklikler cok sahsi degerlendirmelerdir-
bu arada sunuda belirteyim bu forumda bunu defalarca telaffuz etmisimdir eger yeterli param olsaydi d70'i sirf mevcut kit lensi icin alirdim...

#polaris' tarafyndan 10.11.2005 00:02:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Kasım 2005, 21:52 - İp: yok
x_brknt
x_brknt (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

bende oyumu D70s'ten yana kullanıyorum bundaki en büyük sebep olarak görüntü keskinliği ve yan sanayi objektiflerinde sorun çıkarmamasını gösteriyorum ergonomi ve menü kolaylığı büyük ekran benim için sadece cabası kesinlikle Nikon D70s 18-70 mm 3.5-4.5

Tarih: 10 Kasım 2005, 12:36 - İp: yok
hazanfer
hazanfer (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar kusura bakmayın ama neden okuyan kişiler bi zahmet deneyimlerini yazmıyo 200 kişi içinden sadece 3 kişimi slr makine sahibi lütfen paylaşalım yokmu içinizde benim makinemin şu özelliği süper sırf bu yüzden bu makine alınır diyen; yada aman ben yandım siz yanmayın arkadaşlar bu modelden uzak durun keşke başkasını alsaymışım diyen...
D-SLR makinesi olanlar alım sürecindeki ve sonrasındaki deneyimlerinizi bekliyoruz lütfeeeen...

Tarih: 1 Aralık 2005, 22:08 - İp: 62.***.**1.162
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Ben almadım ama yakında alacağım. Oldukça uzun süren bir araştırma ve karşılaştırma sonucu Canon EOS 350d'ye karar verdim.

Sebebine gelince;
- Daha net ve düşük "noise" ile fotoğraf çekme,
- İleri seviye amatör fotoğrafçılara sağladığı özellikler,
- 8 Megapixel, CMOS kullanması, CMOS CCD'ye nazaran uzun kullanımlarda daha az ısınıyor ve daha az enerji çekiyor, ve bu daha az ısınma sonucu ısınmanın resim üzerinde yaratacağı mikro distorsiyon olmuyor,
- DigicII işlemcisi ile daha hızlı açılma, resim çekimlerinde seri çekimlerde daha fazla hız,
- Fiyatının kaliteli giriş seviyesi D-SLR makinalar arasında cazip olması (350d ve 18-200 sigma lensi herşeyi dahil 2000YTL'ye rahatlıkla alabiliyorsunuz) (D70s ile daha pahallıya geliyor)
- Türkiye'de desteğinin, teknik servisinin ve uyumlu aksesuar bulmanın avantajı.

Bunlara başkalarıda ilave olabilir ama benim araştırmalarıma göre elde ettiklerim bunlar. İnşallah satın aldıktan sonra tecrübelerimi aktarma şansını da bulurum.

Sağlıcakla kalın...

Tarih: 1 Aralık 2005, 22:49 - İp: 81.***.**9.255
cunuvar
cunuvar (üye)
İstanbul / Amatör

Bende tercihimi D70s den yana kullandım,makinayı alalı 1 haftayı geçti,ilk izlenim olrak kullanım kolaylığı,keskin resimler ve Af hızı beni çok etkiledi.Canon 350D belki teknoloji olarak daha üstün olabilir,türkiyede nikon çok az bir ara ile önde olduğunu düşünüyorum,bunuda sirkeci piyasasında hatırı sayılır satıcıların yorumlarından edindiğim bilgiler ışığında söylüyorum.

Tarih: 2 Aralık 2005, 11:22 - İp: 85.***.**0.83
yenifoto
yenifoto (üye)
Tekirdağ / Amatör

D50 makinamı(18.55) alalı 1 ay oldu.Pek memnun değilim.Gerçi diğer slr leri inceleme şansım olmadı.D50 nin en büyük dez avantajı küçük viewfinder'i bence.Bana pek kullanışlı gelmedi.Sırf viewfinder için D50 yi değiştirebilirim.18.55 bence hiç bir işe yaramayan bir lens.DSLR ile ilk tanışan bir insanın ilk kullanacağı lens bence 28-300 olmalıdır.Daha sonra farklı ihtiyaçlar için lens satın albilir.D50 nin başka dezavantajını görmedim.Kesinlikle ele çok iyi oturuyor.Örneğin fuji s7000 alacaktım fakat cıhazda ergonomi ve tutuş sıfır seviyde olduğu için vaz geçtim.Canonun uygun fiyatlı 350d sinin de çok tutuş konforlu olacağını sanmıyorum.Bence ele oturan en iyi makina D70s.Safkan bir makina .Parası olanın çekinmeden alacağı makinadır.tam 35mm sensörlü makinaların çok az ve pahalı olduğu şimdiki piyasada alınabilecek en mantıklı makina D70 bence.Ha bir de D50 nin olumsuz bir yönü de fazla pozlaması diyebiliriz.Galiba tek çözümün makinanın pozlama telafisini kullanmadan bir polarize filtre takmak gibi geliyor bana.Filtresiz gökyüzünü iyi çekemiyor çoğu durumda D50.Sonuç olarak D70s iyidir bence.Dahası da Nikon çok pratik ve harika bir makina üretti aslında,bu isim D200'dür.Fakat D 200 ün de tek dezavantajı bence sensörünün yine 23.6x15.8 mm olmasıdır.35 mm olması gerekirdi sonuçta.
Kolay gelsin.

Tarih: 5 Aralık 2005, 20:36 - İp: 81.***.**4.233
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

@yenifoto arkadaşım, dağıttın sen bizi yine
SLR-like makinalar arasında dolaşırken hadi biraz daha para verelim adam gibi bir DSLR alalım derken ve üstüne üstelik 350d'den D50'ye dönmüşken yıktın yani bizi
D50'yi bende kit lensi ile almayı düşünmüyorum. Farklı bir lens mesela en azından Nikon 18-70mm düşünüyorum.
Senin bahsettiğin sorunların D70 veya D70s'de olmadığına eminmisin. Çünkü bildiğim kadarı ile D50 bu serilerden daha sonra çıkmış ve fotoğraf kalitesine göre övülen bir modeldi.
Eğer mümkünse çektiğin fotoları örnek olsun diye bir yerlere atarmısın, bizde inceleyelim. Ama çekim değerlerinizde koyarsan iyi olur.
Sağlıcakla kalın...

Tarih: 5 Aralık 2005, 20:54 - İp: 81.***.**2.127
yenifoto
yenifoto (üye)
Tekirdağ / Amatör

TekNo arkadaşa cevap olaraktan:dediğim gibi viewfinderin küçük olması sorun olmazsa iyi makina derim.Pozlama fazlalığı konusuna gelince:filtre işi çözer diye düşünmekteyim.Benim için viewfinder konusu büyük mesele.Ne çektiğini detaylı görmen fotoğrafçılığın keyifli yönlerinin %50 sidir bence.Ben bu D50 yi eninde sonunda satarım arkadaş.Alıcı varsa 1 aylık sıfır D50'm satılıktır.Yardımcı olurum.18.55+1GB sd.Pazarlık payı vardır.

Tarih: 5 Aralık 2005, 22:13 - İp: 81.***.**4.233
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Daha önce compact sınıfta Nikon 4800 ve Canon S2 IS kullandım.
D-SLR'de EOS 350D tercih ettim.
D70S kullanmadım bilmiyorum ama 350D'den memnuniyetlerim:

1- Fiyatı D70S'e göre daha uygundu.
2- Kimi teknik özelliklerde daha yeni teknoloji olarak değerlendirdim araştırmalarıma göre, 8MP olması, CMOS sensörü gibi.
3- Şu an kullanıyorum , çok memnunum. Çok yüksek ISO değerlerinde dahi noise neredeyse yok düzeyinde, işlemci çok hızlı , çünkü seri çekim dahil beni hiç bir şekilde bekletmiyor (Extreme III 1 GB etkisi de vardır herhalde)
4- Nisbeten daha taşınabilir.

Fikirlerim böyle.

Tarih: 5 Ocak 2006, 20:07 - İp: 62.***.**4.1