obsessio
obsessio (üye)
Yurtdışı / Meraklı

D-slr Alıcam İşin İçinden Çıkamadım

Arkadaşlar önceden sizlerin fikirlerini almıştım. DEdiğiniz makinaları araştırdım. Ama bu konu hakkında bilgim a olduğundan dolayı 2 haftadır hala hangi makinayı alıcam bir türlü karar veremedim. Lütfen beni kendi yerinize koyun ve ne alacağım konusunda yardımcı olun. Lütfen..! Geceleri rüyalarımda fotodükkanlardan makina alıyorum artık.
Önceden de dediğim gibi fotoğrafçılığa yeni başlıyorum. Makina ve lensleri aldıktan sonra yaklaşık bir altı ay boyunca elimi cebime götürmek istemiyorum.
Makro ve mağaza gibi yerlerin fotoğraflarını çekeceğim. Bi anlamda reklamcılık gibi. Aşağıda amakinaları ve fiyatlarını veriyorum. Lütfen kararı siz verin.

Pentax K10D + 18-55 = 2.065 YTL

Pentax K10D + 18-55 + 50-200 = 2.500 YTL

"""Pentax K10D'nin 18-55 lensli fiyatı şimdi için makul. 500 YTL beni zorlar biraz. Para var ama ilerisi için düşünüyorum. Sizce ilk başlar için 18-55 alsam yeterli olurmu. Bi 6 ay sonra ikinci lensi alsam nasıl olur? Pentax'ın diğer lenslerini TR de kolaylık la bulabilirmiyiz? Kısacası 18-55 işimi görürmü ilk başlarda?"""

Pentax K100D + 18-55 + 50-200 + 1 GB HK.= 1.765 YTL

Sony A100 + 18-70 = 1.767 YTL

Sony A100 + 18-70 + 75-300 = 2.157 YTL

Nikon D80 + 18-70 = 2500 YTL

Bunlar peşin fiyatlar. Peşin alacağım makinayı.
Bütçem 2.000 YTL dedim. Ancak 500 YTL içinde diğerlerinden farklı özellikleri bulunan ve ayırt edici özellikleri olan makinayı da elemek istemedim.
Eğer 2.500 YTL lik makinalar ve lenslerle ulaşacağım performansa bu fiyat altında makinalar ve lenslerle ulaşabilirmiyim?
K100D 6.1 MP; diğerleri 10 MP üstünde.
Çektiğim fotoları Photoshop da işlemek gerekecek. Bu yüzden K100D bu nokta da bana sorun çıkartabilirmi?

KARARINIZ LÜTFEN..!

Birde dpreview.com un forumunda şu yazıyı buldum.

""""Pentax K10D vs. Nikon D80 vs. Sony A100 vs. Canon XTi "

I have been comparing the Pentax K10D, Sony A100, Canon XTi and Nikon D80. I have all of them here at least for a few more days - at least until I finish a few comparisons. My impressions are mostly subjective so far, but I am comparing all the cameras side by side.

VIEWFINDER: The Pentax has the best viewfinder, followed closely by the Nikon D80, then the Sony A100. The Sony viewfinder is remarkable for a penta mirror setup, but it is no match for the true pentaprisms in the Nikon and Pentax. The Canon is by far the worst of the lot in viewfinders.

AUTOFOCUS: I compared all cameras using a 50f1.4 lens, since the shallow depth of field evened the focusing playing field for all cameras. All four 10 megapixel cameras were very fast in focusing and locking on the same subjects - much better than older models like the Pentax *ist D. Focusing noise was lowest for the Canon, but it was only very slightly quieter than the Nikon D80 (with a 50f1.4D) and Pentax K10D (50f1.4 FA) which were virtually tied. The Sony was just as fast in focusing , but noisier than the other cameras with a Minolta 50f1.4 lens. Perhaps the Sony would be quieter with the reworked Sony 50f1.4 if anyone could find it (and pay the new $350 cost Sony is asking). However, this was as fair as I could make it with the 50f1.4 lenses I had available.

HIGH ISO NOISE: From limited shots so far the Pentax is also the best at controlling noise at high ISO, which was a complete surprise to me. The Canon is almost the same as the Pentax K10D, followed by the Nikon, with the Sony last. All 4 are identical to ISO 400. At 800 differences start to appear. To my eyes the Canon CMOS sensor controls noise well (but not as good as the Conon 6 megapixel and 8 megapixel CMOS sensors) but at the expense of dynamic range. Since dynamic range, the range from lightest to darkest is already a problem with all digital photography I prefer noise control that preserves the already limited dynamic range as much as possible.

BUILD QUALITY: By far, the Pentax K10D

Tarih: 27 Kasım 2006, 18:27 - İp: 82.***.**0.145
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Cüneyt Bey
teşekkürler
Tamer

Tarih: 28 Kasım 2006, 20:01 - İp: 193.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

obsessio foruma hosgeldin..
yukaridaki yaziyi yazan vatandas, fotograf kalitesinden bahsetmemis ama..
birkac yerde gordum, k10d'nin fotograflari hic de keskin degiller.. ayrica fotograflarin IQ'lari cok dusuk..
hersey noise degil dogrusu, bir canon'un fotograf kalitesini yakalayamaz k10d..
bilemiyorum, belki de gordugum fotograflari ozellikle k10d'yi kotu gostermek icin koymuslardir.. ama yerinde olsam oncelikle dpreview'de mesela fotograflarin yayinlanmasini beklerdim..
k10d'nin 16-45 lensiyle olan fotograflarinda dahi is yoktu.. simdi neredeydi bulursam yuklerim linkini..
oysaki 400d de d80 de a100 de, acik ara fark atiyorlardi k10d'ye kit lensleriyle..

...d80 aralarindaki en iyi kamera bence, ama fiyati da cok yuksek.. en azindan bir alti ay birsey almayacagini dusunecek olursak, bence, a100 ile iki lensli kiti al.. fiyati cok daha mantikli..

Tarih: 29 Kasım 2006, 05:13 - İp: 86.***.**0.120
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım k 10d yüksek isoda sınıfta kalacak,sağda solda gördüğüm resimlarden çıkardiğima göre.bence canon 400d yi aynı sınıfa koyarsak ve birde is objektif alınırsa daha iyi olur kanaatindeyim.şu ana kadar yaptığım iso araştırmalarımda bu sınıfta en iyisi canon.

Tarih: 29 Kasım 2006, 23:04 - İp: 81.***.**5.246
obsessio
obsessio (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Arkadaşlar Pentax K10D de karar kıldım. Peki;

18-55 li paketimi yoksa 18-55 + 50-200 li paketimi alayım? Ne dersiniz? Size tekrar hatırlatıyım ben bu işe yeni başlıyorum. Bİr üniversite öğrencisiyim. Grafik/tasarımcıyım. Fotoğraf stüdyolarında çalıştım. Düğün fotoğrafıdır, portre fotoğrafdır yani Photoshop işleri yapdım. Ama fotoğrafçılıktan bişey anlamam. Şimdi öğrenmemin zamanı. Objektif nedir lens nedir bilmem. Bu yüzden biraz daha ayrıntılı yardım ederseniz sevinirim. Çünkü bu işe harbiden asılmaya başladım. Makinayı almak için sırf İstanbul'a geleceğim Kıbrıs'tan. Ve bu işte ısrarlı olduğumu tekrar hatırlatayım.

18-55 mantıken düşündüğümde her türlü çekim için orta seviyede objektif.
50-200 lensi ne işe yarar? Hangi çekimler de iyidir?
Sadece 18-55 alıp; ayrıca macro çekimler için bir lensmi alayım?
Yoksa 18-55 + 50-200 mü?

Teşekkürler.

Tarih: 30 Kasım 2006, 18:27 - İp: 82.***.**0.145
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Bence 18-55 kit lensi alın. Ayrıca Sigma 70-300 APO DG MACRO lensi alırsınız, hem makro hem tele (uzak) çekimler için kullanabilirsiniz.

Tarih: 30 Kasım 2006, 22:47 - İp: 85.***.**4.69
ahmet79
ahmet79 (üye)
Antalya / Amatör

doğru karar almışsınız.umarım hoşunuza gider ve iyi günlerde kullanırsınız.iyi çalışmalar.

Tarih: 30 Kasım 2006, 23:04 - İp: 88.***.**6.182
obsessio
obsessio (üye)
Yurtdışı / Meraklı

murgur ve kees arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
İnanın dayanamadım testleri beklemeye. Gelmesini bile bekliyemiyorum ve Türkiye ye gelip kendim alacağım.
İnşallah utandırmaz.

lensler için biraz daha yorum yapabilirmiyiz acaba?
Türk sitelerinde baktığımda Sigma'nın 70-300 lensine Nikon uyumlu yazıyor. Bu Pentax a da uyarmı?

Tarih: 1 Aralık 2006, 11:55 - İp: 82.***.**0.145