obsessio
obsessio (üye)
Yurtdışı / Meraklı

D-slr Alıcam İşin İçinden Çıkamadım

Arkadaşlar önceden sizlerin fikirlerini almıştım. DEdiğiniz makinaları araştırdım. Ama bu konu hakkında bilgim a olduğundan dolayı 2 haftadır hala hangi makinayı alıcam bir türlü karar veremedim. Lütfen beni kendi yerinize koyun ve ne alacağım konusunda yardımcı olun. Lütfen..! Geceleri rüyalarımda fotodükkanlardan makina alıyorum artık.
Önceden de dediğim gibi fotoğrafçılığa yeni başlıyorum. Makina ve lensleri aldıktan sonra yaklaşık bir altı ay boyunca elimi cebime götürmek istemiyorum.
Makro ve mağaza gibi yerlerin fotoğraflarını çekeceğim. Bi anlamda reklamcılık gibi. Aşağıda amakinaları ve fiyatlarını veriyorum. Lütfen kararı siz verin.

Pentax K10D + 18-55 = 2.065 YTL

Pentax K10D + 18-55 + 50-200 = 2.500 YTL

"""Pentax K10D'nin 18-55 lensli fiyatı şimdi için makul. 500 YTL beni zorlar biraz. Para var ama ilerisi için düşünüyorum. Sizce ilk başlar için 18-55 alsam yeterli olurmu. Bi 6 ay sonra ikinci lensi alsam nasıl olur? Pentax'ın diğer lenslerini TR de kolaylık la bulabilirmiyiz? Kısacası 18-55 işimi görürmü ilk başlarda?"""

Pentax K100D + 18-55 + 50-200 + 1 GB HK.= 1.765 YTL

Sony A100 + 18-70 = 1.767 YTL

Sony A100 + 18-70 + 75-300 = 2.157 YTL

Nikon D80 + 18-70 = 2500 YTL

Bunlar peşin fiyatlar. Peşin alacağım makinayı.
Bütçem 2.000 YTL dedim. Ancak 500 YTL içinde diğerlerinden farklı özellikleri bulunan ve ayırt edici özellikleri olan makinayı da elemek istemedim.
Eğer 2.500 YTL lik makinalar ve lenslerle ulaşacağım performansa bu fiyat altında makinalar ve lenslerle ulaşabilirmiyim?
K100D 6.1 MP; diğerleri 10 MP üstünde.
Çektiğim fotoları Photoshop da işlemek gerekecek. Bu yüzden K100D bu nokta da bana sorun çıkartabilirmi?

KARARINIZ LÜTFEN..!

Birde dpreview.com un forumunda şu yazıyı buldum.

""""Pentax K10D vs. Nikon D80 vs. Sony A100 vs. Canon XTi "

I have been comparing the Pentax K10D, Sony A100, Canon XTi and Nikon D80. I have all of them here at least for a few more days - at least until I finish a few comparisons. My impressions are mostly subjective so far, but I am comparing all the cameras side by side.

VIEWFINDER: The Pentax has the best viewfinder, followed closely by the Nikon D80, then the Sony A100. The Sony viewfinder is remarkable for a penta mirror setup, but it is no match for the true pentaprisms in the Nikon and Pentax. The Canon is by far the worst of the lot in viewfinders.

AUTOFOCUS: I compared all cameras using a 50f1.4 lens, since the shallow depth of field evened the focusing playing field for all cameras. All four 10 megapixel cameras were very fast in focusing and locking on the same subjects - much better than older models like the Pentax *ist D. Focusing noise was lowest for the Canon, but it was only very slightly quieter than the Nikon D80 (with a 50f1.4D) and Pentax K10D (50f1.4 FA) which were virtually tied. The Sony was just as fast in focusing , but noisier than the other cameras with a Minolta 50f1.4 lens. Perhaps the Sony would be quieter with the reworked Sony 50f1.4 if anyone could find it (and pay the new $350 cost Sony is asking). However, this was as fair as I could make it with the 50f1.4 lenses I had available.

HIGH ISO NOISE: From limited shots so far the Pentax is also the best at controlling noise at high ISO, which was a complete surprise to me. The Canon is almost the same as the Pentax K10D, followed by the Nikon, with the Sony last. All 4 are identical to ISO 400. At 800 differences start to appear. To my eyes the Canon CMOS sensor controls noise well (but not as good as the Conon 6 megapixel and 8 megapixel CMOS sensors) but at the expense of dynamic range. Since dynamic range, the range from lightest to darkest is already a problem with all digital photography I prefer noise control that preserves the already limited dynamic range as much as possible.

BUILD QUALITY: By far, the Pentax K10D

Tarih: 27 Kasım 2006, 18:27 - İp: 82.***.**0.145
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

"""Pentax K10D'nin 18-55 lensli fiyatı şimdi için makul. 500 YTL beni zorlar biraz. Para var ama ilerisi için düşünüyorum. Sizce ilk başlar için 18-55 alsam yeterli olurmu. Bi 6 ay sonra ikinci lensi alsam nasıl olur? Pentax'ın diğer lenslerini TR de kolaylık la bulabilirmiyiz? Kısacası 18-55 işimi görürmü ilk başlarda?"""

Tam tersini yapın. Pahalı body ucuz lens yerine ucuz body pahalı lens işinizi daha iyi görür. İleride body'yi değiştireceksiniz nasıl olsa. Hatta lensi full frame'e uyumlu olanlardan tercih edin.

Tarih: 27 Kasım 2006, 22:56 - İp: 86.***.**4.96
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Dpreview'deki derlemeyi okudum. K10D'yi oldukça öne çıkarmış.

Diğer bir yazımda bir değerlendirmem var. aynen ekliyorum

-A100 ve K10D'nin AS özellikleri var
-D80 ve K10D en büyük bakaçlara sahipler
-D80 ve K10D daha aydınlık olan pentaprizm, 400d ve A100 ise pentamirror içeriyor
-D80 ve K10D çift tekerlekli kontrole sahipler
-400D dışında hepsi spot metrajlama yapabiliyor
-D80 ve K10D 11 AF, 400D va A100 9 AF noktası içeriyor
-Bakaçta ISO uyarısı D80 de ve K10D'de görülebiliyor, diğerlerinde değil
-Yüksek ISO da 400D ve D80 iyiler (a100 1 fstop geriden geliyor, K10D'yi bilmiyoruz.)
-D80 dışında hepsi anti toz özelliğine sahipler
-D80 ve A100 aşırı kontrast gösteren fotolarda karanlık bölgelerin detayını artırabiliyor
-Hava şartlarına dayanıklı tek makina K10D
-A100 dışında hepsinin dikey gribi var. (en estetik- tek parçaymış gibi duranı petax'ınki gibi geldi bana)
-Nikon ve Canon lens motorlu AF, Sony ve Pentax ise gövde motorlu AF yapıyor (daha gürültülü ve yavaş olabileceği söyleniyor. Ancak K10D gövdesini bu yıl içinde çıkacak lens motorlu USM lenslere uyumlu çıkarmış)
-Birtek 400D'nin grip boyutu yetersiz
-Sony, Canon ve Pentax'ın Türkiye fiyat politikası iyi, Nikon pahalı.

Sonuçta K10D en donanımlı görünüyor.

A100 720€+KDV
K10D 800€+KDV (1020$+KDV)
400D 750€+KDV
D80 1250$+KDV

D80'den 250$ ucuz ama AS, hava şartlarına dirençli gövde, toz önleme sistemi sunuyor.
A100'den 80€ pahalı ama mükemmel bir bakaç ve hava şartlarına dirençli gövde için değer, yüksek ISO daha iyi (d80 kadar değil)
Sonuç K10D çok mantıklı.
Tamer

Tarih: 27 Kasım 2006, 23:36 - İp: 193.***.**2.10
egemenbs
egemenbs (üye)
Muğla / Amatör

ilerde bodyi rahatça elden çıkarıp,daha profesyonel hatta full frame düşünüyorsanız canon olabilir,lens kaltesine önem verin,

Tarih: 28 Kasım 2006, 10:39 - İp: 88.***.**2.35
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Drtamer,

"-Nikon ve Canon lens motorlu AF, Sony ve Pentax ise gövde motorlu AF yapıyor (daha gürültülü ve yavaş olabileceği söyleniyor. Ancak K10D gövdesini bu yıl içinde çıkacak lens motorlu USM lenslere uyumlu çıkarmış)"

Bir duzeltme yapmak istiyorum. Sony'nin de lensten motorlu SSM (Super Sonic wave Motor) lensleri var:

SAL70200G

SAL300F28G

Tarih: 28 Kasım 2006, 12:24 - İp: 85.***.**7.158
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

teşekkürler antika,
bu lensler 5d, 7d ve a100'de de usm olarak kullanılabiliyor mu?
tamer

Tarih: 28 Kasım 2006, 15:13 - İp: 193.***.**2.10
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax 18-55 i daha önceki incelemmede kullanmıştım. Lensin plastik malzeme kalitesi çok iyi, optik kalitesi de iyi. Fakat Antika nın da dediği gibi Pentax ın K100D ye kadar olan modelleri gövde üzerinde focus motoru olduğu için, 18-55 lens hem gürültülü hemde geç focusluyor. Pen istDL modelinden kullanmıştım. K100D de gövde üzerindeki motorun focus hıznın arttırıldığı söyleniyor. Denemedim.

K10D ise pentax ın yeni çıkacak USM lensleri ile çalışabilecek. Lens alırken bunları göz önünde bulundurmak lazım.

Tarih: 28 Kasım 2006, 15:32 - İp: 212.***.**0.50
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

DrTamer,

Her firma kendi terminolojisini kullaniyor. Canon "USM", Sigma "HSM, Minolta ise "SSM" diye adlandiriyor.

Bu lensleri Minolta, Maxxum/Dynax 9 film SLRdan hemen sonra cikarmis. Dynax 9'larin bu lensleri kullanabilbilmesi icin Minolta bedeva "firmware upgrade" imkani sunmus musterilerine. Daha sonra cikan KM7D ve KM5D bu lenslere fabrika cikisi uyumlu.

Gonderdigim link dogrudan Sony'nin sitesinde, Sony etiketli lensler, dolayisi ile bu lenslerin Sony A100 ile uyumlu olmamasina ihtimal vermiyorum.

Aslinda sen yanlis soruyu sormussun. Dikkat ettiysen o lenslerin biri 3000 digeri 6000 USD. Dogru soru "Sony'nin makul fiyata USM ozelligi olan lensi var mi" seklinde olmaliydi ?

Tarih: 28 Kasım 2006, 15:34 - İp: 85.***.**7.158
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

xtolga,

Bende eski bir Canon SLR bir de KM5D var. Acik konusmak gerekirse ben govde uzeri motor ile lens uzeri motor arasinda hiz olarak pek bir fark goremiyorum, yani farki farkedemiyorum, ikisi de benzer isikta, benzer kontrastta ayni buluyorlar.

Elimdeki Canon makina olarak KM'den cok daha eski aslinda dolayisi ile yavas calismasi dogal denebilir, ama malum Canon'da makina onemli degil, lenste bitiyor is ve lens KM'nin uzerindeki zoomlu kit lense gore cok daha avantajli ama yine de ayni buluyorlar.

Aslina bakarsan teeeee 1985'te Minolta 7000 ciktigi andan itibaren AF yeterince hizliymis, aradan 20 yil gecmis, artik gunumuzdeki makinalarin hepsi yeterli otesi hizlidir, daha neyin sidik yarisini yapiyoruz, anlamiyorum.

Tarih: 28 Kasım 2006, 15:54 - İp: 85.***.**7.158
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

antika teşekkürler,
aslında onu da yazacaktım biri 2400$ diğeri 6000$ ABD'de. yani aslında pratik olarak yok saymalı. ama internetim bir geliyor bir gidiyor. önceki mailin geldiğine bile emin olamadım.
USM, HSM, SSMnin aynı anlama geldiğini biliyorum ama kısaca ve pratik olarak en yaygını old. için öyle sordum. Nikon ne ad veriyor du bu arada?
tamer

Tarih: 28 Kasım 2006, 16:00 - İp: 193.***.**2.10
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon, AF-S diyor sanırım.

Bu arada adı geçen Sony lensleri, A100 ile uyumluymuş. İlgili sayfanın alt tarafındaki Compatibility altında yazıyor.

#ocaklilar' tarafından 28.11.2006 16:58:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Kasım 2006, 16:56 - İp: 85.***.**5.234