s.memo
s.memo (üye)
Ankara / Amatör

Çömez Fotoğrafçı

arkadşlar merhaba.

uzun süredir zevk için çekimler yapardım ve sıradan bir digital makinam vardı.ama önümüzdeki günlerden itibaren ciddi anlamda fotoğrafçılık mesleğine adım atmış olacağım.ilk aşamada ürün fotoğrafları falan çekeceğim.ancak bir sorunum var.bütçem malesef çok kısıtlı.o yüzden de alabileceğim en uygun makinada canon 350d.sizce bu makinayla ilk aşamada bu işleri kotarabilirmiyim.

tavsiyelerinizi ve desteğinizi bekliyorum arkadaşalar.

Tarih: 12 Haziran 2008, 15:08 - İp: 85.***.**4.49
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

O makinanın yeterli olacağını sanmıyorum.
Ayrıca ürün fotoğrafı çekmek için çekimini yapacağınız ürüne göre daha başka bir sürü ekipmana ihtiyacınız olacak.

Tarih: 12 Haziran 2008, 15:15 - İp: 88.***.**5.70
s.memo
s.memo (üye)
Ankara / Amatör

neler yapabilirim.bu konuda biraz yönlendirebilirmisiniz beni.

Tarih: 12 Haziran 2008, 15:17 - İp: 85.***.**4.49
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Ürün çekemi çin iyi bir makine ve iyi objektiflere sahip olmanız gerekir. Ayrıca çekilecek ürüne göre çeşitli flaşlar soft box paraflaş gibi ekipmanlarada ihtiyacınız olacak.

Ürün fotoğrafçısı değilim o nedenle söyleyeceklerim eksik olabilir ama profesyonel olarak ürün çekimi yapan arkadaşlar ( Eskidost, Kontrast) var onlara danışırsanız size çok daha doğru bilgiler vereceklerdir.

Ayrıca ürün çekimleri ile ilgili başlıklar açılmıştı sanırım sitede aratmanızı tavsiye ederim.

Tarih: 12 Haziran 2008, 16:02 - İp: 88.***.**5.70
s.memo
s.memo (üye)
Ankara / Amatör

peki tavsiye edeceğiniz donanım nedir.hangi dslr makinayı kullanmam gerekir sizce.tabi yine ekonomik olarak en uygunu.

Tarih: 12 Haziran 2008, 17:00 - İp: 85.***.**4.49
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Ne ürünü çekeceğinize göre ihtiyacınız olan ekipman değşecektir. Yüzük kolye vs mücevher veya küçük nesneleri çekecekseniz buna göre softbox ihtiyacınız olacaktır. Tabi yine bu çekimler için detayları ortaya çıkarabilmeniz için mümkünse çok iyi bir makro objektif gerekecektir. Yok daha büyük ürünler çekeceksiniz o zaman paraflaş ve reflektör ihtiyacı duyacağınız gibi bu çekim için kullanacağınız objektiflerde değişecektir ve tabiiki alacağınız makinada bütçenize göre en iyi makina olmalıdır.

Daha öncede söylediğim gibi ürün fotoğrafçısı değilim ve söylediklerimde hatalar olabilir. Profesyonel arkadaşlara özel mesajla sorunuzu yönlendirmenizi tavsiye ederim size çok daha detaylı bilgi vereceklerdir.

Tarih: 12 Haziran 2008, 17:37 - İp: 85.***.**6.117
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ürün fotoğrafçılığı çok muğlak bir ifade..
fındık, çiflik alabalığı veya Mercedes Travego Otobüs
bunların hepsi ürün.. ama fotoğraf konusunda ne gibi benzerlikleri olabilir ki ?

söz konusu reklam fotoğrafçılığı ise;
bu sektörde en üst düzeyde makineler kullanılır..
22 megapixellik hasselblad bile yetmez 39 mp lik "BACK" ler aranır.. falan filan..

eğer yapacağınız ticari faliyette çok üst düzey işler yapıp karşılığında uçuk rakamlar kazanmayacaksanız.. günümüz DSLR lerinin hepsi işinizi görür.. Kit lensten ziyade iyi bir lens (objektif) almakta daha iyidir.. yani paranızın yettiği bir model yerine bir alt modeli Kit LENSSİZ alıp daha kaliteli lens almanız daha mantıklı..
ama reklam fotoğrafçılığında iş bununla bitmiyor..
Hatanın üstüne basa basa söylediği gibi
softbox, lightbox, paraflaş, reflektör, tripod, pozometre, arkafon (veya studyo ortamı) gibi şeyler önceden düşünülüp bütçe hesabı yapılmalı.. yoksa tek başına en kral makine ve en kral objektif, reklam fotoğrafçılığı alanında iş yapmaz..
yazmayı unutmuş olmamak için bir iki bişiler daha tuşlayım
-parasoley
-Uv, Circular polarize filtre
-çanta (iyi bir sırt çantası doğa fotoğrafçılığındakinden daha çok işe yarıyor reklam fotoğrafçılığında)
-temizlik seti (aman canım olsada olur olmasada demeyin.. çeken bilir..)

bazı şeylerin "iyisi" olmasına gerek yok.. mesela "Işık ayağı"
ama bazı şeylerinde en iyisi olmasında büyük fayda var.. mesela "polarize filtre"

Tarih: 12 Haziran 2008, 18:22 - İp: 88.***.**6.191
s.memo
s.memo (üye)
Ankara / Amatör

İLGİniz için çok teşekkür ederim.yeterince aydınlandım.en azından neler yapmam gerektiğini öğrendim.artı para kazaqndıkça teker teker hepsine sahip olacağız

Tarih: 12 Haziran 2008, 23:20 - İp: 81.***.**3.79
  • 1