mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

Çok Klasik Bir İstek Olacak Ama...

Çok klasik bir istek olacak ama bu işte deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum. Uzun yıllardır dslr makina almayı düşünüyorum. Çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü nasip olmadı ama en sonunda mali kaynak işini halletim.

Bu yüzden sizden öneriler bekliyorum. En fazla 2200TL civarı bir bütçem var. Ayrıca nedendir pek bilmiyorum ama illada nikon istiyorum. Hatta aklımın bit köşesinde D90 var hep ama bilemiyorum eski bir teknolojide, modası geçti diyen yazılarda okudum o yüzden kararsızım.

Help mee...!

Tarih: 29 Mayıs 2013, 19:52 - İp: 94.***.**7.207
mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

Eski başlığı pörtlettim ama kusura bakmayın. Yeni konu açmak istemedim. Ağustos ayı sonuna doğru maddi durumu ayarlıyorum ve makine alıyorum.
Fakat geçen gün bi hocamla konuştuktan sonra yine kafam karıştı. D90 'ın efsane olduğunu fakat daha yeni bir makine almamın daha iyi olacağını söyledi. Bende boyut karşılaştırırken 7100 'ün D90 'a yakın olduğunu gördüm. Deneme fırsatım olmadı ama D90 gibi 7100 'de anladığım kadarıyla elime tam oturacak küçük gelmeyecek. Malumunuz 7100 'ün fiyatı 4000 'lere yakın.
Bana şu makinayı alın diyin. Direk nokta atışı gösterin. öle sık sık makine değiştirecek biri değilim. O yüzden aldım mı fiyat+performans açısından en iyisini almak istiyorum.
Please helpppp meee!!!

Tarih: 14 Temmuz 2013, 15:20 - İp: 94.***.**7.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

4000 lira çok para! nerdeyse fullframe makine alınacak paraya yakın bi fiyat! DX format için 1500-2000 liranın üstüne çıkmamanı tavsiye ederim parana yazık olur, Ayrıca sitemiz başlıklarında D7100 ile ilgili pek olumlu şeyler konuşulmuyor şikayetler var aklında olsun. Şöyle bi fikir verebilirim; Eğer 4000 lirayı gözden çıkardıysan kit lensi boş verip 1500 TL gibi D90'ı alsan, kalan 2500 liraylada ilgi duyacağın alana göre diyafram aralığı büyük, odaklarını senin seçeceğin iki adet keskin lens alsan varya...! yatırımı lenslere yapmak her zaman daha mantıklıdır

#m.levent' tarafından 15.07.2013 15:07:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2013, 00:39 - İp: 85.***.**0.64
mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

"m.levent" çok teşekkür ederim. gene bilgi ve önerilerini paylaşmışsın. Evet biliyorum 7100 ile ilgili olumsuzlukları gördüm sitede. 4000TL'yi hayatta çıkamam özellikle bu aralar.

Ben SLR sahibi olmak istiyorum. Alınca da fiyat/performans olarak en uygununu, iyisini istiyorum. Artık nikon mu canon mu olayınıda aştım, aşmak zorundayım sanırım

Maksimum 1500-2000TL'lik makinalar önerir misin? Daha önce üzerinde konuştuklarımızı esgeçebilirsin.

Tarih: 16 Temmuz 2013, 04:31 - İp: 94.***.**7.207
nehir05
nehir05 (üye)
Adana / Meraklı

merhaba benim çok fazla fotoğrafçılıkla işim yok ama.vergi dairesinde çalışıyorum 19 yaşındaki oğlum için adana optimum media markt tan 1-1,5 yıl önce nixon D90 aldım ( 18-105 mercek filan hafıza kartı tam olarak aldık) üstelik ekstra ücret ödeyip farklı bir garanti yaptırmıştım.evde bakmam lazım. makine sağlam kaça satabilirim fiyatını bilenler yazabilirmi. oğlum şimdi üniversiteye gidecek satmak istiyorum

Tarih: 16 Temmuz 2013, 12:04 - İp: 88.***.**5.221
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

D5000-D5100-D5200-D3000-D3100-D3200 gibi temel kullanıcı segmentinde olan modelleri mağazalarda denersen oldukça küçük ve hafif olduklarını göreceksin. Bunlar benim elimde oyuncak gibi duruyor 2 metrenin üstünde boy olunca ellerimi düşün artık! benim gibi değilsen problem olmaz ama elime otursun, biraz ağır olsun sağlam stabil tutabileyim hemde temel kullanıcı değilde almışken giriş seviyesi olsun dersen bir üst sınıfa yani D90, D7000, D7100 gibi gövdelere bakacaksin D7000 18-105 lens ile 2400-2600 TL aralığında. bundada sensör yağlanma sorunu vardı devam ediyormu bilmiyorum araştırmak lazım selefi olan D90'ıda önceki cevaplarda bahsetmiştik zaten geriye bişey kalmıyor

Tarih: 16 Temmuz 2013, 13:19 - İp: 85.***.**0.64
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Selamlar;
D90 iyi makineydi hala da iyi ancak güncelliğini kaybetti. Ha işe yaramaz mı elbette yarar ancak bence de daha yeni bir model almak daha mantıklı olur. Nikon D7000, D7100, D5100 modelleri sensör başarımı sıralamasında gayet başarılı durumdalar ve kaliteli fotoğraf sağlıyorlar. Sadece Nikon dendiği için bence D7000 güzel bir seçim olur. Sensör yağlanma sorunu vardı ancak son zamanlarda alan arkadaşlarımda o soruna rastlamadık sanırım çözülmüş durumda.
Bir de şu var ki aslında adı geçen hangi modeli alırsanız alın, size kaliteli fotoğrafı verecektir yeter ki siz gayret gösterin. Ek olarak belirtmek isterim ki gövdeye para yatırmak yerine lens yatırımı yapmanız daha mantıklı olur.

Tarih: 17 Temmuz 2013, 00:05 - İp: 195.***.**8.165
mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

"m.levent" & "t_yaman" bilgiler için tekrar tekrar teşekkürler.

"m.levent" dediklerinin çoğunu denedim zaten ve bende de 193boy olunca dediğin gibi ufakcıcık kalıyor

Sadece nikon olmasa, o fiyat aralığında neyi önerirdiniz?

Tarih: 17 Temmuz 2013, 01:17 - İp: 94.***.**7.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

aslında bi avantajın var, canona yada nikona alışmış bir kullanıcı değilsin o yüzden istediğin markayı rahatça seçebilirsin Canon 60D 18-135 IS kit lensiyle 2500'e filan satılıyor Nikonda D90 ne ise canonda 60D o'dur, gerçi D90 gibi efsane olamamıştır ama!
ikinci el düşünürsen zahabındankomdan aynı paraya az kullanılmış temiz profesyonel modeller bulabilirsin mesela CANON 7D + TAMRON 17-50 2.8 + SİGMA 70-300 DG OS ilanı var 2550 TL 6 ay daha garantisi bulunuyormuş bu ikinci el için çok önemlidir! Gerçekten çok cazip bir fırsat profesyonel bi makine sahibi olurken yanında tamronun manzara ve portrede keskin sonuçlar veren bin liralık lensinede sahip oluyorsun, iki objektiftede titreşim önleme mevcut 17-50 için neysede teleler için önemlidir bu. yerinde olsam bu ilan sahibini bi arardım. ilerde satmaya kalksan zarar bile etmezsin çünkü sıfır makinede en az yarı yarıya zarar edilir.
(altı çizgili yazılar linkli)

#m.levent' tarafından 17.07.2013 15:58:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Temmuz 2013, 14:33 - İp: 85.***.**0.64
mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

"m.levent" uğraşıp yine yazmışsın cevap, teşekkür ederim.

İkinci el güvenilir olur mu pek kestiremiyorum. Malum kötü niyetli insanlar var ama yinede bakacağım verdiğin linklere...

Tarih: 17 Temmuz 2013, 15:45 - İp: 94.***.**7.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

ikinci elden bu kadar korkma yahu! ben 2 adet lensimi 2nci el aldım garantisi falanda yoktu. Bu makinenin 6 ay, tamronun 15 ay garantisi var eski aletler değil yani, 15 lira fazla öde, adama get açtır yamuk çıkarsa ödeme yapmadan iade edebilirsin zaten yamuk çıkacaksa herif get açmaz. herif fulframeye takmış durumda, tuzu kuru, yapıştırıp geçecek derdi o! elindekileri bi an evel paraya çevirme telaşında. sen herüfü ara herşeyi bi sor. kağıdı küreği duruyormu tamir gördümü get açabiliyomu falan filan. en azından bi soruştur bakalım

Tarih: 17 Temmuz 2013, 16:22 - İp: 85.***.**0.64