mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

Çok Klasik Bir İstek Olacak Ama...

Çok klasik bir istek olacak ama bu işte deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum. Uzun yıllardır dslr makina almayı düşünüyorum. Çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü nasip olmadı ama en sonunda mali kaynak işini halletim.

Bu yüzden sizden öneriler bekliyorum. En fazla 2200TL civarı bir bütçem var. Ayrıca nedendir pek bilmiyorum ama illada nikon istiyorum. Hatta aklımın bit köşesinde D90 var hep ama bilemiyorum eski bir teknolojide, modası geçti diyen yazılarda okudum o yüzden kararsızım.

Help mee...!

Tarih: 29 Mayıs 2013, 19:52 - İp: 94.***.**7.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

valla kardeşim önceki yorumumu okudun d90ın artılarını eksilerini, sensör işlemcisinin eskidiğini falan söylemiştim. ben D90 sahibiyim ağustos ayında alalı bir yıl olacak bende senin gibi yoğun araştırmalar yaptım, aklımda tavsiye olan 3 tane makine vardı bunları dükkanlarda tek tek inceledim d90'ı ilk elime aldığımda büyüklüğü ve ağırlığından dolayı diğerleri oyuncak gibi geldi tam elime oturuyordu denklanşöre basıpta o sesi duyunca hepten aşık oldum makineye aldıktan sonra hiçbir şeyin eksikliğini yada pişmanlığını yaşamıyorsun önemli bişey var; alt segmentteki modeller gibi manuel modlarda kullanıcı hatalarını absorbe eden bir makine değil, bu olumsuz düşünülsede bence öyle değil, olması gereken bu. çünkü bu durum ayarları doğru öğrenmek ve uygulamak için kişiyi teşvik etmiş hatta zorlamış oluyor. bu sitede ayarları kullanmayı bilmediği için net foto çekmiyor diye D90'a poh atan kişilerde oldu onlara sıkıntı nerde anlasınlar diye D90 ile çekilmiş fotolara bakmalarını tavsiye ettik D90 şöyledir böyledir efsanedir falan filan ama sonuçta eski bir model şimdikilere göre bazı eksileri yok değil 4-5 yıl önce nasılki zamanının o segmentte en iyi olanıysa şimdiki modellerde aynı duruma düşecek bu teknolojiyi birebir takip etmek maddi manada iyi bir bütçe gerektirsede günümüzde hala filimli makine kullananlarıda düşündüğümüzde fotoğrafçılık adına gereksiz bir durum. ben bu zımbırtıyı alırken bu söylediklerimin farkında olarak aldım o yüzden hayal kırıklığı falan yaşamadım aksine çok memnun kaldım.

#tasviran' tarafından 12.06.2013 12:22:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2013, 10:00 - İp: 85.***.**0.64
mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

"tasviran" hay ağzına, eline, yüreğine sağlık. teşekkür ederim yorumların için. peki aldığın D90'ı nerden aldın yada nerden almayı tavsiye edersin? spot mu aldın garantili mi?
18-105mm lensle gelen var, 18-55mm + 55-200mm lensle gelen var, 18-55mm lensle gelen var. Tabi fiyatları ona göre değişiyor. Sen hangisini tavsiye edersin yada ne tavsiye edersin?

Tarih: 13 Haziran 2013, 03:02 - İp: 94.***.**7.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

18-105 lesle birlikte sanalpazar spot mağazalardan birinden aldım 1800liraydı taksit yaptırdım 1900'e geldi fiyat farkının az olması ve garantisiz olmasından dolayı hesaplı bi iş yaptığımı hiçmi hiç sanmıyorum garantili fiyatları 2000den 2400'e kadar gidiyor. fiyatları niye bu kadar esnek anlamıyorum! bilenler varsa söylesin arkadaşlar. 18-105 ile benim nette bulabildiğim en ucuzu şurada 1915 lira resmi 2 yıl garantili deniyor bi araştır istersen. 18-105 lens genel kullanım için uygundur birde çok başarılı bi lens. kıpraşım engelleme sistemi 105mmde bile çok stabil çalışıyor hızlı bi af'si var 18-55 ile daha ucuz diye düşünme 18-105'in kullanım alanı daha geniş

Not düşenzi:
Eğer SD kartı ayrı alacaksan class 10 (30mb\sn)kart al, daha üst seviyesini alırsan makinen mb hızını desteklemediği için kendi limitlerini kullanacak ve boşa para vermiş olacaksın daha alt seviyesi de makinenin hızını performansını düşürecek. SANDISK Extreme 8GB Class 10 sd modeli d90'ın tam performans desteği verdiği bir karttır Bkz. herşey aynı ama extreme yerine ultra yazanlarda var ultra olmayacak. bol bol video çekmeyeceksen fotoğraf için 8 gb çok idealdir. large formatta 2000 küsür fotoğraf alır

#tasviran' tarafından 13.06.2013 20:20:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2013, 10:26 - İp: 82.***.**1.90
mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

"tasviran" çok teşekkürler yeni bilgiler için.

Nikon D90 + 18-105mm VR Lens Kit

Sandisk 8GB Extreme Class-10 30MB/SN Hafıza Kartı

bunları buldum hemde satam yerler sağlam yerler ne diyorsun ?

Tarih: 14 Haziran 2013, 02:32 - İp: 94.***.**7.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

bulabileceğin en uygun fiyata bulmuşun. geçen sene bu fiyata spot almıştım o kadar aradım 2300den aşağı fiyat bulamamıştım.
hafıza kartını bende vatandan aldım fiyatta bi değişiklik olmamış iyi iyi. madem niyetlendin yapıştır hepsini hayrını gör.
edit:şimdi makineyi alınca anında çanta ihtiyacın doğacak. ben ekstra lens taşımadığım için şunlardan kullanıyorum fiyatlarıda ucuz

#tasviran' tarafından 14.06.2013 11:01:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2013, 10:52 - İp: 85.***.**0.64
mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

Aksesuar olarak ilk etapta neler lazım olabilir? Lcd ekran koruyucu, filtre vs... birde dediğin çantaya baktım da gayet uygun fiyatı fakat aleti lensin üzerine dik gelecek şekilde koymak sıkıntı yaratmıyor değil mi ?

Tarih: 15 Haziran 2013, 00:13 - İp: 94.***.**7.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

lcd ekran koruyucu ve parasoley makineyle beraber geliyor, bi tane 67mm uv filtre objektifin öncamını korumak için iyi olur. Makinenin çantada lensin üzerinde durmasının hiçbir mahzuru yok korkma, o kadar hassas değiller. öğrendikçe kişiye göre değişebilen farklı ihtiyaçların olabilir ama öncelikliler bunlar

Tarih: 15 Haziran 2013, 15:26 - İp: 82.***.**9.155
mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

67 MM uv filtre belli başlı yerlere baktım bi yalçınlarda vardı oda 50TL BKZ. Sonra bide GG 'ye bakayım dedim. Orda da 10TL 'den başlıyor 200TL 'ye kadar gidiyor. Bu ikisi 1.si, 2.si işe yarar mı? Nikon orjinal felan diyorlar.

Tarih: 15 Haziran 2013, 16:56 - İp: 94.***.**7.207
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

ben pdx marka uv filtre kullanıyorum 20 25 gibi fiyatları. çok fazla paralar verilmez sadece koruyucu başka bi faydası yok

Tarih: 16 Haziran 2013, 22:23 - İp: 82.***.**9.128
mzffrcom
mzffrcom (üye)
Zonguldak / Meraklı

20 - 30TL ideal yani o zaman

Tarih: 16 Haziran 2013, 23:40 - İp: 94.***.**7.207