larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Çok Kısıtlı Bütçe İçin Bi Soru..

dSLR maceram yılan hikayesine döndüğü için bu sefer daha kararlı başlıyorum..

Daha önceki nikon d80 kit teşebbüsüm verilecek paranın benim çin çok olduğuna karar vermemle sonuçlandı..

Kesinlikle 1.000 YTL altı bir para ayırmak istiyorum.. bu rakamı 1 YTL geçen bir cihaz almayacağım.. Yani onu alacağına 200 daha ver şunu al olayı yok..

Beni en az 3 yıl idare edecek bir makina ve spesifik ihtiyaçlarım doğuncaya kadar değiştirmeyeceğim, bu süreçde beni kalitesizliğiyle soğutmayacak bir de lens bu fiyata dahil..

Güncel kararım "Pentax K100D Super + 18-55 kit lens"

Bu kararda etkisi olanlar..

1- 995 YTL.'ye buldum yani 1.000 YTL altında fiyat.. (Daha düşük alabileceğim bir yer varsa Ankarada söyleyeme müteşekkir kalırım..)

2- Pentax'ın lens uyumluluğu konusunda çok iyi olduğunu ve makinaya en eski lenslerin bile takılabileceğini okumuş olmam.

3- Bahsi geçen eski lenslerden alsam bile makinada görüntüyü stabilize eden teşkilat dahii olduğundan tüm lenslerde titreşim engellemeden yararlanabilecek olmam

4- Kit lensinin fena olmadığını okumuş olmam

5- Canon ve Nikon'un istediğim fiyatlara bulunmaması, ayrıca titreşim özelliklerini lens üzerinde bulundurmalarından mütevellit titreşim önleyicili lens fiyatlarını pahalı bulmam.

6- Sony'nin lens uyumluluğunu yetersiz bulmam..

Ne dersiniz, sizce doğru karar mı?

Tarih: 10 Ağustos 2008, 01:19 - İp: 88.***.**2.66
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

elinizdeki bütçeye göre alınabileceginiz en iyi karar diyebilirim, eski bir k100d super kullanıcısı olarak.

hemen belirteyim... ben beylikdüzünde oturuyorum. beylikdüzündeki mediamarkta pentax K100D super su an 770 YTL hatta 720 YTL bilr olabilir. tam emin degilim. 3 gün önce gezerken gördüm. bir tel açıp sorun derim.

geri kalan paranızlada 200-230 ytl arasında çok temiz sigma 70-300 apo da alabilirsiniz. böylece tele lensinizde olur.

#stahl' tarafından 10.08.2008 01:43:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ağustos 2008, 01:41 - İp: 78.***.**3.25
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K100D Super, sözkonusu fiyatıyla neredeyse rakipsiz, kararınız hayırlı olsun.

Fakat sanırım ortada bir yanlış bilgi var, düzeltmek gerekir:

Sony 1985'ten sonra üretilen bütün Minolta AF sistemi için bütün lenslerle uyumludur, istisnasız. Sözkonusu sistem Canon ve Nikon'dan sonra en popüler sistemdir. Uyumluluk açısından kesinlikle Pentax'ın arkasında dağildir.

Sony'nin uyumlulukla ilgili esas problemi lenslerde değil flaştadır. 1980'lerin sonunda piyasaya çıkan Minolta "i" serisiyle beraber ( 2000i, 3200i vs.) diğerlerinden tamamen farklı bir flaş yuvası ve sistemi kullanmışlar. Buna mukabil son 10-15 senede piyasaya çıkan bütün Minolta ve Sony SLR/DSLR makinalar wireless flaş sürebilir, bildiğim kadarıyla Pentax dahil bütün üreticilerin ucuz modellerinden esirgedikleri bir özellik bu.

Tarih: 10 Ağustos 2008, 03:10 - İp: 85.***.**5.3
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

http://www.fotokritik.com/forum/68239

Titiz güvenilir birisi olarka anıyorum haldun beyi,eğer gövde az çekimde ise iyi bir rakam sunmuş ortaya.iki lens alıp az da pazarlık yaparsanız 900 liraya filan süper setiniz olur.ama makineyi bir bilenle denemek lazım

Tarih: 10 Ağustos 2008, 17:52 - İp: 78.***.**1.255
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Kipada 1050 ytlye canon 400D+ 18-55 var haberiniz olsun..

1000ytl altında ise yerinizde olsam gerçekten de nikon d40 alırdım.. Tarama,af noktası,vs gibi özellikleri kısılmış olabilir ama piksel boyutu bir full frame makina kadar 6mp olduğu için.. İçindeki işlemci de güncel canonun digicleri kadar kaliteli jpeg işlemede..

Tarih: 10 Ağustos 2008, 19:25 - İp: 88.***.**3.180
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

1- STAHL adlı kullanıcı arkadaşa çok teşekkür ederim. Sayesinde bugün hemen MediaMarkt'ı aradım. makinanın fiyatı 799'muş buradaki mağazasında. Hemen ayırttırdım ve yarın alıyorum..

2- Nikon d40 + 18-55 daha iyi bir seçim demiş SERCAN85 adlı arkadaş.. Bildiğim kadarıyla o makina'da dahili AF desteği yok. Yani illaki lensde olacak ve her lens alıken o özelliğin olması için hem seçenek azalacak hem de mevcut seçenekler daha pahalı olacak.. Tek başına sadece bu çok büyük bir dezavantaj değil mi? Ayrıca o makina da titreşim önleyici ve sensör temizleme sistemi felan da yok..
Ne açıdan önerdiniz acaba?

Tarih: 11 Ağustos 2008, 18:15 - İp: 88.***.**8.23
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Belki de 18-55 aralığı benim için yeterli olduğu için onu dikkate almadım.. ve kendime göre yazdım..
biraz da tamron ve sigma(?) seçeneklerinde zaten dahili motor olduğu için sanırım..

Ve zaten kaliteli tele alacakların (teleler pahalı olur genelde) parası olduğu için gidip direk d3 , d300 ya da canon 40d alacağını düşündüğüm için mi bilmiyorum..

Kıssadan hisse hiçbir gelişmiş özelliğinin olmamasına rağmen d40ı önerme sebebini yukarda yazdım zaten..

6mp olmasından dolayı piksel alanının büyük olması.. Ayni full frame makinanın avantajları..

a) Bu sayede ucuz lenslerin daha iyi performans göstermesi (büyük piksel yüzünden daha az ayrıştırması yeterli)

b) Düşük diyaframda ortaya çıkan saçılmadan kaynaklanan yumuşaklığın büyük pikselde az hissedilmesi..

c) Büyük pikselden dolayı kontrastın doğal olarak yüksek olması yani "tahminimce" yazılımla yükseltmenin gerekmemesi.

d) Başlangıç isosunun iso200 olması.. (iso 100 yok)

e) Flaş senk 1/500sn olması

f) Düşük gürültü

Ne kadar gelişmiş olursa olsun şahsen 14mplik bir croplu makina bence en temel özelliği eksik makina demektir.. Herşeyi tam ama olması gereken şey yani büyük piksel alanı eksik.. ve o eksikliği "belki" yazılımla düzelterek sonradan işleme esnekliğini kaldırıyor .. bilmiyorum.. Bu sonuncusu tamamen yorumdu

Tabii dezavantajları ortada.. ama ben avantajlarını daha büyük gördüm belki de yanlışım..

Yanlışsam da d40 1 milyar bütçenin altında makina önerisi isteyenler için her zaman geçerli olacaktır

Tarih: 12 Ağustos 2008, 01:22 - İp: 85.***.**9.150
  • 1