iksbaks
iksbaks (üye)
İstanbul / Amatör

Canon400d 18-55 --- Slrlike'a Karşı

Arkadaşlar sorularım biraz amatörce kaçabilir ama makina lamadan önce bazı şeyleri kafamda netleştirmem lazım. Siz bu işin ustalarından yardım istiyorum.
Makina konusunda gelişmiş slrlikeları araştırdım...
FZ50-R1-9600fd vs.
Ancak bir yandan da bunlara bu kadar para vereceksem SLR mi almalıyım diye düşünüyorum. Ancak extra lens falan alamam bir süre en azından. Kit olarak gelen 18-55 lik lens kullanabilirim.
Burada sorum şu.
18-55 lens takılı bir Canon 400d yukarıda like'lardan her türlü iyimidir? Yoksa illaki başka lenslere ihtiyaç duyarmıyım. Kısacası yukaıdaki Like'lar ile yapıp Canon ile yapamayacağım şeyler var mı?

Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler..

Tarih: 22 Ocak 2008, 16:52 - İp: 85.***.**1.144
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Hayır zoom değil aslında zoom ama daha farklı düşün.o linkte sen neye kaç mm ile ne kadar yaklaştığını idrak et diye dedim.geniş açı lenslerin,tele lensleri çekim alanları farklıdır
iyice öğrenin bence.

Tarih: 22 Ocak 2008, 18:58 - İp: 85.***.**1.106
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

iksbaks:
iki farklı "tür" makina arasındaki bildiğimiz farkları sormuşsun
bende aklıma geliveren bir iki farkla yardımcı olayım..
live view denen, yani çekeceğin görüntünün o an ekranda olma farkı var mesela.. dslr-like larda bu olurken 400D nin ekranında çekeceğin fotoğrafı o an göremeyeceksin.. sadece vizörden bakarak çekecek ve sonra göreceksin.

FZ50 ve 9600fd modelinde zoom nasıl yapılıyor bilmiyorum ama genelde "LİKE" türü makinelerde zoom olayı bir tuşla yapılır.. yani objektif üzerinde bir halkayla değil. dolayısıyla bu şöyle bir kullanım farkına yol açar..
geçe çekiminden bahsettiğin için aklıma geldi bu. DSLR ile uzun süreli bir pozlama yaparken, objektif üzerindeki ayar ile zoom yapabilirsin ama aynı tekniği like türü makinelerde çekim esnasında yapamazsın.. kesin konuşmak istemiyorum.. sanki R-1 de zoom halkası objektif üzerindeymiş gibi hatırlıyorum.

birde uzun süreli pozlamalarda bazı farklılıklar var ama henüz başlama konusuna yeni giren birine bunu anlatmak çok zor..

ha birde makro çekim farkı var.. bunu pazarbey istese sana anlatır.. yani -like ile objektifin dibindeki bişeyi netleyip çekebiliyorsun ama kit objektifli bir DSLR ile çok yakına girip netlemek biraz zor.

birde fotoğrafçılı yada tekniği iyi bilmeyen biri olarak -like ve DSLR arasında şöyle bir fark var.. -like ile tesadüfi kareler yakalama şansın daha yüksek.. fotoğrafçılık tekniklerini öğrendiğinde (iyi seviyede) o tesadüfi kareler DSLR ile bilinçli kareler haline gelir.

ha birde şu var.. pat soruya küt cevap gibi.. yani aniden birşey çekmen gerekirse -like açılıp, sen deklanşöre basıp, fotoğrafını çekene kadar üsküdarda sabah olur ve sana saç baş yoldurabilir.. ama hemen hemen bütün DSLR ler ise öyle veya böyle, o ani gelişen olayın bir fotoğrafını çekip sunarlar sana..

şimdilik aklıma geliveren farkları bunlar

Tarih: 22 Ocak 2008, 18:58 - İp: 88.***.**3.189
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Fz50 ve s9600 de zoom halkası objektif üzerinde ama S2 Fz7 gibi makinalarda değil

Tarih: 22 Ocak 2008, 19:02 - İp: 85.***.**1.106
iksbaks
iksbaks (üye)
İstanbul / Amatör

Dpreview.com da ki samplelar 18-55 ile mi çekilmiş?

Tarih: 22 Ocak 2008, 19:58 - İp: 88.***.**2.43
iksbaks
iksbaks (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar çok soru soruyorum farkındayım ama biraz daha sabır;

Bir yandan da sony a100 modelini duyuyorum.
Kit lenslerinin daha iyi olduğu ve kasa Titreşim önleyici olduğunu söylüyorlar..
400D ile karşılaştırısak varmıdır artıları...

Tarih: 22 Ocak 2008, 20:08 - İp: 88.***.**2.43
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

eyvah..
iksbaks'ı da kaybettik..

neyse sağlık olsun.. kısmet yeni üyelere

Tarih: 22 Ocak 2008, 21:01 - İp: 88.***.**3.189
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

"iksbaks" çok kurcalarsan,çıkmaza girersin.
Arkadaşlar zaten en güzel cevap ve seçenekleri sunmuşlar.
Birinde olan özellik öbüründe yok. Konu hangi sistemi seçeceğin.Çünki seçtikten sonra alacağın objektiflerle,o yolda yürüyeceksin. Bulunabilirlikleri de önemli tabii.

Slr-like işine bence hiç girme. Çünki 6 ay sonra ,başka fotoları izledikçe,DSLR almak istiyeceksin.

Tercihinde bence doğru yoldasın..
Ekonomik olsun diyorsan:Spot(Hayyam)dan Bence Canon400D ve 18-55 IS (DİKKAT et kitlensi değil bu yeni çıkan IS lısını almalısın)
Uzun süre bu tek lens seni idare eder,sonra ihtiyaçlarına göre,arzu edersen tele veya macro alırsın.

İlk alırken bi de yakın ve portre çekimler için Canon un ucuz ve kaliteli 50mm f/1,8 lensini de çok iyidir.

Bence neden Canon:Sensörü CMOS ,ISO performansı iyi,(bu gece daha iyi fotolar demek).2el lens ve malzemeleri bol ve rahat bulunuyor.
Lens olarak ekonomik ve daha iyisi dersen: Tamron 17-50 al derim.
Makina olarakta Ekonomi iyiyse Canon 30D sonrada 40D yi tercih etmeni tavsiye ederim.

Tarih: 22 Ocak 2008, 22:00 - İp: 88.***.**6.109
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

iksbaks,
DSLR_like makineler artık alınmaz niye mi:
Canon 400D, Pentax K100D, Sony a-100 100 YTL civarında sıfırı ve garantili olarak alınabiliyor. artık bundan ötesi yok.
ancak ilk DSLR ni alacağına göre gövdeden titreşim engelleme özelliği özelikle senin için çok önemli diye düşünüyorum.
o halde yöneleceğin iki marka var pentax ve sony (olympus'u saymıyorum zira hem kullandığı sensör'ün çok eleştiri alması hem de lenslerinin aşırı pahalı olması gibi olumsuz iki özelliğini saymak yeter sanırım)
uzun süre makine ile beraber gelecek kit lens ile devam edeceksen o zaman pentax sony den iyi, sony de canon dan iyi diye biliyorum.
bir de SLR makineler bazen çift kit lens ile birlikte satılıyorla ve ikinci lens genellikle 75-300 ve 50/200 gibi teleye kayan bir lens oluyor ve ucuza geliyor.
bir de kit lens seçeneklerinde sony daha zengin seçenekler sunuyor:
sadece 18-70 ile birlikte alabilceğin gibi,
18-70 ile 75-300 çift kit lensle,
18-200 gibi geniş aralıklı ama oldukça iyi bir kit lensle,
alınabiliyor.
tabi anladığın üzere ben bir sony kullanıcısıyım.
o yüzden bildiğim ve sevdiğim bir makineyi sana övmüş oluyorum ama bu yazdıklarım "bana göre"
en iyisi sen iyi bir araştır,
şehni çıkmış olan ve yakında Türkiye'ye gelecek olan sony a-200 ün yurtdışı satış fiyatının 600-700 $ olduğunu da aklında bulundur ve tercihini yap.
kolay gelsin, gönlüne göre bir makine bulmanı dilerim

Tarih: 22 Ocak 2008, 22:31 - İp: 88.***.**1.189