smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

Canon350d,nikon D50,sony Alpha A100

Herşeye yeni başlıyorum..kafama göre biraz araştırdım..Canon eos 350d, Nikon d50 ve Sony Alpha A100 K/B..Siz hangisini tavsiye edersiniz.? Bunların dışında tavsiye edebileceğiniz var mı.?

Tarih: 7 Kasım 2007, 16:34 - İp: 88.***.**9.75
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Eos, elektronikte ikinci elde zarar etmemek diye bir kavramın kalmadığını anlatmaya çalışıyorum, 2 sene 30d kullanmanın keyfi başka bir şey. Yani hani diyorsun ya, canon makine satarken daha az zarar eder diye, bence böyle bir şey yok .

3 Ay önce D2x alsaydın mesela, şu anda depresyona girmez miydin?

Ama şu olur, canon objektiflerin ikinci el piyasası var dersen hak veririm sana ...Ama makine alan birisi sonuçta satarken çok çok ciddi zararına satmak durumunda, yani canon nikon az zarar ediyor demenin bence haklılık payı yok ...

R1 konusunda söylediklerine de katılmıyorum ...

R1 efsanevi bir makinedir, ama fahiş bir hatadır. Sony nin DSLr piyasasına girmesini temizinden 3 sene geciktirmiştir.
R1 le çok vakit kaybettiler. Sonuçta R1 teorik olarak iyi resim üreten bir makineydi, ama biliyorsun ki kağıt üstündeki veriler her zaman günlük hayatta birebir doğru olmayabiliyor.

İso 200 den sonra saçmalayan, yetersiz ışıkta anormal derecede yavaş AF yapan, iso konusundaki yetersizliği ve CMOS sensörüne rağmen titreşim önleme mekanizmasına da sahip olmayışı, büyük ve kaba oluşu makinenin kullanım alanını çok sınırlıyordu.

İyi bir sensör ve iyi bir objektif ama eksiği gediği de çok olan bir makine.

Şimdi farkettim, ilk mesajını da editlemişsin.
A100 ün ergonomisi ve body sini yeryüzünde bir kişi 400d den daha başarısız bulur, o da sensin ;D
makinelere aç kedilerin kasap vitrinine bakması gibi bakma devri çoktan geçti, artık kafasına esen herkes gidip bir yerde makineleri inceleyebilir.
A100 ün deklanşör sesi 40d ile hemen hemen aynı, istersen sana link vereyim ve dinle, evet bence de sevimsiz bir deklanşör sesi ...Tok sesli bir tak sesi ...

Bir de konu sony filan değil de , bir firma yetkilisinin başka markalar hakkında ileri geri konuşması hiç de doğru değil ...

Mesela nikon türkiye ithalatçısı siteye üye olsa ve canon makinelere aşağılayıcı laflar etse sence şık olur mu?

100 liralık indirimi nimetmiş gibi lanse edeceğinize; dünyanın her yerinde 800 dolara satılan bir makineyi 1 sene 1500 dolara neden sattığınızı izah edin...

Tarih: 16 Kasım 2007, 00:53 - İp: 88.***.**8.111
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kral: Ben burada elbise falan göremiyorum.

Dalkavuk : Sayın haşmetmeab, bu elbise o kadar ince dokunmuş o kadar nazikki O'nu ancak işi bilen ince görüşlü insanlar görebilir.

----------------------

EOS buyurmuş :

"DSLR makinadan anlayan birisi eline aldığında bunu anlar."

Söyle Eos, söyle neymiş DSLRdan anlayanların anladığı biz de bilelim,

Son bir senedir şakır şakır jilet gibi fotograf çekenler aslında çekemiyorlar da bunu ancak DSLR makinadan anlayanlar mı görüyor ?

Tama anladık Canon iyi marka, güçlü marka, yaygın marka ama yuhhhh be bu kadarda desteksiz çamur atılmazki....

Tarih: 16 Kasım 2007, 01:46 - İp: 88.***.**3.84
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"3 Ay önce D2x alsaydın mesela, şu anda depresyona girmez miydin? "

ben girerdim..

....konfucyus der ki; en iyi dslr kamera, alinca, kendini mutlu hissedecegin kameradir.. (konfucyus buyuk adammis valla, o zamandan dslr'larin gelecegini gormus.. )

Tarih: 16 Kasım 2007, 02:49 - İp: 86.***.**8.249
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Dadanagast gelmiş

İkinci el Minolta lenslere bel bağlamak bence de doğru değil amma ve lakin bulunabiliyor Ebay'da Gittgidiyorda veya herşehirde belki de bir tane bulunabilecek emektar fotoğrafçılarda(fotoğraf pazarı gibi).Çağıl bana somut örnek göster diyorsanız ahan da 70-210 mm 1:4 Minolta AF yani beercan objektif elimde ve sadece peşinde 175ytlye aldım.

Hah derseniz ki Canonu bulmak Sony-Minoltayı bulmaktan 3-4 kat kolaydır,evet ben de hak veririm.Ama bulunamaz diye birşey yok.

smIzI karar verdin mi bir makina hakkında ? Biz böle konşuyoruz ortada ama

Almadıysan 350d ve iyi birer geniş açı ve tele objektif (Is veya L serisi)
ya da A100 ve kendini kanıtlamış bir objektif ÖNERİRİM.

Ve bu dediğimde çok samimiyim:

Eğer A100 ün body fiyatı 350d nin body fiyatından daha ucuza bulunursa A100 en doğrusu.(Objektifliğimin sınırlarını zorladım,tamamen subjektif olsaydı A100 al tabii ki deli misin sen derdim )

#mavi_izci' tarafından 16.11.2007 03:03:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Kasım 2007, 03:00 - İp: 144.***.**0.228
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Hakkaten bisquit dediğin gibi bahsettiğin mağazada R1'in sıfırı satılıyor ve de stoklarda var gözüküyor.Görünce ben de çok şaşırdım..acaba bir bit yeniği olabilir mi?Yani mağaza açısından sormuyorum, cihazda ilk parti R1'ler ile son üretilenler arasında biraz kalite farkı(lensten kaynaklanan) var diye duymuştum.

Tarih: 16 Kasım 2007, 03:23 - İp: 88.***.**8.114
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cagil selam..

valla benim dusuncem bana tabii ki ama ben kalkip da 350d almazdim..
350d almazdimin nedeni yaklasik 3 senedir 350d'yi kullaniyor olmamdan.. artik bunaldim 350d'den..
hayir saka bir yana, neden eski bir makine konusuluyor onu anlamadim valla..
konuda 350d mi d50 mi a100 mu denmis.. a100 tabii ki.. yanina da 18-200 sony lensinden alsa arkadas, fena mi olur siz soyleyin..

d50 alsa, yanina 18-200 vr mi alacak?..
veya 350d ile 18-200 OS mu?..
cok para onlar.. en guzeli a100 ile 18-200..

dslr ile fotograf cekmeye yeni baslayan bir insana, bence, en dogru lens; 18-200..

....

Tarih: 16 Kasım 2007, 03:32 - İp: 86.***.**8.249
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"400D nin kit lensi 18-55 iğrenç ama 50? luk bir lens ayrıca 400D nin body si ve ergonomisi A100 den daha başarılı.Birinde 50? lens iğrenç diğerinde ödeyeceğiniz fiyatın neredeyse %85 lik kısmı iğrenç.Deklanşör yeri bile yanlış,perde sesi iğrenç. "

bana pek yanlis gelmiyor ama, tabii tartisilabilir..

furkan nedir hocam %85'lik kisim, soyle de ogrenelim gercekten.. hayret degerlendirmelerde neden goremediler bu eksiklikleri uzuldum simdi..

bu arada soylemeden gecemeyecegim.. canon 18-55 kesinlikle igrenc falan degil.. son derece iyi bir lens.. fiyatina gore dusununce tabii..

Tarih: 16 Kasım 2007, 03:44 - İp: 86.***.**8.249
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

18-55 bencede fiyatına göre iyi bir lens.

Ama fiyatın %85 lik kısmı derken BODY den bahsettim A100 body si iyi değil.Deseler ki minolta zamanında da öyle idi öyle evet ama zaten minoltada piyasada tutunamadı.Deklanşör kesinlikle hatalı ve çok çirkin bir body A100.

İkinci elde zarar elbette vardı buffalo ancak SONY DSLR aldıysan zarar yok elinde kalıyo.Yada öyle komik fiyatlar veriliyor ki örnek sen? satamıyorsun işte kullanırım daha iyi diyorsun.

Antika sanada eline hiç mi makina almadın diyeceğim ama dilim varmıyor. bugün daha yeni DSLR üretmiş(pardon makyajlamış) SONY nin body sinin ergonomisinin iyi olmadığı ortadadır.Dadanagastın gösterdiği fotografta emsaldir.Sürekli işaret parmağınızı geriye gerdirerek tuhaf bir tutuş şekli ve sürekli çekimde parmak ağrıları başlamaktadır.

A100 kullandıktan sonra kas gevşetici kremler kullanmanızı tavsiye ederim.İlk çıktığında gördüğümde şöyle bi yarım saat kullanmıştım ve deklanşör ve perde sesi bana yetmişti.Ama bu normal daha yeni bu konuda sony.Siz maceraperestler devam edin böyle.

Deklanşör sesi hiçte aynı değil 30D ile ben 20D kullanıcısıydım.firma hakkında ileri geri konuşmuyorum öyle olsa R1 tavsiye etmem,ALFA hakkında yazdıklarım sana dokunuyor diye konuyu gene yok firma elemanısın etik değilsin muhabbetlerine çeviriyorsun dunesea gibi.

Erkayaların fiyat politikasına gelince bunun sebebi sence benmiyim.ben burada fiyatı değil makinaların tekniğini konuşuyorum,ayrıca amerikada 25000$ satılan arabalar burada 45000 50000 YTL ye satılıyor.Türkiye burası bir çok konuda fiyatlar bu şekilde.Bundan bende memnun değilim ama katlanmak zorundayım.Erkayaların 1500$ sattığı ürünlerin parası bana akmıyor.

işiniz gücünüz belaltına vurmak olmuş.

Tarih: 16 Kasım 2007, 12:09 - İp: 88.***.**5.49
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Valla çirkinlik konusunda 350d nin üstüne makine tanımam, ama kimine çirkin gelen kimine güzel gelir. Bak benim bir arkadaş 85 kiloluk bir kızla çıkıyor, ;D şimdi ne diyebilirim ki? O konuya girmem, kimine güzel gelir, kimine çirkin. Mesela 1D serisi, ben tipsiz buluyorum, ama makine şahane, farklı şeyler bunlar.

A100 ün deklanşörü yanlış yerde filan değil, benim tam istediğim yerde. Fotoğraf çekmekten parmağı ağrıyan birini ilk kez duydum, bence bir doktora görünmelisin Eos, parmak eklemlerinde sorun olabilir

Ben nikonların deklanşörünü çok yadırgarım mesela, ama bu bana göre böyledir. Başkası da kullanım alışkanlığı nedeniyle Nikon u sever. Firmanın tercihi. Aynı biçimde on/off düğmesinin yeri bence canonlarda saçma bir yerde, ama başkasına da sony ninki saçma gelir. Ne denebilir ki buna? Firma tasarımcılarının ve mühendislerinin tercihi bunlar.

A100 ün body süper kaliteli bir body değil, 600 dolarlık bir DSLR den bahsediyoruz sonuçta. Ama abartmanın anlamı yok, kötü filan da değil. 30d,d200 ve d80 le kıyaslamam, ama diğerlerinden iyi (d50 nin body daha sağlam, hakkını teslim edeyim).

Deklanşör sesi 30d ile aynı demedim, 40d ile benzer dedim. Kaba bir ses, tok sesli bir tak sesi. D200 de aynı karakterde bir sese sahip. Sen inkar etsen de 40D aynı karakterde.Makine tavsiye ederken deklanşör sesine kadar indik demek ....

950 dolara A100 ü satmak istemedim, 18-200 ve 70-300 le birlikte 1400 liraya da vermedim. Varsın dursun ziyanı yok ...Sıfırı 1100 lira inen bir makineyi ciddi zarar etmeden satmanın bir yolunu bilmiyorum . 350d şu anda ikinci elde 500-600 lira ediyor, onlar sevabına mı satıyor makinelerini? İşte İlker ;D 3 aydır satamadı 350d yi;D

Alpha konusunda yazdıkların bana dokunmuyor, insanlara yanlış bilgi veriyorsun.

-3 point AF, 1,5'' lcd, daha küçük ve karanlık vizör,berbattan da öte kit lens(erdem 350d kullandı, o çok daha ağır laflar eder bu lens için, fiyatına göre iyi lens kavramını da anlamıyorum, lens iyidir ya da kötüdür, bu objektifi kullananların yorumlarıyla konuşuyorum ve helalinden bir 200 kişi çıkar bu sitede bile yerden yere vuracak, f11 de mi ne iyiymiş peh peh), spot ölçüm yok , SSS yok vs.

Ha 350D kötü makine mi değil, çok çok yeterli tatminkar bir DSLR, resim kalitesi en iyi DSLR ile de kıyaslanır ,rahatlıkla alınabilir. Tabi 400d dururken gerek de yok ama alınır ve alıp kullanırım rahatlıkla, spot ölçüm dışında da çok fazla eksiklik hissetmem.

Ama ben bir amatörüm ve 10 tane de lensim yok , A100 benim için en cazip makineydi ve aldım, en ufak bir pişmanlık da yaşamadım .Ama kusura bakma, senin gibi önyargılı insanların yalan yanlış bilgileri insanları yanıltıyor. yarım saat inceledin , perde ve deklanşör sesi makineyi tanımana yetti yani EOs, bravo!

flickr gibi yerlerde onbinlerce A100,pentax,minolta kullanıcısı ve bu makinelerle çekimiş milyonlarca fotoğraf var.
Maceraperetsler bir tek biz değilmişiz demek ki. İnsanlar gidip uygun fiyata ve adam gibi kit lenslerle bu makineyi alıyorlar ve rengarenk fotoğraflar çekip birbirleriyle paylaşıyorlar.

Ama senin gibi arkadaşlar canondan başka makine bilmediği için bu makinelere sataşabiliyor aslı astarı olmayan nedenlerle.

Geçen sene yılın makinesi ödülünü verenler senin kadar anlamıyorlardır eminim DSLR den.

Tarih: 16 Kasım 2007, 13:19 - İp: 81.***.**7.49
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Denklanşöre basmaktan parmağı ağrıyanlar elini kaldırsın lütfen !.....

Mınolta senelerdir o düğmeyi oraya koyuyor, kas gevşetici falan kullanan yok.

Geçen gün elime 350D aldım, iki saat arandım nerede bunun açma kapama düğmesi diye. Mınolta/Sony makınayı daha eline alırken kendiliğinden bulur sol başparmağın o düğmeyi, vizör gözüne temas ettiğinde makina çoktaaaan çalışmıştır bile. İtiraf edeyim küçücük LCDyi görünce gülmemek için kendimi zor tuttum, alışmışım 1.5 senedir Minolta 5D'nin 2.5"lik LCDsine bakmaya. 350D ile aynı yılda çıkan Minolta modeli 350D'den her açıdan çok daha iyi.

Canon ancak yeni adam gibi LCD koymayı akıl edebildi makinalarına. Kimbilir belki de akıl edemedi de 1.5"lik LCDler tedavülden kalktı, artık üretilmiyorlar, Canon mecburen yaptı bu işi. Canon nede olsa LCD işinde yeni, daha öğreneceği çok şey var, Sony 30 yıldır LCD koyuyor video kameralarına. ( Canonun büyüklük sorununu halletmiş ama hala LCDdeki renk ve kontrast zayıflığını devam ettirdiğine dair duyumlar alıyorum )

Spot ölçümü kedi mi yedi ?

Işık sensörü var, CPU var, elektronik mekanik olarak olması gereken herşey var, spot ölçüm yok. Acaba Canon pazarlamacıları 20D,30D ve 40Dnin satışına zeval vermesin diye kasten mi çıkardılar bu özelliği giriş seviyesi DSLRlarından.

Minolta bana kas gevşetici hiç kullandırtmadı ama gelecekte eskaza giriş seviyesi Canon DSLR almaya niyet edersem, çarşıya giderken yanımdan vazelini eksik etmem.

Tarih: 16 Kasım 2007, 14:21 - İp: 81.***.**5.159