erek
erek (üye)
İstanbul / Amatör

Canon,sony,canon,hayyam.. Yardım :)

arkadaşlar merhaba.3 yıldır canon 3000n makinemi kullanıyordum.profesyonel değilim ancak ayda 4-5 günümü fotoğraf çekimlerine ayıran biriyim.ve şimdi digital bir makine almayı düşünüyorum.verebileceğim maksimum fiyat 2000tl olur ancak o bile beni baya zorlar.ve muhtemelen alacağım makine uzun yıllar benim tek makinem olacak.. 1500tl civarında(2000 çok kasar) hangi makineyi almamı önerirsiniz?

#terek88' tarafından 25.06.2009 16:01:04 tarihinde düzenlendi.

#terek88' tarafından 25.06.2009 21:06:50 tarihinde düzenlendi.

#terek88' tarafından 25.06.2009 22:35:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2009, 13:19 - İp: 88.***.**4.98
erek
erek (üye)
İstanbul / Amatör

canon 450d alcam hayyamda sony a300 (iki lens ile) bulamazsam. zaten bulamicam bence de.. bulursam sony mi aliim
?okumuşsundur fotoğrafla ne düzeyde ilişkim olduunu falan

Tarih: 25 Haziran 2009, 23:10 - İp: 88.***.**4.98
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

olaya farklı yönlerden bakmak istiyorum.

birincisi, marka tutkusu ve içimize sinen markayla hayatımız devam ettirmek olayı:
450 d canonun markasıdır. Sony ise farklı bir olaydır. Ben mesela canonu size gönül rahatlığıyla tavsiye ederken sony kullana bir arkadaşta size sonyi tavsiye edebilir.
Canon çok yaygın kullanılan bir markadır. Tecrübeside gerçekten takdire değerdir. Sony ise bu markalarla yarışabilmek adına canonda olmayan gövdeden titreşim önleme olayına el attı ve gövdeye dahil etti. Fiyatıda çok makul ve alınabilir seviyeye çekti.

ikincisi, fotoğraftan ne beklediğiniz konusu:
ayda 4-5 günümü fotoğraf çekimlerine ayıran biriyim demişsiniz. Eğer ne çekmek istediğinizide yazarsanız lens olayları size yeterli gelirmi gelmezmi tartışırız. Yok ben amatörüm ucuz olsun hobi işi olsun diyorsanız size sonyin makinalarını tavsiye ederim. Gayette uygun fiyata bulmanız mümkündür. İlla hayyama gerek yok. Gittigidiyordanda güzel şeyler bulunabiliyor.

üçüncüsü, dslr almak zorunda hissediyormusunuz? konusu:
Dslr almak zorundamısınız? Ne zaman buna karar verdiniz? DSLR demek lensi değişebilir makine demek. Lens değiştirme olayı ise makro, portre, tele vs. lensleri diye uzar.ve bütçenizi aşar. Sadace amatörsek ve amatörce hobi olarak fotoğraf çekeceksekçok para harcayıp dslr almaya gerçekten gerek duyuyormusunuz? Dslr like sizin işinizi görür mü?

benim kestirme tavsiyem: Sony a300 yada a350 gibi çok pahalı olmayan makineler almanızdır. İlla hayyam falan olayına kafanızı takıp acele etmeyin. Gittigidiyordan ve bu siteden 2.el alabilirsiniz.

Tarih: 25 Haziran 2009, 23:58 - İp: 78.***.**3.156
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

sony A300'ün 2.el i yok ki .. olanın da fiyatı neredeyse sıfırıyla aynı.. ama canon da durum öyle değil. şimdi bakın GG'ye , bi dolu 2.el 400D, 450D bulursunuz.
ama derseniz ki, A100, A200 onların 2.eli daha rahat bulunabiliyor.

Tarih: 26 Haziran 2009, 00:58 - İp: 88.***.**5.57
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

sonynin 2.el durumlarını bilmiyorum. O yüzden sıfır alsanızda 1500 liraya bence yeterli derecede dslr alırsınız ve işinizi görür.

sonyci olmadığım için çok detay veremiyorum. Bu konuda sony kullananlara sorarsanız size seve seve yardımcı oacaklardır.

özelliklede panctom abi

Tarih: 26 Haziran 2009, 01:26 - İp: 78.***.**3.156
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

ben de o yüzden diyorum , 2 lensle birlikte, 1500 liraya alır.(spot) 2.elini kastı da buldu desek, 1250 en az...
ama online alışveriş fobisi olabiliyor tabi, bişey diyemiyorum...

Tarih: 26 Haziran 2009, 02:43 - İp: 88.***.**5.57
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Hakan satıyordu (buffalo)

18-200 sony ; 350 lira
50mm 1.7 minolta ;200 lira
Sony DSLR A100 ; 350 lira(2gb kart dahil ,extreme3).

Sony nin ikinci eli olmaması sanırım iki sebebe dayanıyor, kullananlar bu makineleri olabildiğince iyi araştırıp almaları ve memnun olmaları, diğeride ikinci body olarak kullanmalarından dolayı satmak istememeleri.

Bugün A300- A350 kullanıcısının hala (özel bir çalışma şekli yok ise) fotoğraf makinesini değiştirmek için bir sebebi yok.

Lens konusu Sonyda artık çok fazla sorun değil diye düşünüyorum.

Bugün kit lens bile doğru kullanıldığında bir amatöre yeter, yanına Sony, Tamron, Sigma bir 70-300 ve birde 50 mm f/1.7 koyduğunuzda bir amtörün işi gözükür.

Biraz fazla para harcıyacağım derseniz zaten bütün markalarda lens için fazla para harcamak zorundasınız.

Hele fotoğrafları bilgiayarda açıp genellikle 1024 de sergilediğimizi düşünürsek detaylar çok önemli olmayacaktır. Yani bu tarz kullanımda Teoride çok önemli olan noktalar Pratikte fazla önemli olmayacaktır.

Ayrıca (ben bunu seviyorum) Minolta lens araştırmak temiz bulduğunda almakta işin güzel yanı

Tarih: 26 Haziran 2009, 10:13 - İp: 81.***.**9.145
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

terek baslıgınsonundaki yardım ibaresini silersen iyi olur,konunun devamlılıgı için

Tarih: 26 Haziran 2009, 23:19 - İp: 78.***.**9.63
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Hayyamdan gidip alacaksanız garantisiz spot falan zaten Sony olmaz. Hayyam nikonculara, canonculara çalışıyor. Sony en iyi buradan netten bulunur. GG ye bakın, sahibinden.com a bakın, bu sitenin ve Fk nın market ilanlarına alınık satılıklarına bakın. Fotoğrafla ilişkinize göre size kesinlikle geniş aralıklı bir lens öneririm. Misal Tamron 18-250 oh miss. Şimdi bu lens canon uyumlusu da var sony uymlusu var ama zor bulunur. Fiyat 800 tl civarı. indik 2000 tl den 1200 body'e kalır. bu fiyata garantili bulunması lazım. Canon 450D de bulunur sony a200 de bulunur. Kara sizin. Ben şunu diyorum.
1) Sony alamaya karar verirseniz Hayyamdan uzak durun. Zaten bulamazsınız. Netten araştırın. gittigidiyor,sahibinden.com,Fotokritik market, netfotograf satılık gibi yerler bakın.
2) Canon için hayyama bakabilirsiniz. Aynı şekilde nettende bakabilirsiniz. Daha kolay bulunur bir makinedir 450D
3) Bende size 18-200 aralığında bir lens ihtiyacınızı karşılar. O yüzden kit lenssiz sadece body olarak gövde almanız daha hayırlı olur kaanatindeyim.

Tarih: 27 Haziran 2009, 16:32 - İp: 212.***.**7.220
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Birkaç gündür özellikle Sahibinden.com da Sony A200 var... Bilgilerinize

Tarih: 27 Haziran 2009, 19:04 - İp: 85.***.**3.50
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

daha dün baktırdım bi arkadaşa hayyamda yokmş a300 çok üzücü

Tarih: 27 Haziran 2009, 20:32 - İp: 78.***.**5.30