omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

Canon Ve Digerleri

yeni dslr alacak ve bu ilerde kaliteli lensler alıp isi ilerletmek arkadaslara bir hususu hatırlatmak icin acıyorum bu konuyu..
canonun bazı lens modellerinin nikon veya diger markalarda karsılıkları yok bir kac ornek vermek gerekirse
--ef 17-40mm f/4 L
--ef 70-200mm f/4 L
--ef 300mm f/4 is L (nikonun vr si yok)
--ef 400mm f5.6 L
--ef 70-300mm f/4-5.6 is usm
tum bu lensler canon kullanıcıları icin cok buyuk avantaj saglıyor cok kaliteli optikleri bir stop kısık olmak sartıya coooook daha ucuza (amerika fiyatları) mal edebiliyorlar beni nikon almaktan uzaklastıran etkenlerden biride 17-40 ın yerine ne alacagım sorusu olmustu..
buarada makro hastaları icin bir Canon MP-E 65mm 1-5x Macro Lens varki akıllara zarar 5:1 buyutme saglıyor mikroskop gibi birsey..

Tarih: 29 Temmuz 2006, 15:57 - İp: 88.***.**0.251
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hemen baktım ömergin,
ama fisheye onlar. Ben rectilineer lens istiyorum )

Tarih: 30 Temmuz 2006, 01:27 - İp: 85.***.**6.50
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Bende yurtdışından lens alma imkanım olduğu için Canon'u tercih ettim. 17-40mmF4L ve 70-200mmF4L L sınıfı ve tüm zoom aralığında F4 sağlıyor üstelik optik bozulmalar tüm zoom aralığında düşük ve diğer markalarda alternatifleri yok. 500-600$ aralığında alınabiliyorlar. Kalite isteniyorsa diğer markalarda 70-200mmF2,8 gibi çok pahalı optiklere yönelmek gerekiyor.

Çok enteresan birşey daha var yurtdışında farklı üreticilerin Canon ya da Nikon uyumlu olarak sattıkları lenslerin (mesela Sigma 70-300mmAPO) Canon uyumlu olanları daha ucuza satılıyor. Arada her zaman 10$ kadar fiyat farkı oluyor. Ülkemizde bu durum tam tersi. Ayrıca Türkiye'de Canon lensler de Nikon lenslere oranla daha fazla fiyat farkıyla satılıyor. İnternette birçok yerde ülkemizde ikinci el Nikkor lensleri çok daha ucuza ve yaygın şekilde bulunabildiğini okumuştum.

Bu durumda makinemi Türkiye'den alacak olsaydım Nikon alırdım hatta DSLR almayıp R1 alabilirdim. Sony, ABD satış fiyatı 770$=1355YTL olan bir makineyi 1600YTL'ye satıyorsa takdiri hakediyor bence

Canon ve Nikon Türkiye'nin fiyat politikasını çok ciddi düşünmesi gerekiyor bence.

Tarih: 30 Temmuz 2006, 11:24 - İp: 85.***.**6.32
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

bu basligi okumadan birkac dakika once DPReview'deki eos1dsmk2 ve d2x fotograflarini karsilastiriyordum, gordugum ve testi yapanlarin dedikleri kadariyla d2x'in eos1dsmk2'ye fotograf keskinliginde ustunluk sagliyor. sadece MP farkinda canon'un kalite ustunlugu oldugunu yazmislar.

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1dsmkii/page22.asp
mesela bu sayfada ustteki karsilastirmalarda d2x'in daha keskin oldugu bariz, ancak canon'da +1sharpness ile ayni keskinligi yakaliyorlar, ikinci kisimda bu sekilde karsilastirmislar.

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1dsmkii/page23.asp
bakin bu sayfada da ilk testte d2x'in keskinligi yine ustun, ikincisinde canon'u yine +1sharpness yapiyorlar ve yine nikon ustun. isigin yuksek oldugu yerlerden dusuk noktalara gecerken olusan morluklara dikkat edin, nikon'da boyle birsey olusmamis.

tabi ISO meselesine gelince canon'un hakkini yememek lazim, siyahta yuksek isolarda cok kaliteli goruntu verir.

omergin bey, bir de ef 17-40 yerine nikon'da alabileceginiz bircok alternatif var.

yukarida belirtmissiniz ama ben halen neden boyle bir konu actiginizi anlamadim. siz de canon'da calisiyorsunuz heralde?

Tarih: 3 Ağustos 2006, 23:20 - İp: 81.***.**7.8
dny_z
dny_z (üye)
İzmir / Meraklı

çok gereksiz. madem herkes nikonun canondan daha ii olduunu yada canonun daha ii olduunu biliyor. neden bunların fiyatları aynıyken biz kötü olanı alıyoruz. taii eğer siz bu kadar eminseniz.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 00:09 - İp: 88.***.**1.67
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

eray bey,
merak etmeyin canonda falan calısmıyorum.. makine muhendisligi okuyorum 3. sınıftayım isteyen olursa acık adresimide verebilirim.
ayrıca su 17-40 ve diger lenslerin (70-200f/4) nikondaki alternatiflerini de cok merak etmekteyim (aynı kalite ve fiyat aralıgında) bosuna bakmayın cunku yok.. o aralıkta nikonun tek iyi objektifi 17-55 f/2.8 onunda zaten fiyatı ucuyor.
dynz bey,
bence burada gereksiz olan sizin meajınız, forumun acılma sebebi gayet acık sadece kullanıcıların dikkatini diger markalarda olmayan bazı kaliteli lenslere cekmek. bu arada canonun nikondan daha iyi oldugunu dedigimide nasıl uydurdunuz anlamıs degilim, bir onceki sayfada D200 hakkında yazdıklarım acık..
eger yazdıgım seyler (muadili olmayan lensler) hakkında tartısacaksanız hay hay yok ben surada biraz takılıp D2x vs 1Ds MarkII muhabbeti keza nikon canonu dover, canonda nikonu ezer gecer muhabbeti yapacaksanız forum sayfasında yeni konu ac linki var sizlere orayı tavsiye edebilirim.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 00:56 - İp: 88.***.**2.191
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Şahsi fikrim Canon 17-40 ın Nikkor'daki karşılığının 18-35 f:3.5-4.5 olduğudur.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 02:49 - İp: 85.***.**8.224
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kobra merhaba
18-35 bildigim kadarıyla plastik govdeye sahip bir lens.. ed elemanından baska cok onemli ozelligide yok sanırım.. ayrıca 1.6 carpanla 40mm nin yetmedigini cok rahat hissediyorsunuz 1.5 carpanla 35mm baya problem olur kanısındayım (genel kullanım icin).

Tarih: 4 Ağustos 2006, 11:01 - İp: 88.***.**2.191
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

nikkor 18-70 olabilir, ya da biraz daha diyafram isterseniz 17-55 2,8 sizin de dediginiz gibi.

70-200 yerine de ya 2,8 diyaframli 70-200 2,8 var, fiyati yuksek ya da biraz daha eski 70-210 var, keskinligiyle on plana cikan bir lens.

yine ayni sekilde 70-300ED var, fiyati da daha uygun. diger 100-150dolarlik 70-300 degil

eskilerden 80-200 2,8 ED var, fiyati da canon'a yakin. cok tutulan bir lens ayrica.

nikon daha genis diyaframlarla lens uretiyor ve fiyatini da buna gore yuksek tutuyor.

canon-nikon sidik yarismasi yapmaya gerek yok :D ikisinin de kendine gore ustunlukleri var, sonucta ikisi de birbirinden habersiz degil neredeyse beraber calisan iki aile sirketi. ikisine de saygimiz var, helal olsun bu Caponlara :D aldiklari parayi ikisi de hakediyor. ama bizim Turkiye temsilcileri hakkinda birsey diyemiyecegim fiyat konusunda...

Tarih: 4 Ağustos 2006, 11:55 - İp: 81.***.**7.8
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

17-40 ın yanında 18-70 in esamesi okunmaz.. 70-210 1986 model bir lens .. 70-300 ed 70-300 is ye optik olarak ***birazcık*** yaklassada 3 stopluk is olayı alıp goturuyor.. 80-200 cok kaliteli bir lens ama fiyat on plana cıkıyor buradada kendisi 900usd.. dogru soylemissiniz nikon acık diyaframlı objektifler uretiyor canon ise genis diyaframların yanında bir stop kısık diyaframda koyup daha ucuza pazarlıyor.
Turkiyedeki fiyatlara gelince Erkayalardan nefret ederim demem herseyi acıklar sanırım..

#omergin' tarafyndan 04.08.2006 14:22:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 12:17 - İp: 88.***.**2.191
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Zaten denklik düşüncem optik performans kısmında çünkü gerek yapım kalitesindeki düşüklük gerek fokal mesafe kısalığı onun 17-40'tan daha ucuz olmasını sağlıyor.

Tarih: 4 Ağustos 2006, 15:57 - İp: 85.***.**8.224