sedat_onat
sedat_onat (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Canon ’un Af Nokta Sayısı Politikası

Değerli arkadaşlarım ve ağabeylerim,

Canon 'un yeni çıkardığı APS-C format 700D ve Full format 6D modellerinde kullanmakta olduğu 9 nokta AF sistemi anlıyamadım.

Yani 2006 'da çıkardığı 400D 'den bu yana 9 noktayı geçmiyor.

AF noktası benim en çok sıkıntı çektiğim özelliklerin başında geliyor ki benimki 11 nokta. Nasıl oluyor da halen 9 noktada ısrar ediliyor.

Eksik bir bilgim var demek.
Bilgi ve yorumlarınızı rica ediyorum.
Teşekkürler.
Selamlar

Tarih: 22 Mart 2013, 19:27 - İp: 194.***.**7.228
vendorr
vendorr (üye)
İstanbul / Amatör

megapiksel olayı gibi bence af nokta sayıları

pazarlama yöntemi

çoğunluk ortadaki tek noktayı kullanır

profesyönellere birşey diyemem af sayısısı ile ilgili

sonuçta amatör bile sayılmam

Tarih: 22 Mart 2013, 21:17 - İp: 176.***.**4.147
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

AF sistemi 2 farklı sistemde çalışır biri kontrast farkı diğeri faz farkı. bazı kameralarda yüz tanıma özelliği var bunu kontrast farkıyla yakalar. bazı kameralarda aynaya düşen ışığın faz farkını hesaplayıp noktada kesiştirerek mesafeyi ölçer ve netlemeyi sağlar.

kontrast farkı yöntemi cep telefonları, aynasız kameralar, kompakt makinalar falan hep bu sistemde çalışır.

faz farkı biraz daha fizik, optik falan bilgisi gerekir o yüzden tam anlatamıcam ışık dalga boyu şeklinde yayılır 2 farklı noktadan aynı ışığın geldiğini düşün yani aynı dalga boyu üstüste çakışırsa net olur onun gibi bişi.

canon 6d mesela, 11 nokta AFsi vardır ama bi tane cross type ı vardır. yani hem faz farkı hem de kontrast farkı kullanır. 5d m3 61 nokta AF 41 CT var, aynasız eos m de ise 31 AF noktası olup hiç CT yoktur.

umarım anlatabilmişimdir hani makinalara alırken bakıyoruz ya dış görüntsüne abi aynı makina bu niye pahalı diyoruz aslında bi sürü fark var pahalıyla ucuzu arasında, sadece pazrlama olayı değil.

Tarih: 23 Mart 2013, 10:32 - İp: 83.***.**7.179
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

Bence AF nokta sayısından önce, AF noktalarının ne derece başarılı AF yaptığı daha önemli.

Aşağıdaki linkte 19 AF noktalı Canon 7D ile 51 AF noktalı Nikon D800 ve D3 ün, o AF noktalarının ne derece başarıyla AF yaptığının testi var.
Testte AF noktalarının her birnin sıfır a en yakın olması gerekiyor. Sıfır yakın değerler başarılı fokus performansı anlamına geliyor.

TIKLA

Şimdi bu teste bakınca, siz hangisini tercih ederdiniz. 19 noktayımı, 51 noktayımı ?

O yüzden sayısına değil, yaptığı işe bakın.

İlla daha çok olsun dersenizde, 19 AF noktalı 7D veya 61 noktalı MarkIII alabilirsiniz.

#turk' tarafından 23.03.2013 12:12:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mart 2013, 12:10 - İp: 78.***.**8.243
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

AF noktasi sayisinin azaltilmasi ve "buffer"'in dusurulmesi, ileri seviye kullanicilari, ucuz giris/orta seviye makinalardan uzak tutmak icin gelistirilmis taktikler. Malum, $500'luk bir DX makina ile $1500'luk olanin veya $1700'luk bir FF ile $3500 olanin arasindaki goruntu kalitesi farki yok gibi bir sey . Eskiden Canon'a has bir uygulamaydi; Canon gelismis/fazla sayili AF modullerini, teknolojiye sahip oldugu halde sadece 1D pro serilere koyar, 5DMII / 7D gibi ileri seviye makinalarda bile AF 9-15 gibi AF sayilariyla yetinirdi. ( Nikon orta seviyeler 39-51 noktalarda iken )

Maalesef Nikon da bu gunlerde pahali modellerinin satislarini koruyabilmek icin ayni seyi yapiyor ( Canon'unki ile kiyaslanmayacak olsa da ) . En can alici noktalar da govde yapisi ( ozellikle kotu/ucuz tutulan ), buffer/hafiza kapasitesi ve AF noktasi sayisi.

Mesela Nikon'un D600 Full Frame modeli , D800 alicilarina cazip olmamasi icin hem AF noktasi fakiri , hem de govdesi ergonomik olarak ileri seviye kullanicilara uymayacak sekilde dizayn edilmis. Yeni D7100'un de bufferinin / hafizasinin 6 kare ile kisitli olmasi da ( 5 yil onceki makinalarda bile 12 kare filandi ) ayni amaci tasiyan bir kisitlama . Hafizanin 2 katina cikarilmasinin "hardware" maliyetinin neredeyse sifir oldugu soyleniyor.

D600'u simdiki D7000 tarzi yerine D300 govdesi ile cikarmis olsa, D800 satislarinin dusecegi bir gercek.

Sahsen Nikon D300/s serisinin bitirilmedigine ve DX olarak devam edeceginin tek belirtisi ( ki ben bitirildigine gercekten inaniyordum ) D7100'un bu kadar dusuk bir buffer ile satisa sunulmasi ... Sanki daha ileri bir DX seviyeye ozellikle yer birakilmis.

edit: D800'un sol taraf AF hatasinin tartisilabilirligi yok. Yalniz sunulan testin 7D ile ilgili notlarini ( 4.3 )da iyi okumak lazim.

Crop sensor ile FF AF sistemlerini birebir karsilastirmak dogru degil zira crop sensor AF noktalari, cok daha kucuk bir alani kapsiyor - yani 7D'deki kenar AF noktalari , FF bir makinanin ortalara yakin noktalariyla ayni yere denk geliyor. Yine belirtildigi uzere Canon testi f5.6 diyafram ile yapilmis - D800 ise f2.8.

Bunlara ilave bir de benim bilmedigim , okuyup da anlamaya calismayacagim baska bir carpan var ki ona gore Canon sonuclarinin 2 ile carpilmasi gerektigi yazilmis. Yesiller yaniltmasin, onlarin bir kismi turuncu olmali der

edit II : Canon'un 650D'de bile 9 AF noktasinda kalmis oldugunu yeni gordum - 7D'den sonra biraz arttirdigini saniyordum . 9 adet bu devirde komik bir rakam, kullaniciya saygisizlik . ( Hani Nikon en azindan fazlasini vermeye calisirken - 40/50 noktayla - istemeden cuvallamis )

#paperman' tarafından 24.03.2013 08:09:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mart 2013, 03:29 - İp: 96.***.**5.17
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

merak etmeyin stratejileri geliştiren düşünen büyük bir ekip var 6d de nokta sayısı az diye başarısız bir makineme kesinlikle başarılı ve sorunsuz bir makinedir. İhtiyaç bütçeve gereklilik 700d giriş seviyesidir ve canon gerek olmadığını düşündüğü için az af noktası koymuş olay budur.

Tarih: 24 Mart 2013, 12:27 - İp: 78.***.**1.249
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

eskiden canonda göz kontrollu AF vardı, onu niye yapmıyorlar ki çok artistikti o.

Tarih: 25 Mart 2013, 09:08 - İp: 83.***.**7.179
  • 1