burakyazan
burakyazan (üye)
Çanakkale / Meraklı

Canon Sx30 Is mi Fuji 200exr Mı?

Bu iki makina arasında çok takıldım.Canon'un 35X zoom u beni çekiyor.30X te bile net çekebiliyor.fotoğraf kalitesi kötü değil incelemelerde.Ancak 200EXR modelini övüyor herkes.profesyonel filan değilim Fuji'nin RAW formatını desteklemesi avantaj değil benim için.keşke biraz daha zoom yapabilseymiş 14x yetersiz geliyor sanki.fotoğraf kalitesi açısından hangisi daha iyi?hangi makinayı önerirsiniz?

Tarih: 3 Ocak 2011, 18:53 - İp: 95.***.**8.163
jumy
jumy (üye)
Muğla / Meraklı

Merhaba Burakyazan,
daha geçenlerde bir arkadaşıma Amerikadan sx30 is aldık.evet artıları olarak; 35x optik zoom gayet başarılı,HD video çekimleride gayet net ve sesi çok doğal alıyor,LCD ekranı parlaklığı ve heryöne dönebilmesi 200exr ye göre iyi bir avantaj.
200exr ise kuzenimde var,daha yeni olduğu için çözebilmiş değil.ama elime alıp yaptığım incelemeleri sana aktarmam gerekirse,ele oturuşu ve verdiği zefk sx30 is den çok çok daha fazla.malzeme cok kaliteli ve tam bir SLR havası hakim,lensi elle çevirmek bir başka duygu,sx30 is malesef motorlu,zoom ayarlarını elle çevirerek yapamıyorsun.ve 14x optik zoom yeni baslayan biri için çok yeterli bence.ben sx 5 is'in 12x optik zoomu ile sx 30 is'in 35x optik zoom'unu karşılaştırdığımda,sx 30is nin hiç bir ezici üstünlüğünü göremedim.bence 35x zoom seni çok etkilemesin.
fotoğraf netliği konusuna gelince,birisi ile çekip diğeri ile çekemeyeceğin hiç bir fotoğraf yok,resimleri pc ye attığında aralarında hiç bir fark göremiyorsun,ancak profosyonel stüdyolarda çok yüksek çözünürlükteki ve boyuttaki baskılarda fark olurmu bilemem.200exr in fiyatını takip etmedim,eğer aralarında fiyat farkı yok ise ben fujifilm 200exr diyorum.
ama ben video çekimine çok önem veririm,lcd ekranım her yöne dönsün ve ekranım cok net olsun diyorsan sx30is almalısın.
umarım yardımcı olabilmişimdir.

Tarih: 3 Ocak 2011, 20:53 - İp: 85.***.**7.146
burakyazan
burakyazan (üye)
Çanakkale / Meraklı

Gerçekten çok teşekkürler jumy.İkisini de eline almış hiç kimse yok sanırım herkes farklı şeyler söylüyor.aralarında fiyat farkı yok neredeyse, ben de amerika dan alacağım.slr'a benzerliği nedeiyle 200exr ı tercih edeceğim sanırım tavsiyen üzerine teşekkürler

Tarih: 3 Ocak 2011, 21:01 - İp: 95.***.**8.163
  • 1