green71tr
green71tr (üye)
İstanbul / Amatör

Canon S2 Mi? Kodak P880 Mi?

görüntü ve kullanım kalitesi olarak hangisini önde görüyorsunuz?

12x zoom'u olan s2'ye karşılık p880'in geniş açı avantajı ortada.

yardım lütfen...

Tarih: 5 Aralık 2006, 12:10 - İp: 85.***.**3.35
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

şimdi arkadaşım biz sana "git S2 al" desek olmaz... "git p880 al" desek yine olmaz. Neden? Birinin 12x zoom'u seni çekerken, diğerinin geniş açı olması çekmiş.. Sen ne çekeceğini biliyormusun.. Önce bunu sor kedine.. "Ben daha çok ne tür fotoğraf çekeceğim?" Eğer amacın uzakları yakın etmekse S2 al... Yok ben doğa, manzara ıvır zıvır çekcem diyorsan git p880 al güzel güzel kullan...

"Sen desenki aynı özelliklerde iki makine var.. Biri kodak *** biri Canon ***" ben sana kendi seçimlerim doğrultusunda "git canon *** al" derim... Sen acele etme bence. Önce hangisi amacına ulaşmanı sağlayacak, ihtiyacını karşılayacak onu belirle. ondan sonra gör bak ne modeller çıkacak karşına. Ben bunu nasıl görememişim diceksin...

Tarih: 5 Aralık 2006, 14:37 - İp: 88.***.**3.122
green71tr
green71tr (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba mehmetklyr,

öncelikle ilgine ve yardımına teşekkür ederim.

işin açıkçası, elimdekinden daha güzel bir makina almak istememin sebebi minik kızım. 40 günlük oldu. öncelikle onun fotoğraflarını çekmek istiyorum. diğer taraftan börtü böcek makro çalışmaları da hoşuma gidiyor.

tek parametre zoom ölçüsü değil ki. bana kalırsa 12x zoom2 u tercih ederim. hatta p850'yi bile bu yüzden araştırdım.

blur ve noise sıkıntısını aza indirgeyebilecek bir makina arıyorum.

işin doğrusu bi 2.el dslr ve 1-2 farklı objektif almak. ama şu sıralar maddi olarak pek rahat değilim. bu yüzden dslr-like makinalarla ilgileniyorum.

her ikisinin de ayrı ayrı methlerini ve eleştirilerini okudum. ama her ikisini tanıyan bir üstadın tercihine/bilgilendirmesine ihtiyacım var. muhakkak birbirlerine farklı üstünlükleri olacaktır. diğer yandan sadece markaya da para vermek istemiyorum.

farklı alternatifiniz olursa (maksimum bütçe 750) onları da değerlendirmek isterim.

tekrar teşekkürler,

Tarih: 5 Aralık 2006, 15:14 - İp: 85.***.**3.35
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Canon'un kompakt makinalarına bakmanızı öneririm.S2 küçük sensörlü bir makina.Mesela Canon A630,A710 IS yada Ixus serisi seçiminiz olabilir.
Kodak P880 aralık olarak güzel bir makina.Ancak Lcd ekranında bazı sorunlar çıktığını duydum etraftan.

Tarih: 5 Aralık 2006, 16:32 - İp: 85.***.**7.63
green71tr
green71tr (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler osmanlı,

bahsettiğin arızayı öğrendiğim iyi oldu.

Tarih: 5 Aralık 2006, 20:02 - İp: 85.***.**3.228
docteur
docteur (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

selamlar
Canon S2 yi bilmiyorum ama Kodak P880 kullanıyorum bu konuda söyleyebilirim ki en büyük özelliği geniş açı olması bunu da biliyorsun
makro çekmek istediğini söylemişsin makro özelliği daha iyi makineler var ama sen belirli bi fiyat aralığı koymuşsun ki buna göre konuşursak P880 senin makro ihtiyacını karşılar biraz da teknik bilgini katarsın yeterli sonuçlar elde edebilirsin
blur ve noise sıkıntısını aza indirgemek için ve gene bu fiyata göre değerlendirirsek P880 yeterli olur
P880 in fiyatı baya düşmüştü kampanyalar felan vardı şuan ne durumda bilmiyorum ama ortalama 750 civarında olması lazım bu da senin ayırdığın bütçeye tam uygundur
osmanlı nın bahsetmiş olduğu Lcd sorununu ben kendi makinemde yaşamadım şimdilik de böyle bişey duymadım
S2 kullanmadığım için onun hakkında bişey söyleyemedim

Tarih: 5 Aralık 2006, 21:43 - İp: 85.***.**1.214
nikomaniaa
nikomaniaa (üye)
İçel / Amatör

merhabalar ben canon a620 kullanmaktayım ve çok ta memnunum
yanlız yaklaşık bir haftadan beri kodak p712 beni bayağı bir düşündürüyor 12x zoom - image stabilizer -ve en önemlisi RAWve TIFF formatta fotoğraf çekebilmesi bu kağıt üzerindeki birkaç özelliği kulağa hoş geliyor bide bunlara hepsiburada sitesinin peşin 677 YTL lik fiyatıda eklenince ben bile düşünüyorum arkadaşım.
benim için tek eksi yanı makroyu 10cm den çekmesi bu biraz fazla bir mesafe canon a620 2cm canon s3is sıfır cm den makro netleyebilir.
onun dışında sıradışı bir makina sanırım
sana kolay gelsin.
hepsi beradanın linkini veriyorum.
http://www.hepsiburada.com//productdetails.aspx?categoryid=602&productid=bd70409

Tarih: 5 Aralık 2006, 22:19 - İp: 88.***.**8.74
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

mrb,
kodak z740 kullanmıs birisi olarak (su an nikond d70s var) sana sunu soyleyebilirim ki gercekten cok hos fotograflar cekebiliyorsun. ancak canon s2 iel karsılastırmak hata olur... canon 4 pilli bir canavar yaratmıs ancak s3Is nin piyasada oldugu bir donemde bu makineiy almak cok mantıklı olmaz . ancak s3Is de 1300 YTL gibi fiyatlarla neredeyse fuji s 9500 e denk geliyki bence fuji as 9500 daha iyi bir makine... 1700 YTL olmasaydı , zoon onemli diil, onemli olan fotograf kalitesi der sony r1 al derdim. gordugun gibi kalite ve para dogru orantili olarak yukseliyor. kompak bir makine alacaksan, p 880 fiyat olarak da uygun. zoom nerede işine lazım olacak? alıpda canonu safariye gidecek halin var mı ? ama geniş açı sana her zaman lazım. bir kompozisyon çekeceksin veya tarihi bir yapıyı çecekecsin, geniş açık yoksa uzaklaşman gerekir ki kadraja sıgsın. ozamanda konudan uzaklasıyorsun. digital teknoloji saolsun zoom luksunu kapımıza uygun fiyatlarla getirdi ama zoom her zaman kullanacaginmiz bir sey değil. benim tavsiyem fiyatı uygun olması, genis açı olması ve kaliteli lensi ile kodak alman. ama param var diyosan hiç düşünme r1 al... profesyone mi düşünüyosun ilerde? o zaman SLR bir makine almalısın markası ne olursa olsun. ışığın bol, kontrastın keskin olsun...

Tarih: 6 Aralık 2006, 11:56 - İp: 81.***.**5.133
green71tr
green71tr (üye)
İstanbul / Amatör

p712 ile ilgili olumsuz yazılar okudum. özelliklerinin makinası değil diyorlar. bu yüzden onu eleyeli çok oldu.

k.etkisi, dediğin gibi kalite para ile geliyor. ancak 720 ytl'ye bulduğum p880'in kalitesini sunabilecek pek bir makina da yok gibi?

ışığınız ve neşeniz bol olsun...

Tarih: 6 Aralık 2006, 12:27 - İp: 85.***.**3.35
ilker_17
ilker_17 (üye)
Muğla / Amatör

p712 ile ilgili olumsuz yazıları nerde okudunuz arkadaşım? ben bir hafta içinde bu makineyi almayı düşünüyorum. bana o yazıların linklerini verebilir misiniz acaba? ayrıca 8 Mp olmasından başka p880'in nesi fazla p712'ye göre?

Tarih: 6 Aralık 2006, 14:20 - İp: 88.***.**6.226
green71tr
green71tr (üye)
İstanbul / Amatör

sayın ilker_17, p712'nin özelliklerini görünce bende o makina üzerine yoğunlaştım. ancak http://forum.netfotograf.com/dijital_kompakt.asp?msg_id=13498 adresindeki yazıları okuyunca forumun neredeyse ortak kararının bu makina için "red" olduğunu gördüm.

bu forumdaki sözler, makina almak veya almamak için yeterli mi? orası bizlere kalmış. ben zahmet verip bizlere yardımcı olmaya çalışan tüm dostlara canı yürekten teşekkür ederim.

umarım aldığın makina verdiğin paranın hakkını geri öder.

Tarih: 6 Aralık 2006, 15:54 - İp: 85.***.**3.35