cem10
cem10 (üye)
Balıkesir / Meraklı

Canon Nikon Kodak Sizce Hangisi?

Arkadaşlar aranıza katılalı yaklaşık 7 ay oldu ve sizlerin derin bilgileri sayesinde fotoğrafçılığa merak saldım. Ancak digital makinam şu anda yok. Fakat almak istiyorum ama kararsızım.(Aynı zamanda bununla video da çekmek istiyorum.)
Benim gibi bir amatör için en uygun makina hangisi
Nikon coolpix 5900 548 YTL
Canon powershot A 530 442 YTL
KODAK EASYSHARE Z740 DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ + KODAK PRINTER DOCK 3 hediyeli 558 YTL
Rica etsem bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi

Tarih: 1 Mayıs 2006, 13:57 - İp: 81.***.**2.17
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Doğru renkler için tercihini Canon yada Nikon'dan yana kullan

Tarih: 1 Mayıs 2006, 14:06 - İp: 85.***.**7.139
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba cem.San tam istediğin gibi bir model önereceğim ancak bu 3 modelin dışında.Ve kafana takılan soruları da cevaplamaya çalışacağım.Bu iş bittiğinde sen mutlaka bu modeli almış olacaksın.Çünkü diğerlerinden fersah fersah önde...
Canon A610!
Video istiyorsan 1Gb video kayıt süresi var ki bu sana rahatlıkla yeter.1/1.8 inch sensör boyutu var ki diğerlerine göre daha az noise,daha iyi renk algılama anlamına geliyor bu.2 inch büyüklüğünde hareketli lcd ekranı var ki seni oldukça memnun eder.Bunun üzerine 1cm süper makro çekimi var.Artık böceği mi çekersin çiçeği mi orasını bilemem.4 adet kalem pil ile çalışması çok iyi.Firmaların piline muhtaç kalmayacaksın.Digic 2 görüntü işlemcisi hem makinanın fot.çekme potansiyelini arttırıyor hem de pil tüketimi konusunda cimri davranmasını sağlıyor.
Tüm bu üstünlüklerinin yanında miktar olarak yaklaşık 550 ytl gibi iyi sayılabilecek bir fiyata sahip kendisi.Normalde Canon'un yüksek fiyat politikasından şikayetçi olmuşumdur ancak nedense bu modelde fiyatı çok yüksek tutmamışlar.Bu modelde 5Mp çözünürlük var ve seni fazlasıyla memnun eder.Birde aynı modelin 7Mp olan A620 si var.Ancak arada başka hiçbir far yok.Onun fiyatı 700 ytl ye yakın fakat bu A610'un fotoğraflarda daha temiz sonuçlar verdiğini duymuştum.Umarım sana faydalı olmuşumdur.

Tarih: 1 Mayıs 2006, 14:11 - İp: 85.***.**0.45
cyberdog
cyberdog (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili Cem selamlar,

Bence de Nikon ve Kodak'tan yana tercih kullanmalısın. Nikon'un renkleri her zaman muhteşem, eminim ki bu makinede de muhteşemdir. Kodak için sadece şunu diyebilirim. Benim siteye gönderdiğim "25 dakika sonunda.." konulu kelebek resmini Kodak DX7590'la çektim. Tercihi sen yap bence.

Not: Makinemi satmak istiyorum. NikonD50 alacağım kısmetse. Bilgin olsun

Tarih: 1 Mayıs 2006, 14:43 - İp: 85.***.**6.173
can1
can1 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

"osmanlı" nickli arkadaşım sen tavsiyeden çok reklam yapıyosun gibi geldi bana canonu öle bi anlatmışsınki benim bile alasım geldi bu makine iyi olabilir diğerlerinden ki ben sanmıyorum ...

Bunu tavsiye niteliğinde belirtmen gerekir senin yaptığın bence açık açığa Canon reklamı bi nereden alacağımızı sölememişsin onuda sölede bari tam olsun..

Lütfen yorumlarda daha objektif olamya özen Gösterelim..

Tarih: 1 Mayıs 2006, 14:51 - İp: 85.***.**4.17
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Can objektiflik onusunda haklısın,ancak ben yazımda makinanın özelliklerini dosdoğru sıraladım.Bunu almalısın derkende diğer modellere olan bariz üstünlüğü hesaba kattım ve sayın cem'in ileride pişman olmasını istemediğim için bu şekilde yazımı yazdım.Kaldı ki fuji marka fotoğraf makinası kullanıyorum.Bu sayfadaki H1-H2-S2 adlı başlıktaki forumu okursan,orada yapmış olduğum yorumda canon'un S3 modelini ne kadar da pahalı sattığını söyleyip aslında türkiyede en pahalı fot.makinası satan firmalardan biri olduğunu belirtmiştim.Zaten DSLR fotoğraf makinası kullanan insanlarda Canon'un lenslerinin pahalı olmasından muzdarip.Bu yüzden Canon birçok potansiyel alıcıyı nikon'a kaptırmış durumda.Yoksa benim burada marka tutuculuğum falan yok.Ha yeri gelir bazı özelliklerini beğenmediğim kendi makinamı da burada çıkıp aslanlar gibi yerebilirim de ya da Sony veya Panasonic'e haklı oldukları bir konuda övgüler yağdırabilirim de...
Bizler robot değilis ki kendi düşüncelerimize hiçbir mimik,duygu ve buna benzer hislerimizi katmayalım.Hiçbir markanın markacılığını yapmıyorum.
Bir konuda haklısın,tavsiye niteliğinde belirtip illaki bunu almalısın demek yanlış olur.Eğer cem arkadaşımızın belirttiği modeller birbirine yakın performansda modeller olsalardı ve aynı fiyat kategorisinde daha iyi bir seçenek olmasa idi bu düşüncemi belirtmezdim,yanlış bir yolu işaret etmiş olurdum.Ancak A610 hakikaten kaliteli.
Sonuçta kararı arkadaşın kendisi verecek.Kafanızı bulandırdıysam ben kendi adıma özür dilerim.Saygılar.

Tarih: 1 Mayıs 2006, 15:04 - İp: 85.***.**0.45
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sony R1 kullanıyorum. bas-çek tarzı bir makine alacaksam Canon'dan başkasını düşünmem bunu marka bağımlılığı ile değil tecrübelerimle söylüyorum. elimden onlarca değişik marka ve model geçti. bas çek makinelerde A60'la başlayan Canon güvenilirliği devam ediyor bence.... DSLR'de ise Nikonu daha çok beğeniyorum mesela... ha SLR like derseniz o zamanda hiç biri R1'in yanına yaklaşamaz. arkadaşımızın almak istediği sınıfta Canon tartışmasız en iyisi ve A610 gerçekten başarılı bir makine

Tarih: 1 Mayıs 2006, 15:47 - İp: 85.***.**7.139
dadasnazim
dadasnazim (üye)
İstanbul / Amatör

"osmanlı" kardeşimizin yorumuna ve tavsiyesine kesinlikle katılıyorum.insanlara doğru bilgiler verip doğru olana yönlendirmenin canonun raklamını yapmakla ne alakası var.canon osmanlının babasının malı değil.lütfen kardeşimize haksızlık yapmayın.

Tarih: 1 Mayıs 2006, 23:59 - İp: 81.***.**0.219
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

cem merhaba... Kompakt makine dediğin zaman sıralama istisnalar hariç canon, nikon ... şeklinde gider... Benimde sana ilk tavsiyem osmanlıdan farklı olmayacak.... Canon A610... Gerçekten çok harika bir makine... Manuel ayarları olsun, dizaynı olsun, 270 derece dnebilen 2" ekranı olsun, ele oturuşu olsun ve en önemlisi çekim kalitesi olsun gerçekten sınıfında eşsiz denilbilecek bir makine... Bundan 3-4 ay önce 650den fazlaydı fiyatı fakat şu sıralar baya bi düşmüş... Kaçırma derim...

Tarih: 2 Mayıs 2006, 09:40 - İp: 81.***.**9.72
cawa
cawa (üye)
İstanbul / Amatör

cekilen resimlere bakabilirsin kodak cok canlırenkler sunuyo bende z740 war we cok memnunum 10x optil zoom harika bende genis acı objektif te war gercek ten süper kodagı siddetle tavsiye ederim sana söyle düsün p880 fiyatı suan 1000 ytl civarı ondaki eaynı renk cipi z740 da da war kodak z740 dioptirisi 1/1 zaten kodak retinar olayı cözmüs bitirmis demektir

Tarih: 3 Mayıs 2006, 18:26 - İp: 88.***.**7.118
  • 1