judge980
judge980 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Mu, Nikon Mu?

Selamlar arkadaşlar. Bu aralar bir dijital fotoğraf makinası almayı düşünüyorum ve yaklaşık 2 haftadırda araştırma yapıyorum. Tam karar vermiştim, CANON POWERSHOT A720 IS'i alıyorum derken dün ufak bir test sonucu; Canon'u, Nikon'la karşılaştırdım ve enteresan bir nokta dikkatimi çekti. Canon galiba resimlere çok ışık veriyor ve bu ışıktan dolayı resimlerin bazı noktalarında boğukluk oluyor. Ayrıca renklerde de Nikon kadar doğal olmadığını fark ettim. Dün Nikon'un P5100 modelliyle karşılaştırınca bu noktalar dikkatimi çekti. Ama bunlar benim düşüncelerim yanılıyorda olabilirim. Bu noktayla ilgili, bilgili arkadaşlarımdan yardım istemekteyim. Canon ve Nikon arasındaki bu fark neden oluyor, merak ediyorum açıklayabilir misiniz?

Benim almak istediğim makinadaki en önemli özellikleri şöyle sıralamak isterim;

1.mutlaka hızlı olsun çünkü anı yakalamak istiyorum(Canon a720 bir hayli iyiydi bu konuda)
2.pixel öyle çok önemli değil ama en azından 7'nin üzerinde olursa iyi olur( Bu konuda iki makinada iyi)
3 birazda optik zoom'u yüksek olsun.(Nikon'un zoom'u biraz düşük kalıyor.)

Peki sizce hangi makinayı seçmeliyim, ayrıca sizin önereceğiz bir başka markayıda düşünebilirim ama Canon veya Nikon benim için öncelik teşkil ediyorlar. Şimdiden herkese teşekkürler.

Tarih: 6 Aralık 2007, 11:39 - İp: 85.***.**0.160
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

bence yeni nıkon p50 derim

Tarih: 7 Aralık 2007, 00:09 - İp: 85.***.**0.88
judge980
judge980 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar kartal53. Sizin forumda Canon ile ilgili çalışmalarınızı gördüm ve galiba canon kullanıcısınız. Bu noktada tecrübelerinize dayanarak birkaç soru sormak isterim size. Neden nikon öneriyorsunuz ilk sorum olacak.
Canon ile nikon'u karşılaştırma yaptığımı belirtmiştim. Ben renk olayına takılmış durumdayım. Renkler konusunda nikon daha doğal renkler mi veriyor?

#judge980' tarafından 07.12.2007 10:05:31 tarihinde düzenlendi.

#judge980' tarafından 07.12.2007 10:06:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2007, 10:04 - İp: 85.***.**0.160
judge980
judge980 (üye)
İstanbul / Amatör

Bisquit; digic II ile birkaç çekim denemesi yapma fırsatım olmuştu. İyi hoş makinadan makinaya fark eder çünkü ben A550'de deneme imkanı bulmuştum; belki A710 anı yakalamada daha iyidir onu bilemiyorum. Benim gördüğüm digic III işlemci daha hızlı gibi duruyor.

Tarih: 7 Aralık 2007, 10:16 - İp: 85.***.**0.160
freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

Sony tercih et diijtalde en iyisi o bence t serisi çok başarılı ve ilginç özellikleri var.

Tarih: 7 Aralık 2007, 19:48 - İp: 85.***.**1.145
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

sence??????

Tarih: 7 Aralık 2007, 23:00 - İp: 88.***.**0.68
mosg
mosg (üye)
İstanbul / Meraklı

Doğrudur canon nun makinalarının ışık patlamasını çok yapıyor Nikonun ise renk ayırımı çok güzel yapıyor ve renkleri birebir yakalıyor.P5100 den bahsetmişsin A720 rakibi bile olamaz.Benim sana tavsiyem P5100 olacaktır eğer P5100 o kadar para veremezsen Nikon'un biraz eski modeli olan P3 modelini düşünebilirsin fiyatı 500-600 Ytl arasında marketlerde bulabilirsin Ben bu makinayı birebir olarak Canonun S5 IS modeli ve yeni modeli olan SX100 IS karşılaştırdım P3 ün renkleri birebir yakaladı ama canonunki ışık patlamasından dolayı iyi netice alamadım.Sen gene Nikon düşünmeye bak

Tarih: 7 Aralık 2007, 23:34 - İp: 88.***.**6.87
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

şu ışık patlamasına bir örek koy da herkes görsün...

evet canon makinalarda ışıl patlaması çok var ne demek.

nedir bu ışık patlaması nerede ne zaman olur,fotoğraf koyun

Tarih: 10 Aralık 2007, 16:55 - İp: 88.***.**6.183
judge980
judge980 (üye)
İstanbul / Amatör

Allah bugün izin verirsen bunu örnekleyeceğim yani resim koyacağım. Bu arada başka bir başlık açıp bir soru daha sormuştum burada da sorayım.

Merhabalar arkadaşlar. Bu aralar bir fotoğraf makinası almayı düşünüyorum. Yaklaşık 3 haftadır araştırma yapıyorum. En son geçen hafta sonu Hayyam pasajınada gittim ve biraz daha bilgi toplandım. Renkler konusunda, Canon ve Nikon arasında kararsızlığım halen devam etmekte ama şu an gönlüm daha kontrast renk veren Nikon'dan yana gibi.
Ben profesyonel bir fotoğrafçı değilim ama bir hayli meraklı ve araştırmacıyımdır. Bir yerde Nİkon D40'ı 900 YTL'ye garantili buldum. Fiyat olarak iyi midir ilk sorum? İkinci sorum; bugüne kadar hiç profesyonel bir makina kullanmadım sizce eğer bu makinayı alırsam kullanım açısından sorun yaşar mıyım? İlk makinam açısından, bu makina veya bu marka doğru tercih midir?

Tarih: 10 Aralık 2007, 17:16 - İp: 85.***.**0.160
judge980
judge980 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar artık karar vermiş bulunmaktayım. Canon Eos 350D alacağım. Bu makinayı en hesaplı nereden bulabilirim?

Tarih: 11 Aralık 2007, 23:27 - İp: 85.***.**4.122
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

siz kararınızı vermşsiniz bize fikrimizi soruyorsunu ben p5100 ü seçtim harici flaş hızlı senkron manuel sayılabilecek değişikj ve çok kullanışlı fokus sistemi en önemlisi gerçek zamanlı distorşın düzeltmesi. iso performansı exspeed işlemci d-lighting gibi özellikleri sebebiyle seçtim makro ve porte için kullandığımda 35-120 yeterli benim için gerekirse 24e çekme imkan da var bir adaptörle.

Tarih: 24 Ekim 2008, 12:06 - İp: 88.***.**6.89