buhari
buhari (üye)
Denizli / Meraklı

Canon Mu Nikon Mu

arkadaşlar dsrl almayı düünüyorum başlangıç seviyesi için canon 1100D mi yoksa nikon D3100 edersiniz ddoga manzara çekimleri için tecrübe ve bilgilerinize ihtiyacım var

Tarih: 10 Şubat 2012, 16:39 - İp: 213.***.**7.7
buhari
buhari (üye)
Denizli / Meraklı

ne konu acmışım yaa fotografdan zerre kadar anlamadan hemde af motoru lens ler falan bır merak sardı dsrl alıp doga cekelım dedık ne incelıklerı varmış ama genede alacagım ve bende tavsıye verecek kadar ıyı olacagım bır gün........

Tarih: 14 Şubat 2012, 18:17 - İp: 213.***.**0.73
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 19.04.2012 15:48:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Şubat 2012, 18:24 - İp: 176.***.**0.248
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

@aykutturkay
hiç sizi düşünerek yazmamıştım. tam tersine gayet iyi acıklamışsınız düşüncenizin içerigini.
aklı evvel lafı karşıt fikir üretmeden sadece marka fanatizmi yapanlara.

Tarih: 14 Şubat 2012, 19:05 - İp: 78.***.**0.108
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

AF-S lensler daha kaliteli tabii ki, örneğin nikon AF-S 50mm F1.8 lens, 50mm AF f1.4 lense göre daha keskin.
Burada bir sorun yok ancak buradaki insanlar zaten fazla para vermemek için bu modellere yöneliyorlar. İlerde güç bela bir lens almak istediklerinde arkadaşının 50mm f1.8 lensini kullanamayacağını, gidip 300 lira yerine 600 lira fazla verip AF-S lens alması gerektiğini öğrenince hatasını anlayıp pişman olacak.

Aradaki keskinlik farkı ise bu işe yeni başlamış veya fotoğrafçılığı lüks bir hobi olarak yapanlar için önemli değil, yani kimse AF-S olmayan lensine bakıp da bu yeterince keskin değil demez.(Profesyonel anlamda fotoğrafçılık ile uğraşmayanlar için söylüyorum.)

Ben Canon'cu veya Pentax'cı değilim. Ben marka fanatiği değilim en başta. Ben, cebimdeki paraya, önümdeki seçeneklere bakarak en makûl olanını seçen bir kullanıcıyım, buradaki insanlar da bunu yapmaya çalışıyorlar bilgileri ve aldıkları yönlendirme dahilinde.

O sebeple Nikon'un AF motorsuz modellerini öneremiyorum. D5100 gibi çok iyi özellikli bir makina çıkarttılar ama AF motoru yok, nasıl iştir bu. D7000 almak daha mantıklı, ama fiyat farkı var..

Giriş seviyesi için 500D 550D 450D 1100D, orta seviyede,video önemliyse nadiren 60D...

D90 ise bu makinalar ele oturmayınca alınabilecek bir makine bence.
Bir de 2. ekranı çok kolaylık sağlıyor açıkcası.

Konudan da sapmaya başladığımı farkettim şuan

Neyse, umarım anlatabilmişimdir düşüncelerimi

Tarih: 14 Şubat 2012, 19:54 - İp: 85.***.**6.182
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

genelde giriş seviyesi için canon oneriyorum ama bu artılar eksiler degerlendirmesi sonucu verilmiş oluyor genellikle.

sony pentax canon nikon 4lüsü aynı yaygınlıkta aksesuar sansı sunsalar

pentax
sony
nikon
canon

seklinde olurdu sıralamam, canon bir anda son sıraya düştü bakın.

pentax mükemmel makineler üretiyor. detaylarda okadar öne cıkıyor ki adamlar aynı makineye canon nikon yazsan 5000e satabilirsin.

sony fazla deneysel olsa da ekstarlar sunuyor.

bu iki markanın ortak özelligi govdede titreşim onleme.
buyuk nimet.

nikon giriş seviyesi kullanıcıyı söğüşlemek için af motoru mevzusunu cıkarmasa aynı seviyede canondan daha kaliteli gövdeleriyle kesinlikle birincil tercihim olurdu.

350d varken nikonun d50si vardı.
400d karsısında d70 vardı ki iso basarımı dısında nikon kesinlikle ondeydi.
ama sonra af motoru meselesi cıktı.

şuanda servis yaygınlıgı distribütor destegi aksesuar yaygınlıgı ve parasının karsılıgını verme acısından canon 1 numarada benim için.

pentax istediginiz lensi (yurtdısından surekli alım imkanınız yoksa) bulamayacagınız bir marka, bulabiliyorsnaız eger kesinlikle canon nikon düşünmeye gerek yok.

sony spotu fazla bulunmayan, yalcınlar gibi magalzalarda da fahiş fiyatlara satılan bir marka. deneysel calıstıgı ve tavsan yavrusu gibi model cıakrdıgı için gozumde guvenilirlik sorunu var

nikon sadece giriş seviyesindeki af motoru sorunu ile geride kalıyor. onun dısında gövde yapısı ozellikleri ve imaj kalitesiyle tartısılmaz. ancak hem govdelerinin aynı seviye muadillerine göre pahalı olması hem lenslerinin nispeten pahalı olması bir sıkıntı

canon alternatif kullanımlara daha uygun yapısı, yapı olarak dandik denebilecek ancak fiyat/perofrmans acısından mükemmel lens secenekleri, aksesuar yaygınlıgı ve ikinci elde deger kaybının minimum olmasıyla bir numara.

keşke pentax distribütor destegi sunsa, keşke sony daha oturaklı olsa, keşke nikon maliyet kısma politikalarını kullanıcıları söğüşleme noktasında tutmasa da canon önermesem.

butun bunlar olsa d90 karsısında 500d onerilmez.
aynı sekilde k-r, k-7, k-5 karsısında bunların hiçbiri onerilmez.

Tarih: 14 Şubat 2012, 22:31 - İp: 78.***.**0.108
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

@aykutturkay

Züğürt tesellisi geniş bir kavram.. (ama tartışmaya gerek yok)

Tarih: 15 Şubat 2012, 01:32 - İp: 88.***.**2.184
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Marka delisi olmak iyi değildir...

Önemli olan fotoğraf çekmekse, marka modelin ne anlamı var...

Siz zaten acemi olduğunuzu yazmışsınız, sizin bu yazılardan bir takım önemli konular çıkarmanız gerekli...

Arkadaşlar, bu makinaların artılarını eksilerini yazmışlar, bunları değerlendirin ona göre karar verin...

Farklı sesler, öneriler mutlaka olmalı, önemli olan sizin bu farklı seslerden ve önerilerden birşeyler çıkarmanızdır...

Tarih: 15 Şubat 2012, 05:59 - İp: 176.***.**6.135
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Bir Canon kullanıcısı olarak, Nikon ilk AF motorsuz gövdeleri piyasaya sunduğunda bunu çok yadırgamıştım. "Bilmeyen insanlara motorsuz makinaları kakalamaya çalışıyorlar" diye düşünmüştüm. Ne zaman ki Sigma 70-300 APO DG Macro lensin sadece Nikon için lens motorlu üretildiğini ve Canon'la diğer markalar için üretilen motorsuz modeliyle aynı fiyata satıldığını gördüm, "Nikon aslında kullanıcılarına büyük bir iyilik yapmış, keşke Canon da motorsuz bir gövde çıkarsa da biz de Nikoncular gibi motorlu lensleri uygun fiyata alsak" diye düşündüm. Tabii burada Nikon için üretilen motorlu lenslerin HSM (USM) gibi hızlı odaklama yaptığını varsayıyorum, öyle midir? Kullanan arkadaşlara sormak lazım.

Tarih: 16 Şubat 2012, 19:35 - İp: 85.***.**6.139
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"... lensin sadece Nikon için lens motorlu üretildiğini ve Canon'la diğer markalar için üretilen motorsuz modeliyle aynı fiyata satıldığını gördüm..."

Bilgi doğru değil - Canon makinaların gövdesinde de AF motoru yok. Ama tüm Canon lenslerde motor var - 25 yıl önce yapılan ve herkese elindeki lensleri neredeyse çöpe attıran radikal bir değişiklik sayesinde. O sebeple herkes Canon makinaları AF motorlu ,lensleri motorsuz sanıyor - durum tam tersi iken...

Sonuçta üzülmenize gerek yok bu durumda

Tarih: 16 Şubat 2012, 19:53 - İp: 96.***.**5.17
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

paperman acıklamıs. nikon canonu 25 yıl geriden takip ediyor denilebilir burada
tıpkı gecmem deyip sonradan cmos sensore gectigi gibi
tıpkı yapmam deyip sonradan full frame govde urettigi gibi

nikonun bunu sadece giriş seviyesinde yapmasının başka izahı yok arkadaslar hiç boşa ama ona uygun lensler var tribine girmeyelim.

canon 50mm f:1.8 kac lira? 250
nikon 50mm f:1.8 af-s kac lira? 550-600 lira.

en basit örnek bu.
üç kuruştan kısacagım diye uzun vadede hem o uyarmı bu uymazmı sıkıntısı yasayıp hem zaten fazla para verdigin eksik govdeye lens almak için fazladan para verip daha da iyimser olmanın manası yok. nikonun söğüşleme politikası bu.

Tarih: 16 Şubat 2012, 22:25 - İp: 78.***.**5.191