squneth
squneth (üye)
Bursa / Amatör

Canon G1 X - Samsung Nx200 - Nikon 1v1

merhaba arkadaşlar
bu üç makinadan birini alacağım. amerikaya giden bir arkadaşıma birisini almasını söyleyeceğim. sizce hangisini alsın. ben canon g1x in üstünde duruyorum ama diğerleride cok cazip geliyor.

Tarih: 3 Şubat 2012, 10:03 - İp: 212.***.**9.60
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

3'ü de güzel kameralar.
canon g1x = 800usd
samsung nx200 = 900usd
nikon v1 = 850-900usd

tüm bu markalar yeni modelleriyle kompakt olmaktan çıkıyorlar gibi gözüküyor. daha çok hibrit model olarak anılıyor. bu 3 model de pek cepte taşınabilecek bir kamera gibi gözükmüyor.

samsung ve nikon bildiğim kadarıyla lensleri değiştirilebiliyor. canon ise sabit bir lense sahip.

ben sizin yerinizde olsam bu üçünün yerine:
sony nex 5N düşünürdüm.
nikon 1 v1 ile karşılaştırmasına bir bakın ve nekadar üstün olduğunu görün.
http://www.dpreview.com/reviews/nikonv1j1/page19.asp

nex5n'in inanılmaz derecede iyi düşük ışık performansı var. nikon canon leica sony ve minoltanın 10larca lensiyle adaptörler sayesinde uyumlu. keza bu nikon v1 ve nx200 için de geçerli olabilir. fiyatı da 3üne göre daha uygun (700usd)

g1x, v1 ve nex 5n karşılaştırmaları
http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Compare-Camera-Sensors/Compare-cameras-side-by-side/(appareil1)/769%7C0/(brand)/Canon/(appareil2)/745%7C0/(brand2)/Nikon/(appareil3)/737%7C0/(brand3)/Sony

nx200 daha test edilmemiş.

bence ciddi olarak nex5n'i düşünebilirsiniz.

#rockhound' tarafından 03.02.2012 10:24:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2012, 10:20 - İp: 85.***.**5.200
ohtar
ohtar (üye)
İzmir / Amatör

merhaba,
@rockhound sony nex-5n Türkiye sınırlarında pek bulunmuyor, gerçi arkadaş yurtdışından alacakmış ancak buradan almak isteyenler de fikir sahibi olabilir fiyat tahmininiz var mı acaba?

bir de bu mainelere rakip geliyor gerçi biraz daha büyük boyut olarak ama pentax k-1 aps-c ile geliyormuş.

#ohtar' tarafından 03.02.2012 11:07:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2012, 10:37 - İp: 85.***.**7.222
squneth
squneth (üye)
Bursa / Amatör

cok teşekkürler az önce verdiğiniz siteden kontrol ettim gerçekten cok fark var. ayrıca pentax k-01 yeni cıkmış görünüyor. bu makina nasıldır sizce.

Tarih: 3 Şubat 2012, 10:40 - İp: 212.***.**9.60
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

valla hocam nex5-n heryerde var.

amerika fiyatı 1250tl. dolar düşmeden önce 1350civarıydı.
yalcınlarda 1550tl şuan nakit.
avrupatr'de 1550idi geçenlerde.
karaköy alt geçitteki resmi sony shop'ta 1500'e kadar indiler, bir arkadaşıma bakmıştık.

2 yıl garanti için 200-300 fazla vermek mantıklı garantisiz spot almaktansa.

bu arada kompakt sınıfındaki canon g1x'in de yaklaşık 500gr olduğunu da unutmayalım

Tarih: 3 Şubat 2012, 11:02 - İp: 85.***.**5.200
ohtar
ohtar (üye)
İzmir / Amatör

merhaba,

teşekkürler bilgiler için rockhound ağırmış hakikaten, k-01 de lens dahil 613 grammış gerçi ama slr diye düşünülünce normal de gibi.

k-01 için biraz daha ufaltılmış d-slr deniyor. sebebi ise sensörünün d-slr kadar büyük olması yani aps-c. dolayısı ile özellikleri de bu büyük makineler gibi ancak yine sensörü sebebiyle çok ta küçülmemiş deniyor. makineyi göremedik henüz, bildiklerim bu kadar. sanırım hot-shoe desteği de var, benim için önemli bir özellik mesela. nex 5n için de iyi yorumlar duydum ancak sony bir d-slr de olan herşeyi bölüp parça parça ekipman olarak satıyor, hot-shoe yok. küçültülmüş makine isteyenler için evet ideal bir strateji olabilir. kullanmayacak olan o parçayı almasın diyor da olabilirler, çünkü sony' nin genel prensibidir sinekten yağ çıkarmak. misal ps3 gamepad satın alıyorsunuz yanında şarj kablosu vermiyor, onu da ayrıca satıp para kazanıyor bu adamlar. velhasıl nex 5n iyi gibi görünüyor ancak ek adaptörler isteyince fiyat şişiyor. tıklayın
selamlar.

#ohtar' tarafından 03.02.2012 11:08:49 tarihinde düzenlendi.

#ohtar' tarafından 03.02.2012 11:28:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2012, 11:07 - İp: 85.***.**7.222
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

nex 5n'in dahili vizörü (evf) yok ekstra satılıyor ve neredeyse kamera fiyatının yarısından fazla.

kutu içeriğinde harici bir flash geliyor. fena sayılmaz. dahili flash'ı yok.

nex5n 'in de sensörü aps-c 16.1mp. kompakt dslr denebilir

ben bu seçeneklere nex5n'i dahil etmemin sebebi aynı ebatlarda aynı mantıkta olması ve fiyat olarak ta diğerlerinden daha cazip olması.

sony'nin TR'de fiyat avantajı da var.

nikon v1 2500tl'ye satılırken bence çok daha iyi olan nex5n 1600civarına satılıyor. bu canon için de geçerli.

olaya bu açıdan baktığımız zaman o ekstra ekipmanları ayrı satıp gövde ve kit lensi olabildiğince uyguna son kullanıcıya satmak bizlerin avantajına bence.

Tarih: 3 Şubat 2012, 11:46 - İp: 85.***.**5.200
ohtar
ohtar (üye)
İzmir / Amatör

@rockhound
sony' deki sensörü bilmiyordum ekstra bilgim oldu. geri kalan ekipman tercih meselesidir doğru diyorsunuz compakt slr benzetmesi de güzel olmuş 3 makinenin yanına güzel gitmiş sony yanlış anlamayın kınamak için söylemedim ben. kendi görüşümü belirtmek istedim sony ile ilgili sadece, neticede vizörün elektronik veya analog olması bile bazen tercihi etkileyebiliyor kişisine göre. aynı segmentteki her makineyi incelemekte fayda görüyorum bu sebeple.
selamlar.

Tarih: 3 Şubat 2012, 12:23 - İp: 85.***.**7.222
squneth
squneth (üye)
Bursa / Amatör

pentax k-01 için ne düşünüyorsunuz gerçi yeni çıktı örnek çekimler yok. sizin değerlendirmelerinizde ve daha ayrıntılı incelediğimde nex5n bu makinaların arasında alınabilecek bir makinaydı. sizde pentax k-01 nex5n ile yarışabilir mi?

Tarih: 7 Şubat 2012, 10:11 - İp: 212.***.**9.60
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sony Nex7 : Ucuz değil, ergonomisi dandik ama zaten bu boyuttaki makinaların hepsi böyle, üzerinde flaş var (yukarı bükülerek tavandan aydınlatma sağlayabiliyor fakat wireless flaş süremiyor), hot shoe var, vizör var (LCD'den farkı yoğun günışığında da kullanılabilir olması), sensörü APSC yani 24x16mm boyutunda. Makinanın boyutu küçük ama lenslerinin değil dolayısıyla o koca lenslerin arkasına kelebek gibi konan bir gövdeye dönüşüyor, üzerine pancake takmak gerekir. Lens sensör mesafesi kısa olduğu için adaptör vasıtasıyla üzerine bilimum lensi uydurmak mümkün.

Fuji X100 : ABD'de bile ucuz değil, üzerinde değiştirilemeyen sabit 38mm lens var, sensörü APSC. Fuji eskiden beri doğal renk ve tonlama açısından en iyisiydi, bu modeli de bir istisna değil. Fuji yakında bunun lensi değiştirilebilen X1 serisini piyasaya sürecek, o daha da pahalı olacak. Türkiye'de bulunmuyor çünkü ABD'de fenomen oldu, yok satıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=L-VoXxwGWYc

http://www.youtube.com/watch?v=iMLP_bJnfnw

Tarih: 7 Şubat 2012, 10:56 - İp: 78.***.**8.242
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sırf ebatları için bu tarz makineler alıyorsanız pancake lensleri olan makineler alın.
ustune takılan lensler makineden daha buyuk olan nexler pek de ergonomik degiller. almıskenkucuk dslr ler almak cok daha mantıklı.

Tarih: 7 Şubat 2012, 11:07 - İp: 78.***.**0.248