pleasewait
pleasewait (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 7d

Herkese merhabalar. Bu hafta Canon Eos 7d aldım.Kuzenimin elinde olan canon ef 1.8 diyafram 50 mm lens ile amatör olarak fotoğraf çekmeye başladım.İşimden dolayı fazla vaktim olmadığından ancak 1 gün fotoğraf çekme imkanım olacak.Çok hevesliyim ama sizden yardım istiyorum. Farklı bir lens olarak doğa resimleri manzara resimleri çekebileceğim bir lens önerebilirmisiniz bana? Teşekkür ediyorum...

Tarih: 1 Nisan 2011, 01:16 - İp: 78.***.**1.189
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

bir müddet 50 mm'nin keyfini çıkarsanız ya ... zira manzara da çeker, doğa da...

Tarih: 1 Nisan 2011, 01:29 - İp: 78.***.**7.240
pleasewait
pleasewait (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim.Daha keyfini bir türlü çıkartamadım makinanın acemelik olsa gerek...

Tarih: 1 Nisan 2011, 01:33 - İp: 78.***.**1.189
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

alın makineyi bir gun cıkın fotograf cekin..

sonra karar verin, daha fazla yakınlasmamı ıstıyorsunuz yoksa daha geniş bir cercevemi?
ona gore tele zoommu yoksa geniş acı bir lensmi almanız gerek kararlastırılıp ona gore oneri yapılır.

#gaijin' tarafından 01.04.2011 10:43:15 tarihinde düzenlendi.

#gaijin' tarafından 01.04.2011 10:43:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Nisan 2011, 02:18 - İp: 88.***.**8.140
pleasewait
pleasewait (üye)
İstanbul / Amatör

Tesekkur ederim ilginiz ve alakaniz icin.

Tarih: 1 Nisan 2011, 17:49 - İp: 46.***.**5.138
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Birkere muhteşem bir body niz olmuş. Bundan sonraki lens kararları ihtiyaçlara ve beklentilere bağlı. Örnekse hemen bir 18-200 lens alabilirsiniz. Telefoto ve geniş açı ihtiyaçlarınızı hemen hemen karşılar. Ama resim kalitesi derseniz 200mm mesafede yumuşaklık olacaktır. 18 mm büyük bir grubu çekerken yetersiz gelebilir. Ayrıca bu tür bir lens 3.5-4 f den başlayacağı için daha fazla alan derinliği istediğinizde ya da az aydınlık bir durumda hızlı enstantane gerekirse (gün batımına doğru uçan bir kuş mesela) yeterli olmayabilir. Ne beklediğiniz çok önemli yani. Bende bu işte yeniyim pratiğim çok iyi diyemem ama teoride öğrendiklerimi sizinle kısaca paylaşayım.

1- Bir kere prime lens olarak 50mm elinizde kalsın çok beğenilen geniş kullanım olanağı olan bir lens.
2-Geniş açı fotoğraflar ve fisheye efekti için 10mm den başlayan kısa aralıklı bir lens lazım. 10-17mm gibi.
3-Makro merakınız varsa/olacaksa 100-150mm gibi sabit açılı bir lens almanız gerekecek en azından 1:1 büyütme oranlı
4-Yukarıda belirttiğim gibi çok lens değiştirmeden ortalama işler yapmak için 18-200 gibi (Canonda 18-250mm versiyonu var sanırım) bir lens almanız gerekebilir.
5-Zoom merakınız var ise 70-300mm, 100-400mm gibi çok açılı lensler alabileceğiniz gibi 400mm, 500mm gibi sabit açılı lensler de alabilirsiniz.

İnanın tüm bu lensler size gerekebilir ya da gerekmeyebilir. Öte taraftan bu lensleri tercih ederken de marka ve kalite konusu devreye girecek. Mesela sıradan bir Canon lens yerine L serisi Canon lenslerden almak isterseniz muhtemelen 2 ya da 3 kat bir ücreti gözden çıkaracaksınız gibi gibi.

Ama başlarım uzunca bir süre tecrübe edinirim derseniz çok da para harcamamak adına Canon 18-135mm (genelde kit lens olarak tercih edilen) büyük oranda iş görür. Bir kere alayım kaliteden ödün versem de (ki 7D gibi bir makinede verilmemeli bence) sürekli aynı lensi kullanayım derseniz 18-250mm alın (ki bence doğru tercih olmaz) ondan sonra da gelişen ihtiyaçlara göre yukarıda belirttiğim lenslerden alabilirsiniz yavaş yavaş.

Tarih: 1 Nisan 2011, 17:54 - İp: 62.***.**2.1
pleasewait
pleasewait (üye)
İstanbul / Amatör

Öğrendiklerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Bu Sitedeye üye olmaktan dolayı çok mutluyum... Bilgileriniz sayesinde bende bir yerlere geleceğime inanıyorum...

Tarih: 2 Nisan 2011, 00:11 - İp: 78.***.**1.189
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bir tavsiyede ben yapayım ozaman

arkadasım vasıtasıyla kendi makinemdeki sıklıkta 7d kullanıyorum
arkadasımda 18-135 var.
gercekten iyi bir lens.18mp i kaldırabilecek kalitede optige ve iyi bir focus hızına sahip.
kenrockwellin bir lafı var, 135mm ile yapamadıgınızı 200mm ile de yapamazsınız diye.
yani bir 18-200 alıp kaliteden odun verene kadar 18-135 almanızı oneririm.
fiyatı daha uygun diye biliyorum.

üstünde 50mm f:1.8 (eski versiyon) kullandım, o da cok iyi sonuc verdi.

Tarih: 2 Nisan 2011, 00:40 - İp: 88.***.**8.140
pleasewait
pleasewait (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim gaijin üstad.. Şimdi ben 50 mm lens ile acemiliğimi atlatmak istiyorum açıkcası tam olarak öğrenene kadar yeter gibime geliyor.Gerçekleri söylemek istersek biz insanlar doyumsuz olduğu için en iyisini almak istiyoruz.Verdiğin bilgiler benim için çok değerlidir. Dediğin gibi düşünmüyorum değil açıkçası 18-135 lensi ama daha vakti var gibime geliyor...

Tarih: 2 Nisan 2011, 01:01 - İp: 78.***.**1.189
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aslında tam tersine prime lensler acemilik atmak için degil, acemilik atlatıldıktan sonra kullanılır.
18-135 benim bekledigimin uzerinde kalite veren bir lens, lens alma asamasında aklında bulunsun

Tarih: 2 Nisan 2011, 09:58 - İp: 88.***.**8.140
pleasewait
pleasewait (üye)
İstanbul / Amatör

Sagolasin gaijin ustadim. Dun baktim fiyat araligina 750-950 arasinda degisiyor garantili baktim tabii. Spot olarakta arastirmak lazim. Ben zaten haftanin 1 gunu iznim var onda da vakit olmuyor. :-)

Tarih: 2 Nisan 2011, 10:22 - İp: 78.***.**6.7