dgs905
dgs905 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon Eos 500d..... Nikon D5000

arkadaşlar bu iki makina arasında çok sıkıda kaldım hangisini alayım karar veremedim bir türlü amerikadan alacağım orda 500D 900$ D5000 850$ fiyat konusunda rahatım yani sizden ricam ikisinden birini seçmemde yardımcı olmanız..

Tarih: 25 Mayıs 2009, 18:28 - İp: 92.***.**1.12
dgs905
dgs905 (üye)
Yurtdışı / Amatör

arkadaşlar önemli bir noktayı unutmuşum , türkiyede veya dünyanın genelinde nikon'un yedek parçaları mı canon'un yedek parçaları mı daha uygun fiyata tabi sadece yedek parça fiyatı falan değil rahatça tamir servis edebilecek yer hangi marka için daha uygun malum kamerayı amerikadan aldığım zaman garanti kapsamına girmeyecek büyük ihtimal bu yüzden öğrenmek istiyorum aldıktan sonra sıkıntı çekmemek için

Tarih: 30 Mayıs 2009, 13:06 - İp: 92.***.**1.12
prince
prince (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar AF motoru konusu daha önce forumda çok açık bi şekilde anlatılmıştı, Yanlışım varsa özür dilerim ama bildiğim kadarıyla hem nikon D5000 de hem de Canon 500D de AF motoru yok. Canon body de bayonetin altındaki 8 tane pin ile lensdeki af motorunu kontrol ediyor. yani AF motoru olmayan hiçbir lens canon da da AF yapamaz. Gelelim nikon a nikon D90-D80-D200 gibi makinalerda bayonet de metal bir vida var bu AF mooru olmayan lensleri kontrol eder. D40-60 gibi makinalarda bu yok. D5000 in fotoğraflarına baktığım kadarıyla onda da yok. yani bu da demek oluyor ki ne canon 500D de ne de nikon D5000 de AF motoru olmayan lenslerde AF yapılamaz. ama bu bence hiç önemli bir eksi deil çünkü günmüzde lenslerin %80-%90 ı zaten AF motoruna sahip. her iki modelde de titreşim önleme istiyorsanız canon da IS nikon da VR lensleri tercih etmeniz gerekiyor.
Bu iki model de bence harika görüntü kalitesine sahip, aralarında çok bi fark da yok yani sizi yarı yolda bırakacak hiçbir fark yok.
ben nikonun şeklini çok beğeniyorum, bence ikisi arasındaki tek fark bu...

Tarih: 25 Haziran 2009, 16:09 - İp: 88.***.**8.200
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

prince fotografa bakarak makinede af motoru olup olmadıgı anlasılamaz.
ayrıca 500d de govdede af motoru var,bu durumda verdigin bilgi yanlış..
500d uzerıne taktıgın lenslerle af yapabilirsin,ancak d5000 uzerıne taktıgın lenslerde af motoru yoksa manuel focus yapmak zorunda kalırsın..af motorlu lenslerde dıgerlerine nispeten daha pahalı..

evet iki makinedede govdede titreşim onleme yok..

şimdi asıl soru, zaten canona nispeten pahalı olan nikonun hem titresim onlemeli hem af li lensleri canonun titreşim onlemeli lenslerinden ucuzmudur????

cevap sorunun içinde gizli..

dgs905 butun ıfadelerinden nikon almak istedigin belli, eger oyle istiyorsan bir d5000 al..
burada verilen tavsiyelerin hiçbiri fotograf kalitesinin ustunlugu uzerıne falan degil.
zaten bilgisayar ekranından bakarak fotograf kaliteleri arasındaki farkedebiliorsan o test fotografları duzmecedir..
burada verilen butun tavsiyeler,ileride karsılasabilecegin masrafları ve sıkıntıları minimuma indirme uzerıne veriliyor..
bu makinelerin fotogaf kaliteleri arasındaki farkı bilgisayar ekranından bakıp anlamana imkan yok..

birinci kural makineni seveceksin..
eger içinde nikon alma sevdası varsa, d5000 al..

Tarih: 25 Haziran 2009, 17:03 - İp: 78.***.**1.45
dgs905
dgs905 (üye)
Yurtdışı / Amatör

yorumlarınız için çok teşekkür ederim ,bu konuyu açtıktan sonra bu makinelerin arasına bir de yanında 55-250 telephoto lens olan 450D girmişti biraz düşündükten sonra ekstra lens'li 450D'yi aldım ve son derece doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum,D5000 ve 500D'nin 450D'den çok üstün sayılacak özellikleri yok zaten daha fotoğraf çekmeye yeni başlamışım çekebileceğim en iyi resim hepsinde de ayni olurdu bence .

Tarih: 25 Haziran 2009, 17:54 - İp: 92.***.**1.12
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu bilince kendi deneyimlerinle ulasman gercekten guzel,
haklısın,cekebilecegin en ıyı yada en kotu fotograf hepsinde aynı olucaktı..
gule gule kullan makineni.

Tarih: 25 Haziran 2009, 17:58 - İp: 78.***.**1.172
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

Bence de 500D çok iyi bir seçimdir. Bu makinenin Nikon'daki karşılığı D90 D5000 değildir.

Tarih: 25 Haziran 2009, 18:13 - İp: 88.***.**3.154
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

500d nin nasıl 450d den üstün özellikleri yok ??????????

video çekiyo bi kerem...

iki genel fikir varki çok karşıyım..
1- dslr video çekmez (yada çekmemeli)
2- fulframe iyidir.. gelecek fullframede

niye ya niye..
allah kelamı mı bunlar ?

videoda çeksin, minicikte sensörü olsun, (ki o günler artık çok uzak değil).. kaliteli olsun, ucuz olsun, hepsi olsun, bizim olsun...

Tarih: 27 Haziran 2009, 13:53 - İp: 88.***.**7.14
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Rokomet,
Eskiden bir PDa bir de cep telefonu taşıyordum ; PDA + cep telefonu birleşince iki cihaz yerine bir tane taşımaya başladım.
Şimdi yanımda mutlak surette, cep telefonu (PDA özellikli tabi) ve birde kompakt fotoğraf makinesi taşıyorum. Tamam Cep telefonları da fotoğraf çekiyor ama henüz kaliteleri benim için kabul edilebilir düzeyde değil. Adam gibi çekim yapan bir cep telefonu çıktığında (PDA özelliği olması koşulu ile tabi) alıp lullanırım. 3 cihaz yerine tek cihaz; üç şarj alet yerine tek şarj vs.
O nedenle video işi hayatım boyunca hiç ilgimi çekmemekle birlikte alacağım DSLR de bu özellik varsa ancak mutluluk duyarım.

Ancak FF biraz farklı bir konu gibi, Piksel yoğunluğunu düşürüyor ve buna bağlı olarak yüksek iso başarımı sağlıyorsa oldukça işe yarayabilir.Tabi tele avantajını direkt kaybetmeniz neticesini de doğurur bu durum. Ama geniş açıda da hatırı sayılır bir avantaj demektir.

Teleobjektiflere ilgim çok yok.Çekim yaptığım aralıklar için söylüyorum ki FF daha iyi olur benim için. Alan derinliğini kontrol imkanı artar vs.

Ama kuş fotoğrafçısı olsaydım,elimin altında iyi bir APS-C makine de olsun isterdim.

Tarih: 27 Haziran 2009, 16:59 - İp: 78.***.**8.142
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

fipar,
senin geniş açı ve tele olarak baktığın sensör boyutu konusu şu an teknolojinin geldiği noktada bize sağlayabildikleri ile sınırlı..
yani sen rasyonel gerçeklere bağlı kalarak tesbitlerde bulunuyorsun.
oysa ben teknolojinin geçmişten bu güne kadar gelişimini görerek bundan sonraki gelişim zamanını bir fantazi yada ütopya bağlamında ele alarak öngörülerimi dile getiriyorum.
Elbetteki şu an FF bir makine ile cep telefonu fotoğrafın verebildikleri farklı..
ancak hep söylediğim bir savdır.. teknolojinin genel ilerleyiş yönü herşeyin küçülmesi istikametinde gibi geliyor..

Bu noktada senin yaşayarak gördüğünü ben "görüntüleme" başlığı altında "diliyorum".
yani şöyle özetleyim..
ıssız bir adaya düşsem yanıma alacağım üç şey, cep telefonu, çakmak, dslr olmasındansa..
bu üçünü (hatta video ve pda yıda katabiliriz) yapan çakmak kadar bir alet (ki bunun adına "ultra kompakt cam. pad" desek UKCP gibi bişi olur..
bu durumda ıssız adada elimdeki üç şeyden biri UKCP olacak her işimi onunla göreceğim geriye iki dileğim daha kalacak..
e malum genlerden dolayı silah olarak UKCP tamam
geriye avrat ile at kalıyor..

aps-c ve ff arasındaki alan derinliği olayı ise şu ana kadar cep telefonuna camera koyan sivrizekalı mühendislerin henüz düşünmediği bir ayrıntı..
yakında bir modelde böyle bir özellik görürseniz şaşırmayın..
zira tamamen teknik bir ayrıntıdır.
yani sensörün boyutu ne olursa olsun alan deriğliğini ayarlamak objektifte kullanılan teknolojiyle alakalı olcaktır..

daha düne kadar ccd sensörlerin ısınmasından dolayı dslr lere video özelliği konulamıyordu. cmos icad oldu mertlik bozuldu.. hatta live-cmos..

teknik eğitim almış ve günlük hayatımı teknik temellere oturtmuş bir insan olarak fotoğrafçılığı çokta teknik yaptığımı söyleyemem.. hatta teknik detaylarlada çok fazla ilgilenmem.. övünmek gibimi olur bilmiyorum ama ölçümbatör olmadığımı biliyorum..

cmos olmuş smoz olmuş çok umursamıyorum.. hatta yakın gelecekte ne gibi gelişmeler olacak çokta takipcisi değilim..
ben makinanın fotoğraf kalitesi ve taşınma kolaylığı ile ilgileniyorum o kadar..

fotoğraf kalitesi bakımından filmli makinemi elimden bırakabilmiş değilim..
taşınma kolaylığından ise cep telefonun 3 mp lik kamerasını çoğu zaman iş için kullanıyorum..

poşotopu kullanmayı bilmek fotoğrafı çekerken bazı şeyleri dikkat etmeyi gerektiriyor. eğer kadrajı ve ışığı en iyi şekilde almayı becerebilirseniz pek çok olumsuzluğu photsopta ekarte edebiliyorsunuz..

photoshopta el sürmediğim fotoğrafa ise çok hoş bir süpriz yada güzel bir tesadüf olarak bakmayı ister istemez alışkanlık haline getirdim.

Tarih: 30 Haziran 2009, 19:21 - İp: 88.***.**4.85
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Konu Nikon D5000 ile Canon 500D arasındaki seçim den uzaklaşmış ,
D5000 daha kaliteli ,
500D daha teknolojik .
mesela yüksek isolarda imaj D5000'de daha grenli ama aslına sadık ,
500D ise az gren olsun diye renk doğruluğundan fedakarlık etmiş kırmızı renkte detay kalmamış yüksek iso'da fotoğraf maviye kaçıyor .
500D teknolojinin yenisi , D5000 ise Nikon kalitesine daha sadık .
Pahalı olmasa kesinlikle Nikon D300 tavsiye ederdim .

Tarih: 3 Temmuz 2009, 19:11 - İp: 85.***.**3.182