neumond
neumond (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 500d Ve 550d

Merhabalar Arkadaşlar;
Aranıza yeni katıldım.Bir kaç ay sonra bu iki makineden birini alacağım fakat hem karar veremedim,hem de fiyat konusunda pek bir bilgim yok.Sizce hangisini almalıyım, ve makineyi hayyam'dan almak doğrumudur?
Ve hayyam'da fiyatları nedir?
Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

#neumond' tarafından 23.11.2010 14:28:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Kasım 2010, 14:27 - İp: 195.***.**5.2
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

zamanında bende iki model arasında kaldım. sony a200'ü satıp yurtdışı fiyatına 550D aldım. şuan çok memnunum.

-iki modelinde full hd video özelliği var. video kalitesi 550D'de çok iyi.
-550D'de kullanılan sensör üst sınıf 60D ve 7D ile hemen hemen aynı
-yüksek megapixel( fotoğrafta kırpma yaparken faydasını görüyorsunuz onun dışında benim için önemi yok)
-ekranı 3:2 oranında 3" lcd. sınıfının üstünde bir kalitede

şimdi burda sizin ihtiyaçlarınız önemli. ilk kameranız olacaksa bence 500D ve iyi bir lens alın. çektiğiniz fotoğraf ve videolarda aman aman fark görmeyeceksiniz.
tavsiyem 17-55mm kit ile ALMAYIN.

ben 18-135mm kit lens ile aldım. üst düzey bir lens olmamasına rağmen odak aralığı size fazlasıyla fazlasıyla yeter.

gelelim hayyam'a. daha öncede söyledim tekrar söyleyeyim, hayyam ucuz değil. gerçi ilk kameranız olacaksa olası bir sorunda karşınızda bir muhattap bulmanız açısından hayyamı veya bütçeniz yetiyorsa garantili bir yerden almanız tavsiyem olabilir.
ben sizin yerinizde olsam internet üzerinden satanları bulup birebir görüşüp elden spot ürün alırdım. kesinlikle hayyama gittigidiyora veya herhangi bir mağazaya göre ucuz olurdu. burda tercih size kalmış.

bütçeniz, kamera tecrübeniz ile ilgili detaylı bilgi verirseniz daha fazla yardımcı olunur

Tarih: 23 Kasım 2010, 15:36 - İp: 88.***.**4.193
neumond
neumond (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle çok Teşekkür Ederim.
Bütçem 1700-1800 civarında olacak.Ve tahmin ettiğiniz gibi ilk makinem O yüzden biraz şüpheciyim bu konuda.Çevremde bu işle ilgilenen çokca kişi var herkes hayyam'dan alabileceğimi söylüyor fakat ne kadar doğru,ve garanti olur pek bilmiyorum.
Ve açıkcası ilk makine olarak alabiliceğim bir makine olarak görüyormusunuz merak ettim.

#neumond' tarafından 23.11.2010 15:44:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Kasım 2010, 15:43 - İp: 195.***.**5.2
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

ilk kameramı aldığımda benimde bütçem 1500tl civarıydı, ben gittim hayyam'dan sesli fotoğrafçılıktan pahalı olduğunu bile bile 2.el sony a200 aldım 900'e.
iyiki de öyle yapmışım, çünkü her nekadar dslr'lara aşina olsamda ilk kameram diye alışma açısından böyle tercihte bulundum.

1)madem ilk kameranız ve bütçeniz iki modeli de almaya yetiyor sizin yerinizde olsam bir dslr kamerada tecrübe etmek açısından 500D alırdım. şunu temin ederimki kit lens ile bu iki model arasında çektiğiniz fotoğraflarda bir fark olmayacak. 900tl gibi bir fiyata 2.el 500D alıp geri kalan paranızla kaliteli bir lens alırsanız, yeterli tecrübeyi edindikten sonra 500D gövdeyi satıp üst sınıfa geçebilir ve o aldığınız kaliteli lensleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

2)550D alırsanız da asla pişman olmazsınız. söylediğiniz paralara 550D+18-135mm lens çanta ve iyi bir hafıza kartı alabilirsiniz rahatlıkla. bu lens işinizi fazlasıyla görür.

kafanız karışmasın, 1. yazdığımı yaparsanız geleceğe yatırım yaparsınız, bu forumda çoğu kişi de bunu tavsiye eder size. içinizde belki bir şüphe oluşur yeni model almadım diye ama elinizdeki kaliteli lenslerle zaman geçtikçe doğru bir tercih yaptığınızı anlarsınız.
2. yazdığımı yaparsanız benim yaptığımı yapmış olursunuz, güncel gövde ve işinizi görecek bir lens edinmiş olursunuz.

ayrıca iki modelde giriş seviyesi model, neden ilk kameranız olmasın.

bu fiyatlara 2 modeli de alabilirsiniz ancak ikisi de spot fiyatlarıdır. o yüzden hayyamdan alsanızda almasanız da TR garantisi yoktur. sadece hayyam'ın dükkan güvencesi olur. ilk kamera için tercih sebebi olabilir hayyam.

#rockhound' tarafından 23.11.2010 16:02:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Kasım 2010, 15:59 - İp: 88.***.**4.193
neumond
neumond (üye)
İstanbul / Amatör

Çok teşekkür ederim,en azından sayenizde bu konu hakkında bilgi sahibi oldum. Bakalım o an geldiğinde ben nasıl bir karar alacağım

Tarih: 23 Kasım 2010, 16:05 - İp: 195.***.**5.2
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

rica ederim
hangisini alırsanız alın sakın 18-55 kit lens ile almayın, okadar söylüyorum. hem kalitesi iyi değil o lensin hemde aralığı dar. 18-135 çok iyi demiyorum ama aralığı sizi başka bir lense yöneltmez. uzun bir müddet idare eder.

ilk seçeneği yani lense yatırım yapmayı tercih ederseniz çokça lens tavsiye edilir size.
forumda o lensler hakkında bilgi sahibi çok arkadaş var.

Tarih: 23 Kasım 2010, 16:12 - İp: 88.***.**4.193
neumond
neumond (üye)
İstanbul / Amatör

Onlardan da bu konu da ses çıkar umarım, dediklerinize dikkat edeceğim ve araştıracağım

Tarih: 23 Kasım 2010, 16:15 - İp: 195.***.**5.2
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ilk makinenizse 500d almanızı tavsiye ederim 18-55 is kit lens ile beraber 1400 lira civarına alınıyor sanırım.
bu lensin kotu bir lens oldugu gorusune kesinlikle katılmıyorum.
ayrıca yeni fotograf cekmeye baslayan birinin kit lensle baslaması, makinesini tanıması, cekim yapmak istedigi kosulları belirlemesi ve varsa eksikleri gormesi cok daha dogru olur diye dusunuyorum.

supheci olmaya gerek yok cunku bundan 5 sene once cıkan makineler bile harika fotograflar cekiyor. durum boyleyken herhangi bir pişmanlık yasamanıza olasılık vermiyorum

Tarih: 23 Kasım 2010, 16:37 - İp: 92.***.**0.234
neumond
neumond (üye)
İstanbul / Amatör

Gerçekten çok Teşekkür Ederim kafamda ki bütün soru işaretleri kalktı

Tarih: 23 Kasım 2010, 20:20 - İp: 95.***.**4.18
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Canon EOS 500D kullanıyorum , eğer parasal olarak ucuzu tercih ederseniz satın alabilirsiniz tavsiye ederim . fazladan birkaç yüz TL verebilirseniz EOS 550D satın alın .
Önemli bir konu ise EOS 550D ile kit lensi 18-55 is , JPG çekimlerde çok üst düzey kalite veriyor . bunu'da dikkate almak lazım .

Tarih: 24 Kasım 2010, 00:18 - İp: 94.***.**5.247
sonoyun
sonoyun (üye)
Kocaeli / Amatör

bnde olsam 500D alırdım Akkaymaz 500D nsıl kullanımı, kalitesi, fotoğrf, wideo olayları nasıl, ne zmn aldın kaça aldın, nerden aldın? teşekkrler iyi gclr

Tarih: 24 Kasım 2010, 02:36 - İp: 78.***.**6.12