bnlmtl
bnlmtl (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 500d Resolution Değerleri Hak.

Merhab;

Geçtiğimiz Cumartesi günü Hayyam Pasajından Canon EOS 500D aldım, fakat çektiğim resimlerin kalite ayarı menüsünden kontrol etmeme rağmen,

Resolution değerleri
X: 72 dpi
Y: 72 dpi

ve JPG formatında Resolution değerleri en üst düzeyde ama niçin bu kadar düşük kayıt ediyor ?

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olmasını rica ediyorum.

Not : DSLR Kullanımında daha yeniyim

RAW formatında bu resimleri çekersem daha fazla Resolution değeri verirmi ??

#bnlmtl' tarafından 18.08.2009 15:21:19 tarihinde düzenlendi.

#bnlmtl' tarafından 18.08.2009 15:22:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 15:18 - İp: 78.***.**4.51
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Merhabalar..

Öncelikle Resolution kelimesinin anlamı çözünürlük olup, bu kavram makine sensörünün yatay ve dikey piksel sayısının ifadesidir..Sizin belirttiğiniz sonu ''dpi'' ile biten değerler ise, sensör çözünürlüğünden bağımsız, BASKI ile ilgili kavramlardır..Bu değerlerin , fotoğrafın dosya formatı ile, yani JPEG mi yoksa RAW mı olduğuyla alaksı yoktur..

Konuyu biraz daha pekiştirmek için bir örnek vereyim:

Kullanmakta olduğunuz makinenin maksimum sensör çözünürlüğü 4752 x 3168'dir..Bu rakamlar, makinenin yatay ve dikeydeki piksel sayısını ifade eder..( Zaten bu sayıları çarptığınzda da 15,054,336 sayısı ortaya çıkar ki bu da makinenin maksimum sensör çözünürlüğünün 15 milyon 54 bin 336 piksel olduğu demektir.. )

Makinenizim maksimum sensör çözünürlüğü olan 4752 x 3168 çözünürlüğünde bir fotoğraf çekmiş olun..dpi değeri ne olursa olsun, bir kere elinizde u çözünürlükte bir fotoğraf var..bu fotoğrafı baskı almak istiyorsunuz..işte dpi kavramı da bu noktada devreye giriyor..Çektiğiniz bu fotoğrafı 30 x 20 cm ebatlarında bir kağıda basmak istiyorsunuz..

1 inc = 2.54 cm

30 cm = 30 / 2.54 = 11,81 inc
20 cm = 20 / 2.54 = 7,87 inc

yani önce baskı yapacağımız kağıdımızın cm cinsinden olan ebatlarını, inc cinsine çevirdik..Fakat yazıcı yada fotoğraf baskı cihazı, fotoğrafı basarken yatayda farklı dikeyde farklı dpi değeri kullanmaz ve baskının her iki ekseninin de kaliteli olması için en büyük olan kenar uzuluğunu ve de en yüksek olan çözünürlüğü baz değeri alır..

En büyük olan çözünürlük değeri : 4752 idi..

4752 / 11,81 = 402 dpi...yani bu şu demektir: 4752 x 3168 çözünürlüğündeki fotoğraf, 30 x 20 cm ebatlarında kağıda 402 dpi ile basılır..Yada başka bir ifadeyle 4752 x 3168 çözünürlüğündeki fotoğrafı 30 x 20 ebbatlarındaki kağıda bastığımzda, kalite kaybı olmaması ve piksellerin belli olacak düzeye gelmemesi için baskıyı yapacak yazıcının minimum 402 dpi değerinde baskı yapması gerekmektedir..

Tarih: 18 Ağustos 2009, 22:28 - İp: 88.***.**2.199
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler aeron bende öğrenmiş oldum

Tarih: 18 Ağustos 2009, 22:45 - İp: 88.***.**5.176
bnlmtl
bnlmtl (üye)
İstanbul / Amatör

Sanırım yanlış bir anlama söz konusu "aeron" arkadaşım anlatmak istediğim aslında fotoğrafı çektikten sonra "Microsoft Office Picture Manager programı " ile özelliklerini incelersen fark ediceksinki oradaki dpi değerleri X ve Y yönünde 72 diye gösteriyor vede programın ingilizcesini bulabilirseniz orda "Resolution" ifadesini görebilirsin. Benim sormak istediğimde aslında buydu. Yani bu neyi ifade ediyor ??

Diğer birşey daha

Kuzenimin geçen yıl A.B.D. den aldığı Sony kamerası ile çektiği resimlerin özellikleri 100 dpi üzeri gözüküyor, anlamakta zorluk çekiyorum.

Benim sormak istediğim baskı kalitesi ile alakalı değil. Dijital ortamdaki dpi değerlerinin düşüklüğü ile alakalı.

Ayrıca az önce deneme şansım oldu RAW olarak çektiğimiz fotoğrafın JPG formatına convert ederken dpi değerini istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz, üstelik çözünürlüğü değişmeden.

Ayrıca verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, unuttuklarımı tazelemiş oldum.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 23:23 - İp: 78.***.**8.251
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Bilmiyorum..

#aeron' tarafından 18.08.2009 23:45:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2009, 23:40 - İp: 88.***.**2.199
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon EXIF programı , Xresolution ve YResolution gibi değerleri nedense başa yazıyor - bir önemi olmadığı halde ... Picasa'da bu rakam en altlarda yer alıyor .

Aşagıda bir yerlerde gerçek pixel rakamlarınızı gorebilirsiniz - Pixel XDimension ve Pixel YDimension olarak .

Anladığım kadarıyla ( merak edip baktım ) , X ve YResolution rakamları ikincil olarak yüklenen , resim windowsda " thumbnail" / tırnak boyu açıldığında alacağı pixel değeri. Eğer makina , thumbnail pixeli olarak bir data bildirmiyorsa , o zaman default 72 rakamı yer alıyor .

Anlayacağınız fazla kafa yormaya gerek yok

Tarih: 19 Ağustos 2009, 02:42 - İp: 96.***.**9.175
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

öncelikle bu linkten genel bilgi sahibi olabilirsiniz.
http://www.webdersleri.com/sayfa.asp?id=510
ve
http://www.webdersleri.com/sayfa.asp?id=511

bilmeniz gerekenler;
baskı için genelde 300dpi kullanılır (baskı makinalarıyla alakalıdır)
webde kullanılacaksa 72dpi olmalı veyada 96 dpi olmalı. (72 idealdir) (ekrandaki piksellerle alakalıdır)

bende konuyu derinlemesine sorgulamadım ama biryerde duymuştum. 300ü ise baskılarda kullanırız hep.

edit:link eklendi

#remi5861' tarafından 19.08.2009 03:09:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ağustos 2009, 03:08 - İp: 88.***.**6.224
spatha
spatha (üye)
İstanbul / Amatör

Selam bende 500D almayı dusunuyorum da ne kadara aldın acaba?

Tarih: 20 Ağustos 2009, 15:58 - İp: 212.***.**9.2
bnlmtl
bnlmtl (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Geçen hafta sonu Hayyam pasajındaydım,
- 1 yıl garanti, 15 gün içerisinde de geri çevirme garantisi verdiler.
- Canon Eos 500D 950 $'dı.
-Türk Lirası olarak 12 ay vadeli "4 Gb Sd Card + Taşıma çantası vede Lens Filtresi" ile birlikte 1800,00 TL yi buldu.

Nerdeyse tüm dükkanları gezip fiyatlara baktım bulabildiğim en uygun fiyat buydu.
Umarım D500 almak sanada kısmet olur.
Ben çok memnun kaldım, aman nazar değmesin

Tarih: 20 Ağustos 2009, 16:17 - İp: 85.***.**8.58
  • 1