extreme90
extreme90 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 500 D Rebel T1i Geliyor !

CANON EOS 500D , full HD
VİDEO çekim özelliği ile Geliyor...

incelemeleri aşağıdaki linklerdedir...

--------------------------------------------------------------------------------------
http://www.dcviews.com/press/canon-t1EOS Rebel T1i .htm
--------------------------------------------------------------------------------------
http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=139&modelid=18385#ModelTechSpecsAct

Amerika kit lens (18-55) fiatı: 899.99 $

#extreme90' tarafından 31.03.2009 13:33:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mart 2009, 12:48 - İp: 92.***.**0.58
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@panctom

Daha makinem hiç bir şeyim yok daha hayatımda hiç dslr makine kullanmadım ama bir anda merak sardım bu işe asıl yaptığım şey basketçiyim ama bu hobi çok hoşuma gitti makine olarak CANON EOS 50D almayı düşünüyorum zaten tecrübem olmadığı için bu ekipmalnlara bu kadar para vermişken hakkını vererek kullanayım diye kursa gideceğim..

Şu ana kadar fotoğrafçılığın tekniğiyle ilgili internetten ve sizler sayesinde bu siteden çok şey öğrendim.. ama eksiğim daha kullanmayı bile bilmiyorum bu aletleri

Dediğinize bende katılıyorum 2.8 diyaframla manzara çekilmez.. Bu aklıma gelmedi daha önceden..

Tarih: 29 Mart 2009, 23:42 - İp: 88.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Zoom lensleri kastettim :-)
yanlış yapmadı garibanlar, ellerinden geleni yapıyorlar, ama prime lensler onları dövüyor.
28, 35, 50 prime lensler hem pahalı değiller, hem neticeleri daha iyi geldi benim tür fotograflara. Biraz lens değiştirme zahmetine giriyorsun belki ama sonuç daha iyi.

Tarih: 29 Mart 2009, 23:43 - İp: 85.***.**8.131
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

king james..

İlk defa DSLR makine alacaksın ve 50D düşünüyorsun. Yani tabii olabilir ama..
Az önce Akkaymaz'a verdiğim cevap misali:

Kendi fotoğrafçılık kapasitemiz dahilinde bir makineyle yetinmek..

Alacağın 50D ve 24-105 lens çok iyi evet.. Ama pahalı bir set.. Buna gerek var mı bir düşün derim yine de..

Ama dersen;
"Ben uzuun yıllar bunlarla giderim, yavaş yavaş öğrenirim. Benim amacım, işi öğrendiğim zamanlarda da rahatça kullanabileceğim bir makine almak.."

O zaman birşey diyemem. Yani 50D kalıcı olacaksa, al kullan..

AMA işi öğrenince 1-2 yıl sonra 50d yi satıp, daha üst bir model almaya kalkarsan (ki tahminim böyle olacaktır) o zaman şu anda bir çuval parayı boşa veriyorsun derim.
Daha ucuz bir makine sana hayli hayli yetebilir.

ÖNEMLİ BİR DETAY:

24-105 lens çok iyidir.
Ama 24mm değeri manzara için birazcık dar açı gibi..

17 veya 18mm değeriyle başlayan bir lens te düşünülebilir.

Tarih: 29 Mart 2009, 23:57 - İp: 88.***.**9.244
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

iyi bir makina alıpta menüleri çözememekten makinayı satma noktasına gelen arkadaş örneği vermemi istermisiniz.

Tarih: 30 Mart 2009, 00:07 - İp: 81.***.**4.38
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@panctom

Evet doğru diyorsunuz, zaten bir çok kişininde dediği gibi o makine ile yapıp bununla yapamayacağımız bir şey yok sizin dediğiniz gibi bu işle ilgileceğim yani 50D üst model pahalı doğru ama yanılmıyorsam 50D yarı profesyonel sınıfa dahil ben tekniği öğrensemde 50D gibi bir makinayı değiştirme isteğim 3-4 yıldan önce gelmez diye düşünüyorum sonuçta o süre zarfı içinde belki ben o makineyi tam anlamıyla kullanmayı öğrenmiş olurum yavaş yavaş öğrenirim işi öğrendiğim zamanda kullanırım aynen benim aklımdaki fikri yazmışsınız

Evet 24mm yetersiz hemde 1.6 cropla oluyor 38mm yani geniş açıdan çıkıyor. Birde EF 17-40mm L f/4 USM lens var bu lenste çok güzel bunuda çok inceledim. ama 24-105 biraz daha keskinliği IS oluşundan dolayı pek öenmsemedim bu lensi buda cropla 28mm oluyor.Peki 38mm ile 28mm arasında çok fazla bir fark varmıdır?

Tarih: 30 Mart 2009, 00:11 - İp: 88.***.**2.10
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Peki 38mm ile 28mm arasında çok fazla bir fark varmıdır?

evet.. geniş açıda çok bariz fark vardır.

hatta.. ben eskiden 18-70 lens kullanıyordum. şu anda 16-80 var.

sadece 2mm deha geniş.. insanın aklına geliyor ki "yaw 2mm ne farkeder?"

ama öyle bir farkediyor ki

zoom sayısı yukarıya yükseldikçe de bu fark azalır.
mesela 300mm ile 400mm arasında dehşet bir fark yoktur. halbuki arada 100 sayılık fark var, çok gibi geliyor.
sadece ve sadece %33 oranında zoom farkı var

Tarih: 30 Mart 2009, 00:19 - İp: 88.***.**9.244
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

"Ben uzuun yıllar bunlarla giderim, yavaş yavaş öğrenirim. Benim amacım, işi öğrendiğim zamanlarda da rahatça kullanabileceğim bir makine almak.."

panctom boyle demiş ben ekleme yapayım,
kingjames, dijital teknolojide alayımda 5 yıl on yıl kullanırım diye birşey yok..
aksine eger ilk makinense ve uzun sure kullanır ve ogrenirim dıyorsan 50d alman tamamen yanlıs..ayrıca misal bir 450d ile arada hiçbir fark bulamazsın, uc yıl sonrada bulamayacaksın emin ol, bunu iddia edebiliyorum rahatlıkla...

hiç kullanmayacagın ozelliklere para veriyorsun sonucta, ustelik azbuz bır parada degil.
bu makineler alıp fotograf ogrenmek için degil.
hatta giriş seviyesi dslrler bile birkac yıl oncenın profesyonel modellerınden daha ustun ozelliklere sahıp. ve onlarda bu işi ogrenmek için degil..
hızlı cekimler yapmayı gerektirmeyen durumlarda (giriş seviyeleri sanıyede 3 cekiyor digerleri 6-7-8 diye gidiyor) bir amator kullanıcının giriş seviyesinden ustte bir makine alması BANA GORE boşa para harcamaktır.

fotografcılık hakkında bilgin yoksa, ben calısır ogrenırım gibi bir avuntuya sıgınman anlamsız, zaten calısıp ogrensende bir giriş seviyesi senı fazlasıyla tatmin eder.
bu makineler zaten bu işi bilen, elindeki makineyı tam anlamıyla kullanabilen, ve kendi cekim alanına gore karar verip, o alanda artı yarar saglaması hedeflenen makineler.

yani sen profesyonel bir fotografcısındır, misal otomobil yarısları spor musabakaları falan cekiyorsundur,elindeki makine sanıyede 4 kare cekiyordur, bu sana yetmez gider sanıyede 8 kare ceken bir model alırsın.
-------

verecegin her kurus bosa harcama olacak, evet anlıyorumki iyi bir makine almak istiyorsun ancak, bu konuda bilgisi olmayan birine, hatta bu konuda bilgisi olupta bu işten para kazanmayan sadece zevk için yapan birine giriş seviyesi bir dslr fazlasıyla yeter ve tatmin eder.

bahsettigin lenslerde acemi kullanıcı için pahalı lensler ancak fotograf kalitesine artı etkileri olacaktır..govdeninse sandıgın kadar etkisi olmayacagını soyleyebilirim..
-----------------------------------

kesinlikle yanlıs anlamanı istemiyorum, burada senı kucuk gormek gibi bir amcım kesinlikle yok, tek cabam sana ekstra bir faaydası olmayacak birsey için bosuna para harcayıp sonrasında pişman olmanı onlemek..

acık konusuyorum yine, bana gore bu paranı sokaga atmaktan farklı degil.
----------

senın yaptıgın yeni ehliyet alıp, hız sınırının 90 kilometre/saat oldugu bir ulkede 320 kadranlı bir ferrari almak gibi birşey.

Tarih: 30 Mart 2009, 00:33 - İp: 78.***.**2.39
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

gaijin'in yazdıkları son noktadır

Tarih: 30 Mart 2009, 00:35 - İp: 88.***.**9.244
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@panctom

Anladım ozaman biraz geniş açılı bir lens bakacağız.Yada geniş açıdan vazgeçip 24-105'i alarak ilerde geniş açı lens alacağız Aslında 17-40 fiyat performası yüksek bir lens ama aralığı kısa ve prime lense daha yakın gibi olduğundan açıkçası 24-105'ten daha keskin olmasını beklerdim.Aslında tam bana göre 16-35L II f/2.8 var ama fiyat 1400$ geziyor 17-40 ise 570-600$ heralde burda tercih yamam gerekiyor geniş açımı yoksa IS ve tele avantajli 24-105mi?

Tarih: 30 Mart 2009, 00:43 - İp: 88.***.**2.10
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@gaijin

Yazdıkların çok anlamlı ve mantıklı öncelikle vakit ayırıp bu kadar yazdığın için teşekkür ederim. Yanlış anlamadım estağfurullah ozaman 50D ye vereceğim para ile lense yatırım yapmam daha iyi olur. Zaten isteğim çok iyi bir görüntü kalitesi

http://www.juzaphoto.com/eng/galleries1200/landscapes.htm

mesela şu sitedeki fotoğrafları çok beğendim çoğuda 24-105 ile çekilmiş çok hoşuma gitti.Giriş seviyesi olarak 450D veya yeni çıkan 500D'yi alırım sizce nasıl olur?

Tarih: 30 Mart 2009, 00:55 - İp: 88.***.**2.10