chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Canon Eos 350d Hakkında Bi Yorum

Geçenlerde hepsiburada com dan eos 350d fiyatlarına bakıyodum yorumlara tıkladım ordaki yorumların birine bi arkadaşımız aynen bunları yazmış; "İçinden çıkan 18-55 mm lens çok harcıalem sayılacak bir objektif. Filmli SLRlere taksanız epey geniş bir açı alabilirdiniz ancak makinenin kendisinde 1.6x boyutunda yapısal bir hata var bu nedenle aslında 28-88 objektifiniz var sayılır."
1,6x ne demektir ustalar size soruyorum 18-55mm lens 28-88mm oluyor diyo bu bütün dijitallerde varmıdır bu durum örn. nikon d50 vb.

Tarih: 9 Temmuz 2006, 22:25 - İp: 88.***.**9.251
quaresma
quaresma (üye)
İstanbul / Amatör

giriş seviyesi ve orta seviye çoğu slr makinada o dediğiniz 1.6 , 1.5 gibi crop değeri bulunur,üst seviyede örneğin canon 5d gibi modeller full frame oldukları için aldığınız lensin ölçüleri hiçbir değişime uğramadan size yansır.nikon d50 de bu crop değeri vardır,350d de vardır.almak istediğiniz lensin mm değerlerini makinanızın crop değerine göre çarparsanız gerçek mm değerlerini bulursunuz.

Tarih: 10 Temmuz 2006, 00:37 - İp: 85.***.**3.62
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

quaresmanın dediklerine aynen katılıyorum. Üstüne ekleme yapmak istiyorum. Film SLR makinelerde filmin köşegen uzunluğu 35mm'dir. DSLR makinelerde film yerine sensör var. Sensörün lensin son elemanına 35mm film ile aynı mesafede kalacak şekilde yerleştirildiğini varsayalım. Film ile aynı köşegen uzunluğuğuna(35mm) sahip sensörlere Full Frame(FF) sensör diyoruz. 350D, D50 gibi makinelerde sensörün boyutu filmin boyutundan daha küçüktür. Bu tip sensörlere APS-C tipi sensör deniyor. Bu durumda normalde filmin üzerine düşmesi gereken ışığın bir bölümü sensör dışındaki boşluğa düşecek. Böylece odak uzaklığı(lensin son elemanı ile sensör/ film arası mesafe) aynı olsa bile bir miktar yakınlaştırma sağlanmış olacak. Bu yakınlaştırmaya crop factor deniyor. Crop factor Canon 350D için 1,6X, Nikon D50 biraz daha büyük sensöre sahip olduğu için 1,5X.

Benzeri bir uygulamayı bir modelinde Panasonic yapıyor. Sensörün sadece iç kısmına düşen ışığı alıyor(mesela 6MP'lik bir makinenin 3MP'lik bölümünü alıyor) ve 6MP'de 10X, 3MP'de 15X optik zoom sağlıyor.

Şunu da belirtmeliyim Crop factor aslında çok kötü birşey değil. Geniş açıdan biraz kayıp oluyor ama telede kazaç çok büyük. Ayrıca lenslerin en iyi optik performans gösterdikleri bölge iç kısımları olduğundan ışığın daha az bozulduğu bölge kullanılmış oluyor. Tabi şimdi o zaman FF sensörlü makineler niye bu kadar pahalı diyeceksin?? Bu makinelerde kullanılan 35mm'lik sensörler çok iyi dynamic range ve noise performansı sağlıyor. Bu da profesyonel kullanıcılara hitabediyor. FF sensöre çok kaliteli ışık düşürecek lenslere bir servet yatırıp çok iyi dynamic range ve ISO performansı elde ediyorlar.

Tarih: 10 Temmuz 2006, 20:51 - İp: 85.***.**1.34
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

abi saolun teşekkür ederim yaa harbiden çok güzel açıklamalar yapmışınız her ikinizede ayrı ayrı teşekkür ediyorum

Tarih: 11 Temmuz 2006, 01:43 - İp: 85.***.**9.216
  • 1