tesiz
tesiz (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 30d, Nikon D80,sony A100

arkadaşlar merhaba,
Bu üç makine arasında kararsız kaldım
Bütçem 3.000 ytl civarında
Deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim

Tarih: 26 Ekim 2006, 15:25 - İp: 81.***.**2.55
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Selam murat çiçek,

AF motor body üzerinde yavaş ve çok sesli çalışıyordu benim denediğimde,Çok sessiz olmasına gerek yok ben bir alışveriş merkezinde sony Shopta baktım takur tukur ses çıkarıyor..

Canon lar öylemi yahu..

Güle güle kullan makinanı bu benim fikrim.Sesli ve yavaş olmasını beğenmedim.

Tarih: 28 Ekim 2006, 12:29 - İp: 85.***.**3.100
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

arkadaşlar..
özellikle sonyciler oturup kalkıp sony dua edin.bu kalitede dslr ve üstelik iki lens ile birlikte 2,300 civarı bir fiyat kesinlikle mükemmel bir fiyat ve kalite sunulmuş.sony olmasaydı bunları bu fiyata rüyamızda göremezdik.sonyi savunun ve değerini bilin.darısı diğer firmaların başına,yanılıyormuyum?????

Tarih: 28 Ekim 2006, 13:03 - İp: 85.***.**3.242
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

yaw arkadaşlar pazarbeyden haberi olan varmı?a100 aldımı?
ilker ben iddiaya giriyorum pazarbey 2050 yılında dslr alacak yanındada promosyon olarak ta bir baston verecekler gözleri o zaman vizorden görürmü orasını bilmiyorum benim önerim bol bol havuç tüketsin gözlere iyi geliyormuş hiç olmazsa o yaşa kadar gözlerini korumuş olur

Tarih: 28 Ekim 2006, 13:07 - İp: 85.***.**3.242
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Merhaba merhaz ;
Gerçekten çok haklısın imkan yoktu öyle bir makinayı bu fiyata olmamıza hatta 2300 degil 2100+kart ve çanta (peşin). Ben aldığım zaman bu fiyata d70s alamıyordum tek lens ile hatta.
Tekrar Merhaba Eos;
Sen konusunda haklısın helede 75-300 de bu ses biraz daha artıyor yavaşlık konusunda bence gayet iyi canon kullanmadım ama nikonla karşılaştırınca fena sayılmaz. İlk zamanlar ses beni biraz rahatsız etti ama şimdi aslında hosuma bile gidiyor mekanik bir hava katıyor ama aşırı sessiz olunması gereken ortamlarda biraz dikkat çektiğini fark ettim ozamanda af yi kapatmak zorunda kalıyorum.

Tarih: 28 Ekim 2006, 13:49 - İp: 85.***.**4.227
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Kıymetli Arkadaşlar,
Yaşım 55 emekli Orman Mühendisiyim.
Emekli memur, piyasada bir işe yaramaz. O katı kurallarla yıpranmayı göze alamadım.Emekli ikramiyemden zevkime harcayacağım bir fon ayırdım. İşte onlar da makinelere dönüyor.
İlker bey,Kıvanç bey, yakın bir dostumun tavsiyesiyle Kodak Pro. 14n Makineyi oldukça ucuza ilk sahibi ünlü bir tekstilciden kutu ve aksesuarıyla aldım.Makine stüdyo ortamında çok güzel. Çekimleri de güzel. Elimde 20d varken aldım bana çok kaba görüldü.Açılması çok uzun sürüyor. 1gb cfII ile 15 sn. 4gb mikrodrive ile 30sn. Acele edip deklanşöre dokunursanız kilitleniyor. Pil sökülecek.
2 adet pili var içinde duran pili kısa zamanda bitiriyor. zaten dolu pilden de 150 civarı poz bekleyin. Stüdyo için şarj aletinden kablo ile beslemesi var Ama seyahate elverişli bulmadım.
Öğreneyim diye ilk günler biraz fazla kurcaladım, Karşıyakadan konağa gittim, pili bitti. 512mb ara belleğine rağmen 20mb civarındaki resim dosyaları uzun bir sürede işlenip karta gidiyor. Resim izleme ekranı küçük, gözüm görmüyor 3 kademede büyüttüğü resim, çektiğinizin sonucu hakkında fikir vermiyor. Stüdyoda başarılı. Amatöre zevk vermiyor. Her ayar müdahalesi menüden neredeyse ve 160 isodan başlıyor.
Muhtemelen satmaya kalksam aldığımdan fazla edecek, hatırla alındı. Daha sonra bir ajans stüdyosuna 2 katına satıldığını gördüm.
5d ye gelince uzak bir hedef olarak düşünürken Amerikadan getirip vitrinde bekleten birinin dönüşüne 2 gün kala acele satışında 2000$ denk geldi.numaratör 1640 çekimde çok temizdi. Çok güzel işimi görüyor, sevdim. Kapalı ortama girince flaşının olmayışı seri çekimde saniyede 3 karede kalması ve harcıalem taşınmasını sakıncalı gördüm. Elimde zaten 17-85 is usm vardı. ccd tozunun insana nelere malolduğunu etrafta gördüm. Lensleri temiz ortamda takıp çift makine+ lens ve hızıyla boyutuyla birbirini tamamlayan bir set beni daha mutlu edecek.

Bu kadar anlatmışken bir de analogları söyleyeyim.
Aramazken insana çok şey rastlıyor. Eos 600 makinem 1985lerden beri vardı. İlkbaharın sonunda kutusunda hiç kullanılmamış bir eos5 karşıma çıktı. 200Euro, Sadece seyretmek için bile değer deyip kolleksiyona kattım. Artan malzemeler bile ona yetiyor. İki çocuğumdan biri mimar asistan,doktora yapıyor. Benden öğrenecekleri var. Diğeri bilkent matematiği (burslu) bitirdi, bilgisayarda master başladı. Her an bir ihtiyaç olunca onlara da faydam oluyor.

L serisi lens düşünmeye başlarım. 17-40; 100macro...Anma bu arada adaptör parça ile sabit lens kullanımını da merak ediyorum. Bir soligor T2 adaptör ile zenit 3 lensi uydurdum. Canon adaptörü de bakıyorum.

Kıvanç beyle İzmirde olduğumuza göre muhakkak görüşürüz.
Kit lens çok kötü demiyorum. 30d alınca beklenti yükseliyor. Hemen bir 17-70 sigma makul fiyata akla geliyor. Benim karşıma 460ytl dolar 1300 iken çıktı, seyahatime bir hafta kala,alırken aksadı fark verip 17-85 aldım. Kit içinde 150$ civarında ödeyip sonradan göz yukarıya bakacağına yeni lensin yarı parasını baştan tasarruf etmeli diye düşünüyorum.

Hevesin sonu olurmu? bir avuç topraktan önce.

Saygılarımla.

#ocant35' tarafyndan 28.10.2006 14:18:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ekim 2006, 13:55 - İp: 81.***.**8.193
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

ocant35 bey kesinlikle tebrik ederim bir çok kişinin yapmaya cesaret edemedigi bir şeyi yapmıssınız.gercekden mutlu olabileceginiz bir hobi için masrafa girmissiniz emekli ikramınızla valla takdir ettim sizi.

merhaz okadar kampanya yapıldı yazılar yazıldı ama pazarbeyde bi icraat yok.ben bile aldım yahu bi imza kampanyası düzenlenmemişti hadi onuda yapalım.inşaat ve adliye işleri biraz durgun herhalde

Tarih: 28 Ekim 2006, 15:31 - İp: 85.***.**9.24
Maxo
Maxo (üye)
İstanbul / Amatör

tesiz, bence Canon 30D bunların arasında en sağlamı ve seri çekimde en hızlısı tabii, ama belirttiğin bütçeye göre onu alırsan çok iyi bir lens alamayacaksın demektir.

Ben Nikon D80 aldım ve çok memnunum. Eğer daha çok spor çekimleri yapmayacaksan D80 veya A100'e yönelmeni tavsiye ederim. Çünkü 'body'den artan parayla iyi bir objektif alabilirsin.

Hatta yapabilirsen bütçeni biraz zorlayıp D80 + 18-200 AF-S VR alman bence en güzeli...

#maxo' tarafyndan 28.10.2006 17:27:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ekim 2006, 17:26 - İp: 85.***.**5.208
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

murat merhaba..
sevgili as yani adnan abi r1 izlenimlerini foruma taşıyınca birçok arkadaş sony cilerde gruplaşma oluştu diye birazda sony tutkunlarına karşı alaycı yaklaştılar sonrasında herkes r1 in tartışmasız en iyi makinalrdan biri olduğunu gördü.r1 dslr makinalara kafa tutan tek makina.bende r1 ile a100 var.her ikiside şahane makinalar bu makinalar canon ve nikonda olsa iki katına satarlar bize.
nemru_t..
dediğim gibi iddia ediyorum.pazarbey dslr ye geçtiği zaman üzerinde promosyon olarak baston alacak
önerine katılıyorum.benimde bir önerim var afrikaya yapılan yardımlardan arta kalan ile pazarbeye bir dslr makina alabiliriz ne dersin?yada net fotografta bir kampanya açabiliriz abiler ablalar allah rızası için? birde avukat olacak yani paralı.allah bilir her müvekkilden kaçbin dolar alıyordur

Tarih: 28 Ekim 2006, 20:13 - İp: 85.***.**6.138
muratcicek
muratcicek (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Merhaba Sevgili Merhaz;
Ben A100 almadan çok düşünmüştüm hatta sizden akıl istemiştim o zaman sağolun hepiniz A100 almamda bana çok yardımcı oldunuz ve bende hiç pişman değilim galeride bir çok A100 ile çekilmiş fotoğraflar var ben daha acemiyim ama ustaların çektikleri kareler gerçekten müükemmel bu bile A100 almaya bir nedendir bence fiyat olayında haklısınız belki bu fiyata çıkmasa nikon d80 ile aynı fiyata piyasaya sürülse ben nikon alırdım kuşkusuz ama neden aynı teknolojiye aynı sınıf makinaya gidipde daha fazla para vereyim ki o farka bir tane daha lens alırım. (bunlar benim düşüncelerim makinayı almakta karar verdiğim nedenlerdir).

Tarih: 28 Ekim 2006, 20:46 - İp: 85.***.**4.227
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

evet murat aynen öyle
ya pazarbey yok ortalarda,adamın arkasından o kadar konuştuk benim bildiğim pazarbey şimdi kılıçları kuşatıp gelmişti savaş meydanına..

Tarih: 28 Ekim 2006, 21:05 - İp: 85.***.**6.138