tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon Eos 30d + Objektif Yardım

Selam arkadaşlar,

Fotoğrafçılğa yeni başlıyorum. D80 alacaktım. ama forumdaki yazılanları görünce vazgçtim. Noise ve pozlama sorunu var diyorlardı. 30d yi alime alınca bana daha profesyonel bir his verdi. Bu nedenlerden dolayı 30d almaya karar verdim.

Bir arkadaşıma sordum 30D nin Spot body sini 1270 dolar civarı bulabileceğini söyledi. Daha ucuza mümkünmüdür acaba ? (hayyamda falan)

Akabinde birde objektif almak lazım. Kit objektifin pek iç açıcı olmadığı söyleniyor. Başta yeni başlayacağım için pek farketmez diye düşünmüştüm ama neolur neolmaz dedim. Sonuç olarak max 200 dolarlık bir objektif alabileceğim kanaatine vardım. Zoom objektif olması şart değil. Zaten öğrenmek için alacağım bu objektifi. &-7 ay sonra yine tavsiyelerinize dayanarak bir zoom objektif almayı planlıyorum. Şimdide almak isterdim ama malesef madd durumlar pek el vermiyor.

Yardımlarınızı bekliyorum

Tarih: 10 Mart 2007, 15:00 - İp: 85.***.**8.205
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tunj foruma hosgeldin..

oncelikle iyi bir secim yapmissin.. 30d cok iyi bir kamera..
..
7 ay sonrasinda yeni bir lens alabilecegini soyluyorsun.. bence, su anda makineni kit lensiyle birlikte al.. kit lensi cok iyi bir lens degil, ama fiyatini dusundugumuzde cok iyi kesinlikle..
kit olarak alindiginda zaten cok ucuza geliyor ama kit lensini ayrica da alabilirsin dukkanlardan.. ve fiyatlari cok dusuk olmali.. (ayri bile satiliyor olsa..)

200 dolara da baska bir lens alma simdilik.. zaten ileride birsuru lens almak isteyeceksin.. en azindan onlar icin kullanirsin o parayi..

simdiden gule gule kullan..

Tarih: 10 Mart 2007, 21:32 - İp: 86.***.**0.120
tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

yardımın için teşekkürler "dadanagast" gayet açıklayıcı yazmışsın.

Tarih: 10 Mart 2007, 22:14 - İp: 85.***.**8.205
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

30D çok iyi seçim.Gövde kalitesi perde mekanizması ve geniş ve parlak viewfinder ile 400D'ye fark atıyor. Fakat resim kalitesi olarak çok yakınlar. Hatta 400D çözünürlük avantajıyla biraz daha iyi.

Bütçen sınırlıysa 400D+kaliteli optiğe yatırım yapman daha iyi bir seçim olabilir. Ben 30D+Kit ile devam edebilecekken yerine 400D+17-40F4L aldım. Gövde birgün gidiyor ama lensler geride kalıyor. Mesela bendeki 70-200F4L ve 50mmF1.8 çantada 400D'nin gelmesini bekliyorlar şu anda. Tabi şimdi 30D alayım daha sonra da kaliteli lenslere yatırım yaparım diyorsan başka.. Ben de 30D sahibi olmayı gerçekten isterdim.

Dadanagast'a katılıyorum 200$'a alacağın lens seni yine tatmin etmeyecektir. Bu yüzden minimum Tamron28-75mmF2.8, Tamron18-50mmF2.8 gibi fiyat performans oranı yüksek optiklere erişemeyeceksen bir süre kit lens ile idare edebilirsin. Bunların fiyatları 350-450$ aralığında dolanıyor.

D80'de noise ve pozlama sorunu olacağına inanmıyorum. Bir örneğe mahsus birşeydir mutlaka. 400D, A100 ve D80 resim performansı olarak birbirine çok yakın aletler. Buna noise performansları da dahil.

Tarih: 11 Mart 2007, 09:48 - İp: 88.***.**7.8
tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

@gorkemho

400d nin 2megapiksel farkı pek önemli değil. sonuçta büyük baskı almayacağım. oyüzden önemsemiyorum.

alında dediğini düşünmedim değil yani. 400d veya d80 alıp kaliteli bir objektif alabilirdim. ama 30d nin gövde tsarımı ele oturması profesyonel bir his vermesi beni çok etkiledi. buyüzden kararım 30d den yana oldu. Hiç slr kullanmamış biri olarak kit lens ile başlamamın daha iyi olacağına inanıyorum.

d80 sorununa gelince ilktn bende inanmamıştım hatta inanmak istememiştim ama birçok kişiden bunu duyunca vazgeçtim.

yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Tarih: 11 Mart 2007, 12:32 - İp: 85.***.**8.205
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

30D hayırlı olsun. Çok iyi bir makine. Kit lens ve Tamron 18-50mmF2.8 arasındaki farkı aşağıdaki incelemelerde görebilirsin. Tabi Tamronun fiyatı 410$, Kit lensin gövde ile beraber fiyatı 80$ Yani Tamron 5 tane kit lens fiyatından pahalıya satılıyor.

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/canon_1855_3556/index.htm
http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/tamron_1750_28/index.htm

Tarih: 12 Mart 2007, 00:39 - İp: 88.***.**7.7
serdarvgik
serdarvgik (üye)
İstanbul / Firma

slm tunj ıyı bı kamera aldın emın ol ben 7 aydır kullanıyrm 17-70 sıgma lens ve 50mm f1/4 ıle bırlıkte satın aldım baya bı zorladı butceyı ama olsun ınan degdı urun cekımlerınde kullanıyorum 50mm ıle gercekten cok ıyı sıgma ılede dıs cekımlerde kullanıyrm sormak ıstedıgın bısey olursa yardımcı olmak ısterım ıyı calısmalar...

Tarih: 12 Mart 2007, 08:41 - İp: 85.***.**2.166
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

30d çok iyi bir kamera kullanan arkadaşım inanılmaz övüyor Çok az ışıklı ortamlarda dahi mükemmel netleme Magnezyum gövde bir çok artısı var

açıkçası 2 MP bu kameralar için hiç bir şey değil 400D de body çok küçük ele hiç oturmuyor keşke 300d deki gibi orta bi Body ile devam etseydş Canon

Tarih: 12 Mart 2007, 12:58 - İp: 194.***.**9.57
tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

herkez hayırlı olsun demiş ama daha almadım makineyi ama kesin olarak alacağım. yardımlarınız için teşekkürler. en iyisi kit objektifle kalıp 5*6 ay sonra iyi bir lens almak. sonrada zaten tele ihtiyacım olursa onu karşılarım.

yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.

Tarih: 12 Mart 2007, 18:45 - İp: 85.***.**8.205
  • 1