jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon Ef 50mm F1. 4 Usm& Mediumtelephoto

Merhabalarr,
Uzun suredir canon 450 d icin lens arastirmasi yapiyorum ve beklentilerim dogrultusunda Canon EF 50mm f/1.8 II Camera Lensin fiyatina gore cok iyi bir performans verdigini okudum, duydum.Fakat 50 mm olmasi biraz kafami karistirdi acikcasi..Tam fiyat arastirmasi yaparken birde Canon EF 50mm f1.4 USM Standard & Medium Telephoto Lensi buldum ...Aralarinda gercekten iyi bir fiyat farki var sizce bu durumda Canon EF 50mm f/1.8 II lens ve ayrica birde beklentilerime gore farkli bir lens almakmi daha iyi olur yoksa Canon EF 50mm f1.4 USM Standard & Medium Telephoto Lensi almakmi daha makuldur?
Simdiden tesekkurler,

Tarih: 28 Nisan 2009, 21:24 - İp: 71.***.**9.135
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

canon f:1.8 alın..
200-250 lira gibi bir fiyatı var zaten..
ancak tek basına yeterli olmayacaktır,
tele lense ihtiyac duyarmısınız bilmiyorum ama geniş acıya mutlaka ıhtıyac duyacaksınızdır..
tamron 17-50 gibi bir lens alırsanız,50mm almanızada gerek kalmaz BENCE..
kullanacagınızı dusunursenız bir tele lens alırsınız 70-300 yada 55-200 gbi...
ve 17den 200 yada 300 mmye kadar aralıgı kapamıs olursunuz..
---
50mm f:1.4 için fiyat farkı vermeye "bence" gerek yok...

Tarih: 28 Nisan 2009, 21:33 - İp: 78.***.**5.126
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@jasmn_e

Evet o lens çok yüksek bir fiyat performans oranına sahip eğer plastik bir kasanın elinizde parçalanmayacağını düşünüyorsanız alın zaten f/1.4 le arasında fotoğraf farkı yok sadece metal kasa ve USM getirisi var f/1.4'ün eğer dikkatli biri iseniz 1-2 yıl idare eder o lens

Tarih: 28 Nisan 2009, 22:16 - İp: 88.***.**8.184
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

birde bu lens dışında lensiniz yoksa gaijin'in dediği gibi 17-50 tamron alın. Telefoto ihtiyacınız içinde 70-300 gibi bir lens olabilir

Tarih: 28 Nisan 2009, 22:19 - İp: 88.***.**8.184
jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

Cok tesekkurler ,
Peki bu tamron 17-50 nin keskinligi 50 mm kadar iyimidir yoksa hepsiniden az az icinde barindiran bir lensmidir ?
Su an kit lens kullaniyorum ve bu yuzden keskinlige ve renklilige hasretimde=)

Tarih: 28 Nisan 2009, 22:40 - İp: 71.***.**9.135
jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

50 mm yi 100 dolara gibi cok ucuz bi rakama buldugumuda eklemem gerek =)Belki buda onerilerde bi etki yaratir=)

Tarih: 28 Nisan 2009, 22:50 - İp: 71.***.**9.135
lucius
lucius (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba. yapılan yorumlara katılmakla beraber eklemek istediğim bikaç konu olacak. 50 mm sabit lens alımı sizi ne kadar tatmin eder etmez bunu bilemem ama makinenizin fokal çarpanınıda göz önünde bulundurursak yaklasık 85 mm lik bir prime lens almıs olacaksınız. eğer ki çok çok karanlık ortamlarda çalışmayacaksanız yada uçan kaçan nesnelerin fotograflarını çekmeyecekseniz 1.4 diyafram ve usm sizin pek işinize yaramayacak. bu da aradaki farkı vermemeniz için yeterli bi sebep diye düşünüyorum. 100 dolar iyi bir fiyat işinizi bi hayli görür 1.8 plastik 50 mm :D. 17-50 konusuna gelince evet tamronun ürettiği en iyi lenslerdendir fakat o fiyat verilirmi bu konuda şüphelerim var. sıfırı yaklaşık 850 tl civarında. eğer bu bütceniz varsa 150 tl daha vererek yurtdışından 17-40 L serisi edinebilirsiniz eğerki geniş açıya ihtiyacınız varsa ki 40 mm ucu yetersiz gelmesin fokal çarpanla 65 mm civarına gelicektir. umarım yardımcı olabilmişimdir. saygılar...

Tarih: 28 Nisan 2009, 23:08 - İp: 85.***.**5.4
jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

HImmm ben flastan nefret ediyorum herkes oledir gerci bu nedenle cok onemli benm icin f1.4 makinam 450d ve is yok bu nedenle sanirim bu 100 dolarligi kesin aliyorum ,
genis aciya gelince siz bahsettikten sonra biraz baktim fiyatlara tamronu 400 $ a canon 17-40 L i de 450$ a buldum cok buyuk fark yok arada aslinda...

Tarih: 28 Nisan 2009, 23:38 - İp: 71.***.**9.135
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

17-50 evet keskin bir lens..
oncelikle sunu soyleyeyım, kit lensi 55mm ye getirin..
50 mm f:1.8 alırsanız sadece bu sekilde fotograf cekeceksiniz,geniş acı için yine renksiz diye nitelediginiz kit lensi kullanmanız gerekecek..

ben diyorumki 17-50 alırsanız hem keskin bir lensiniz hemde geniş acınız olacak..
gerekirse teleyıde ayrı bir lensle kapatırsınız..
17-40 tamrona gore daha pahalı ve yıne bence o farkı vermeyede degmez.. 10mm farkda cabası,az gorunsede degil..

-----------------------------------------------
buarada kit lens okadar kotu bir lens degil.. eger sizin makineyı ve lensi tanıma ve kullanma konusunda sıkıntınız varsa beklediginiz kadar iyi bir sonuc alamama olasılıgınızda var.

Tarih: 28 Nisan 2009, 23:41 - İp: 78.***.**5.126
jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

Evt bende zaten genis aci gerektiginde kit lensi kullanmayi planliyordum genis aci alana kadar ama bir yandan da surekli lens degistirmek ,
KIt lense gelince biliyorum cok guzel fotolar cikaranlarda var ama kit lens yani otesi yok=)bi yerden sonra imkan varsa degistirmek gerekiyor sonucta...

Tarih: 28 Nisan 2009, 23:59 - İp: 71.***.**9.135
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Ben daha kötü olan eski canon 18-55'ten tamron17-50ye geçen biri olarak,

Keskinlik olarak evet ama renk olarak "vay anasını renklere bak kitle ne kadar çok fark varmış" demedim.. Belki de ben dememişimdir sadece bilmiyorum, kiti de çok denemedim yanıltmak da istemem ama gözlemim bu.

Ama Tamron renkleri çok sarımsı-sıcak veriyor (Auto beyaz dengesinde tabi, rawda veya manuel wbde gereken yapılır).
Bu sarılık doygunluk anlamında değil, bende biraz rahatsızlık yarattı ama zevk meselesi olumsuz birşey olarak da söylemeyeyim.
Sonuçta tamron alınca harikalar yaratılmayacak, uygun doygunluk için +2 yapmanız gerekecek muhtemelen
(ben 400d'de öyle yapıyorum, normal doygunlukta nerdeyse siyah beyaz gibi tamronla da)

Kit lensle f8de çekerseniz pratikte keskinlikte aşırı bi fark görmezsiniz gibi geliyor bana..

Tarih: 29 Nisan 2009, 01:01 - İp: 78.***.**3.38
  • 1