akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Dslr De Ne Yapıyor ? Belli Oldu !

Evvelce ;
Eos 550d İle Canon Ne Yapıyor ? diyerek konu açmıştım .
ARTIK BELLİ OLDU !
Canon yeni makinaları " EOS 550D , 1D mk4 ve 60D " de
JPG fotoğrafı keskinleştirmek için digital filtre kullanıyor .!!!!!!!

eskiden beri bilinen bir filtre türü : " POSTER EDGES "
filtrenin özelliği cisimlerin kenarlarını siyah çizgi çekerek objeleri belirgin hale getiriyor . ( hanımların gözlerine uyguladığı gibi )

Bu filtre Nikon'un kullandığı cromatik aberration filtresi gibi değil ,
oldukça sert ve keskin JPG fotoğraf üretiyor ,
fotoğraf ise RAW fotoğrafta olduğu gibi aslının aynı değil belki çocuk çizgi filmlerini andıran bir fotoğraf .

Bu makinaların çektiği JPG fotoğrafları Beğenenler için sözüm yok ;
fotoğrafın doğrusu ise ;
bu ( EOS 550D , 1D mk4 ve 60D ) fotoğraf makinaları ile RAW çekip sonra PC'de JPG ye çevirmek ile olur .

Ortadaki şişenin üstündeki baileys ve The orginal yazılarına bakın ;
http://www.dpreview.com/reviews_data/canon_eos550d/boxshot/canon550d-iso100.jpg
link :
http://img253.imageshack.us/img253/4109/550d.jpg

#akkaymaz' tarafından 26.11.2010 02:42:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Kasım 2010, 01:29 - İp: 94.***.**5.247
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Peki Akkaymaz , bir iki soru ....

Bir fotoğrafın olması gereken gerçek renkleri , keskinliği , kontrast oranı , tonalitesi , vs . RAW fotoğrafta görülen midir ??

Gözümüzün gördüğüne en yakın görüntüyü RAW fotoğraf mı verir ?

Tarih: 27 Kasım 2010, 01:44 - İp: 96.***.**4.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cidden yazmak istemiyordum ama diger konuya biraz goz attım, buraya yazayımda toplu olsun dedim, orada da burada da cok komik bazı ifadeler var ancak sunu ozellikle sectim

Teknolojik ( fotoshop benzeri ) müdahaleler fotoğraftaki greni temizliyor , keskinliği artırıyor yüksek detay görünmesini sağlıyor , sonuçta güzel görünen ve sahibini mutlu eden fotoğraflar ortaya çıkıyor ancak bu müdahalelerin son haddinde kullanılması ( özellikle 550D ) fotoğrafın sanatsal kalitesinde kayıp oluşturuyor

ben hayatımda bu kadar saçma çok az şey okudum inanın.
makinenin fotografı rawdan jpege cevirirken sanatsal bir kalite kaybı yasanması nedir?
boyle sacma bir şey nasıl ortaya cıkıyor, siz bunu soylerken ne demek istiyorsunuz?
sanatsal kalite dediginiz armutmu portakalmı? kabugunumu soyuyorsunuzda vitamini azalıyor???

sizin sanat denilince anladıgınız sey nedirki gozle bile zor anlasılabilecek bir keskinlik mudahalesi butun sanatsal kaliteyi etkiliyor?
afedersinizde sanat dediginiz sey zaten "unsharp mask" ile yokoluyorsa tüküreyim oyle sanatın orta yerine.
ozaman fotografı photoshopta acıp saturation verincede sanatı sönüyor öylemi?
bu mu sanat dediginiz?

allah askına boyle birşey ortaya atacaksanız, ciddi elle tutulur bişeyler yazında tartışmaya mahal olsun.
sanki bilinmeyen birşey ortaya atmış gibi rawdan jpege donustururken keskinlik veriyormuş diyorsunuz.
raw dediginiz zaten ham fotograftır, bulanık ve mat olur fotograflar. markalarda yazılımlarıyla bunu jpege cevirir.
tabiki kullanıcının hosnutlugunu dusunecek,
bakanlar kurulu kararıyla +1 kontrast +2 keskinlik verilmesi karara baglanmıstır diye kararnamemi cıkacaktı?
canon müşteri tercihleri neyi gosteriyosa ona yonelecek adam tabiki.

desenizki "18mp makineyle bu keskinligi rawdan jpege cevirirken +1 degilde + 3keskinlik veriyor", anlarız.
ki bunda da bir sorun yok ki? adam kullanıcıyı memnun eden fotograf veriyor diye kullanıcı kızsın mı simdi??

amacınız ne onu cozemedim???

Tarih: 27 Kasım 2010, 02:58 - İp: 92.***.**0.234
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Oncelikle fotograf isi zevk isi ve zevkler ve renkler tartisilmaz hepimiz biliriz.
Makinalardaki digital filtre fotografi soyle degistirmis yada boyle degistirmis bence cokda onemli degil.Kisi eger gozune hos gelen renkleri ve kaliteyi yakaliyorsa secimini yapar.RAW dosyalara gelince.Bu gibi dosyalar adindanda anlasildigi uzere pismemis ham dosyalardir.Illaki keskinlik yada contrast degerleri uygulanarak bir raw dosya islenir diye bi seyde yok hem.Bu resimdeki karanlik yerlerin kurtarilmasi,exposure ayarinin yapilmasi ve daha bircok renk dogrulama gibi konularda daha cok profesyonel amacli bu isi yapanlarin tercih ettigi yada normal kullanicilarin goz zevklerine gore sonradan ayar cekmelerine firsat veren bir avantajdir.Giris seviyesi makinalarda firmalar giris seviyesi kullanicilarin bu gibi RAW dosya islemelerinden ziyade hazir ne bulduysam onu yerim anlayisina sahip olduklarini bildikleri icin,kendilerince bir Jpeg donusturme ayari cekmisler ve daha canli renkler ve keskinlik degerleri ile kullaniciya deyim yerindeyse abartili alternatifler sunmuslardir.Gerci abartisiz olan bircok Jpeg secenek ayarlarida menulerde mevcutturki bunu bahsedilen makinalardada yapmak gayet mumkun.Yani goze hos geliyorsa kimse kimsenin zevkine karismasin bize ne olmali bence sonuc.Ben genelde RAW cekim yapan ve cektim olay bitti anlayisina ters bir kullaniciyim.Bazi resimlerde goz zevkime hitap eden ayarlamalari yapmazsam zaten kendimi makinanin kollarina burakmis ve teslim olmus hissederim ki hic sevmedigim bir olaydir bu.Makina sizi degil siz makinayi yonetirseniz,karekterinizide yansitmis olursunuz fotograflariniza diye dusunuyorum.Yoksa bas-cek tarzi bir makina alin bence ve hic kafanizi yormayin bu islerle...

#ozansan' tarafından 27.11.2010 08:53:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Kasım 2010, 06:23 - İp: 221.***.**6.23
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın paperman tabiki RAW veya diğer ham formatlar gözümüzün gördüğünün aynısı değil . ama gördüğümüze en yakının RAW'ın bilgisayar ile işleneni olduğunu biliyorum .
gaijin in yaklaştığı mevzu ise işlemin sanat yönü olmuş . sanat ve zanaat farklı işlemler bu konu dahilinde bahsedilmiş bulunan bütün işlemler fotoğraf zanaatkarlığıdır ve DSLR makinanın fotoğrafı güzel görünecek şekilde JPG ye çevirmesinden ibarettir .
fotoğrafın sanatsal olması herhalde DSLR makinanın yazılım müdahalesi ile fotoğrafı güzel hale getirmesi ile olmaz ? bilmiyorum herhalde yaşı fazla fotoğraf sanatçıları veya işin ustaları analog filmli makinaları bundan dolayı beğeniyor olabilir .
ZATEN AMACIM BENİ AŞAN SANATSAL KONULAR DEĞİL , SADECE " KRAL ÇIPLAK" DEDİM , FOTOĞRAF MAKİNELERİ FUTURSUZ VE CÜRETKAR OLARAK FOTOĞRAFA MÜDAHALE EDİYORLAR DEDİM . ASLINDAN UZAKLAŞTIRIYORLAR,
VE ZAMANLA MÜDAHALELERİNİ AŞIRI ARTIRMAYA BAŞLADILAR DİYORUM.

!!!! Bunları şikayet amaçlı değil makina üreticilerinin bahsettiğimiz yazılım numaraları ile bizi kandırmaması için açıkladım !!!

Tarih: 27 Kasım 2010, 21:53 - İp: 94.***.**5.247