canoncrazy
canoncrazy (üye)
Denizli / Amatör

Canon D600 Nikon D90

arkadaşlar ilk fotaoraf makinemi alicam sizin gibi ustalardan yardim almak istiyorum canon 18 135 ıs lensli kiti mi aliyim yoksa nikon d90 18 105 kit lensi mi aliyim ustalar yardimci olursaniz sevinirim

Tarih: 14 Haziran 2012, 22:15 - İp: 31.***.**1.139
filinta10
filinta10 (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba. Amatörüm fakat nacizane görüş belirtmek istedim. Yakın arkadaşımda canon 600d var. Ona özenip dslr makinelere merak saldım. Fakat d90 aldım. Nedeni efsane bir makine olması. Daha once d90 a dokunmuşlugum bıle yoktu. Herneyse. Aldım makineyi arkadaşıma gittim ve 600d ınan cocuk oyuncagı. Foto kalıtesı aynıdır belki ama elinize aldıgında verdiği his bambaşka. Ben derim ki size gidin iki makineyide elinize alın bakın. Boşuna demiyorlarmış ustalar hangisi elinize oturuyor diye d90 alın derim. canonda pişman etmez süper alet ama asıl zevk d90 da.

Tarih: 12 Kasım 2012, 18:22 - İp: 78.***.**6.101
oya_67
oya_67 (üye)
İstanbul / Amatör

Selam
D90 dan memnunsunuz?
Bende fotoğrafçılığa başlama aşamasınmdayım. Kurslara gidiyorum.
D5100-18-105 de karar kılmıştım ama bugun bir kampanya var başlayan.
Nikon D90 18-105mm VR Lens -1919 tl.(2 yıl ith.firma garantili)
Ustalar yol gösterirse sevinirim. D5100-18-105 i 1 yıl dükkan garantili 1800 tl demişlerdi bana.
Yardımcı olursanız çok sevinirim.Hangisini seçmeliyim?
Teşekkür ederim.

Tarih: 19 Kasım 2012, 12:34 - İp: 85.***.**7.202
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

oya 67 D90 alırsan kesin pişman olmazsın

Tarih: 19 Kasım 2012, 22:48 - İp: 92.***.**5.2
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

hep ve her vesile ile ustaların dile getirdiği bir hususu bende hatırlatmak isterim. elma armut kıyaslaması olmaz. canon 600d upper entry level yani üst giriş seviyesi bir makine. D90 ise pro giriş seviyesi ya da orta seviye diyelim.

D90 neden alınır? görece saha sıkı daha dayanıklı gövde, daha büyük dolayısıyla grip kısmı daha ergonomik. Pentaprizma vizörü var, vizörden bakarken giriş seviyesi makinelere göre (600d ye yani) %50 daha büyük bir görüntü ve belli oranda daha aydınlık bir görüntü izlersiniz. İkinci bir lcd ekranı vardır, dolayısıyla temel ayarları ana ekrana bakmadan yapabilir şarj süresi ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Ancak canon modelleri gibi ikinci üst lcd ekrana atanmış tuşlar olmaması minik bir eksidir.

D90 neden alınmaz? Model eski, kullandığı işlemci eski, noise performansı sanılanın aksine bence başarısız, zaten iso ayarı 200 seviyesinden başlamaktadır, 800 üstü iso larda sıkıntı barizdir. Bunun makinenin 12 mp olması ile uzaktan yakından ilgisi yoktur, düşünülenin aksine aynı sensör boyutlarındaki iki makineden mp sayısı az olanın daha başarılı olması beklenebilir çünkü pixeller daha büyük olur ışık ve detay yakalama hassasiyetleri de artar. Dolayısıyla çok iyi optikler kullanılmadığı sürece yüksek mp makinelerden beklediğiniz performansı alamazsınız. İngilizce olması (ingilizce biliyor olmama rağmen) önemli bir eksiklik.

600D neden alınır? 2008 yılında bilgisayarlarımızda kullandığımız işlemciyi hatırlayan var mı? ya da hızlarını? 2010-2011 gibi üretilmiş bir modelin teknolojik olarak daha üst seviyede olmasını beklemek yanlış olmaz. 600D nin iso başarımı daha iyi, dönebilir ekran önemli bir artı, bunu bir fotoğraf çekmek için yere yatmanız gerektiğinde daha iyi anlayabilirsiniz. Menü türkçe, ikinci bir ekranı yok ama hemen her fonksiyon için atanmış tuşları olması nedeniyle (iso tuşu dahil) eksikliğini çok aratmıyor.

600D neden alınmaz. Gövdesi görece küçük (giriş seviyesi için normal olmakla birlikte) vizörü pentamirror yani aynalı dolayısıyla çok küçük ve görece karanlıktır. Pil performansı üst seviye makinelerden ciddi anlamda geridedir. Gövde kalitesi de yine üst segment makinelerden daha düşüktür (D90 ın bir üst segmentte olduğunu zaten belirmiş idik)

Son olarak da Canon ve Nikon firmalarının ürettikleri fotoğraf sonuçları itibariyle kendi yorumları vardır. her iki makineyle sıkça fotoğraf çeker ya da izlerseniz bir süre sonra bu farkı anlayabiliyor olursunuz. basit örnek Nikon kırmızıları daha soft canon kırmızıları daha canlı iken Canon mavileri daha vurgulu Nikon mavileri ise daha natureldir. Ama bu faktörler elbette göreceli olduğu için zaten söylemeye çalıştığım her iki üreticinin makinelerinin fotoğraf sonuçlarını bolca inceleyiniz ki hangi yorum daha çok içinize siniyor ise onu tercih edebilesiniz. örnekse ben kendi adıma Canon'un insan portre vb çekimlerdeki sonuçlarını Nikon un ise doğa manzara vb çekimlerdeki sonuçlarını daha çok beğeniyorum. O yüzden de biri canon diğeri nikon 2 makine kullanıyorum. Son not: 18-135 canon lens son derece başarısız bir lens, 18-55 lens bile daha keskin daha olumlu, dolayısıyla tercihte bu faktör de göz önünde bulundurulmalı.

Tarih: 21 Kasım 2012, 17:02 - İp: 62.***.**4.1