varstas
varstas (üye)
Manisa / Amatör

Canon A1’den Canon 100d’ye Geçiş

Merhaba dijital'e geçiş yapmayı düşünüyorum. Deneyimli kişilerden yardım alabilirsem çok sevinirim.

Öncelikle dijital slr lar hakkında bilgim çok kısıtlı. Daha önceden yaklaşık 10 sene kadar önce Canon A1 almıştım. Uzun süre bu makineyi kullandım. Hatta Ankara'daki Ali Değer Bey sağolsun onun tavsiyeleriyle gidip 50mm 1.4 lens almıştım. Yıllardır çok memnundum. Artık film bulmanın banyo yaptırmanın zorlaşması sebebiyle dijitale geçmek istiyorum. Bunun içinde Canon 100D 18-55 STM + 50mm STM almayı düşünüyorum. Ama kafamda bir kaç soru var, yardımcı olursanız sevinirim.

1- Sizce Canon A1'den sonra Canon 100D'ye geçince çok eksiklik hisseder miyim? Fotoğraf kalitesi, netlik, renk vs. bakımından. Daha kaliteli bir body almam gerekir mi?

2- Analog makinelerde yanılmıyorsam crop olayı yoktu, hepsi full framedi, bu sebeple A1'den 100D'ye geçişte crop olayı canımı sıkarmı? Yıllarca full frame kullanmışsın croplu makine seni memnun etmez diyebilir misiniz?

3- FD 50mm 1.4 lensten çok memnundum. Dijitaller için 50mm 1.4 çok pahalı bu sebeple 50mm 1.8 alıcam. 1.4 ile 1.8 arasında çok fark olur mu?

4- Bir de eğer bu makineyi alırsam sonrası için edinmenin mantıklı olacağı lensler hangileridir? Lens konusunda çok fazla bir bilgim yok ama sadece şunu biliyorum lens sabit olursa resim kalitesi o kadar yüksek oluyor. Yani 18-55 alacağına 50mm al, 18mm al daha iyi olur diye. Bu bilgim hatalı olabilir yanlışım varsa kusura bakmayın.

5- Garanti ve fiyat konusunda fotopazar sitesinden almayı düşünüyorum. Elden almak isterdim ama Manisa ve İzmir'de fotoğraf makinesi alabilecek bir yer bulamadım. Fotopazar hala güvenilir midir? İzmir veya Manisa'da güvenilir iyi satıcılar var mıdır?

Biliyorum çok soru sordum. Aslında fotoğraf hakkında azcık bilgim var. Daha çok benim gibi analogdan dijitale geçiş yapan insanların deneyimini öğrenmek isterim. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Tarih: 20 Temmuz 2016, 15:51 - İp: 195.***.**4.246
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 100D çok iyidir. Hiç düşünmeden al.
Elinde Canon 50 mm 1.4 varken neden 1.8 alacaksın? Lensin otomatik netlemesi yoksa elle netlersin.
Fotopazar güvenilir bir kuruluştur. Çekinmeden sipariş verebilirsin.

Tarih: 20 Temmuz 2016, 17:23 - İp: 212.***.**0.40
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Selamlar.. Tüm sorularınıza "olumlu" diyerek özet cevap vermek isterim.. şüpheye düştüğünüz konular hiç canınızı sıkmasın, seçiminiz çok iyi..

kit lensle makinenizi bir süre kullandıktan sonra 50mm 1.8 alın diyeceğim, yalnız bir detaya dikkat etmeli 50mm 1.8 II olanı değil STM olanı almanız daha iyi seçim olur..

Crop faktörü canınızı sıkmasın.. 6d ve 60d yi aynı çekimde sırayla kullandığım oldu, siz kavramları bildikten sonra makineler sadece araçtır, rahat uyum sağlarsınız..

Makine seçiminiz gayet iyi, aynı sensöre sahip 60d'yle yıldız fotoğrafları çektim, işlemci bakımından daha güncel olan 100d çok rahat önerdiğim bir cihaz..

Işığınız bol olsun..

Tarih: 20 Temmuz 2016, 17:27 - İp: 85.***.**6.230
varstas
varstas (üye)
Manisa / Amatör

Ercan Bey ve Mete Bey yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Şimdi kafamdaki soru işaretleri gitti.

Tek bir şey daha sorucam. Elimdeki 50mm 1.4 FD lens. 100D'ye uygun değil. Sanırım araya bir aparat koyarak kullanılabiliyor. Böyle bir aparat kullanan oldu mu? Görüntü kalitesi düşüyor mu?

Teşekkürler

Tarih: 20 Temmuz 2016, 17:32 - İp: 195.***.**4.246
  • 1