juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Canon’dan Yeni 1d Provasi: 7d

Selam,

7D ile ilgili karsilastirmalar ve kisa bir inceleme icin

http://www.dijitalakademi.com/blog/post/2009/09/01/Canon-1D-serisinin-kostumlu-provasi-Canon-Eos-7D.aspx

Selamlar,

Melih

Tarih: 1 Eylül 2009, 15:28 - İp: 85.***.**2.62
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

üstad ellerinize sağlık güzel yazı...

Tarih: 1 Eylül 2009, 16:08 - İp: 85.***.**9.67
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Hocam , fena seçenek gibi durmuyor biz kuş meraklıları için ...
Ben video çeken 60D bekledğimden 50D ye geçmemiştim 40D den,
bu 1700 dolar bir iki aya daha makul bir yerlere de düşerse, 1400 dolara filan,
alırım,
gerçi 1700 de çok gelmedi bana bu özelliklerle
yazınızı tekrar okuyayım ben bir , dpreview'dan da takip ettim gerçi ama
Elinize sağlık

Tarih: 1 Eylül 2009, 16:27 - İp: 85.***.**4.7
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://www.dpreview.com/previews/canoneos7d/

Sayfasında gördüm... 18 megapixeli Aps-C boyutuna hapsetmek; bence, sinekten yağ çıkarma girişimi..

Tarih: 1 Eylül 2009, 17:13 - İp: 85.***.**4.44
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Merkezde iyi randıman alındığı sürece lenslerden bence sorun yok...

Tarih: 1 Eylül 2009, 17:17 - İp: 88.***.**5.249
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

bence ornito için çok iyi bir seçenek olacak.
fiyatıda fena değil.
olan 50d ye oldu bence,çok acil fiyatlarının düşmesi gerekir 50d nin

Tarih: 1 Eylül 2009, 17:26 - İp: 88.***.**3.68
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

7D kullandığım kısa bir dönem içinde kişisel görüşlerim şu şekilde oluştu:

Ben bu dönemde 7D'yi %99 400mm ile kuş çekimlerinde kullandım.

Kuş çekmek için gerekli bazı özellikler var makinalarda bana göre, çok önemli hususlardan biri fokus hızı ve takipte yakaladığı fokus noktasını bırakmaması, yani hızlı fokus kadar sürdürülülebilir hızlı fokus da önemli, bu açıdan 7D'yi ben gayet başarılı buldum, bilenler vardır önceki ekipmanlarım 30D ve 40D idi. Bunlarla karşılaştırıyorum elbette gayet başarılı buldum derken.

Yine seri çekim hızı da gayet başarılı. Makina mekanizmasında değişiklik olmuş olmalı ki, shutter sesi daha farklı 40D'den, daha yumuşak şekilde çakıyor seri çekimlerde, kulağa gelen sesi hoş.

Ama 7D bence resim kalitesi olarak hayal kırıklığı yaratmış durumda.
Ben kaliteli bulamadım, noise ya da benzeri bir problem var fotoğraflarda, 200 ISO da güzelim mavi gökyüzünde noise'e benzer ya da farklı bir problem olarak portakal yüzeyi gibi bir arka plan veriyor,
kalitesine ısınamadım henüz, kaliteli bulmadım,
40D üzerinde bir fotoğraf kalitesi getirmiyor, götürmüş aksine bence,
18MP RAW çekimlerin orjinalinde, 200 ISO'da 40D'de olmayan kadar noise görüyorum ben çekimlerimde.

Bundan rahatsız olduğum için bir süredir, medium RAW yani 10MP RAW modunda çekiyorum fotoğrafları, bu modda bir miktar daha tolere edilebilir sonuçlar aldığımı düşünüyorum. Ama halen fikrim 40D kalitesinde resim alamadığım yönünde. Bu benim şahsi fikrim elbette.

Bunun dışında artıları, gerçekten hızlı fokus/netleme, gerçekten hızlı çekim, lazım olursa güzel HD video çekiyor, daha sağlam bir body ... Tabii video çekiminde size doğru yaklaşarak ya da sizden uzaklaşarak giden konularda fokus kayboluyor tekrar fokus yapma hızı, fotoğraf çekerken uygulanan teknikle olmadığı için çok yavaş, o arada konu ekrandan kaybolup gidebiliyor, kontrasta göre fokus yapıyor sanırım ve dediğim gibi gayet yavaş. Bunu belki manuel olarak fokus yaparak bir miktar aşabilmek mümkün olabilir, onu fazla denediğimi söyleyemem.

Sonuç olarak bağlarsam, ben resim kalitesine bakıyorum, şu an için mutlu değilim bundan. En son firmware'i (1.1.0) yüklemiş olarak bu sonuçları aldığımı da ifade edeyim.

Tarih: 20 Kasım 2009, 14:07 - İp: 212.***.**1.146
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

husmenaga teknik olarak çok bilgim yok yalnış bişi söölemek istemem ama fotoğraf kalitesinin düşük olmasının difraksiyonla alakası olabilirmi?? bu sabah netfotoğraf forumunda çekim tekniklerinde difraksiyon hakkında bişi okudum konuda burda http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=41888 bu dedikleriyle alakalı olabilrmi acaba ?

Tarih: 20 Kasım 2009, 18:58 - İp: 88.***.**4.131
ekoriko
ekoriko (üye)
Ankara / Meraklı

Görüntü kalitesi acaba sensörden mi kaynaklanıyor yoksa canon' un satış oyunlarıyla alakalı bir durum mu acaba. Çünkü forumlarda da belirtildiği gibi aslında bu seriler arasında gövdelerde değişiklik yok yazılımları değiştirip pazarlıyorlar sonucunu çıkardım...

Eğer bu doğruysa bütün bunları bir yazılım güncellemesi ile halledebilirler.
Herkes Canon' a E-Mektup atarsa kaile alırlar bir ihtimal !

Tarih: 22 Kasım 2009, 22:20 - İp: 85.***.**0.190
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Histogram , Hüsmenağa gibi kuş üstadları f5.6'yı zaten pek geçmez - en açık diyafram kullanılıyor kuş fotoğrafçılığında genelde ( mümkün olan en yüksek hız - en düşük ISO gerektiğinden )

Tarih: 22 Kasım 2009, 23:48 - İp: 96.***.**9.175
  • 1