emirhan58
emirhan58 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 7d Almayı Düşünüyorum..

Herkeze merhabalar..
Uzun zamandır fotoğraf makinalarına bakıyorum ve kısmet olursa yurt dışından 7d almayı düşünüyorum. gercekten amatör birisiyim. ama ilerleyen zamanlarda güzel bir body alma fırsatım olmayabılır. bu yuzden fırsatım warken 7d almak istiyorum.
7d yi body olarak mi almalıyım yoksa 200$ fazla verip 28-135 lens ile mi almalıyım? 28-135 lensi araştırdıgım kadarıyla pek tutmuyorlar önermiyorlar inanın baya bi kararsız kaldım.
Makinamı ve fotografcılıgı tanıyana kadar manzara ve ozellıkle portre çekımlerıne yönelmek istiyorum. portre çekimleri benı baya imrendiriyor.
Uzun lafın kısası affınıza sıgınarak bilgili arakdaşlarımızdan ve abilerimizden tavsıyelerını rıca edıyorum...
Bu arada fıyat ve performans olarak hangı lensı onerırsınız?
Şimdiden herkeze teşekkur ederım..

Tarih: 16 Mart 2010, 21:05 - İp: 78.***.**1.61
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

7D ileri profesyonel bir makine..üzerinde pratikte bir amatörün hiçbir zaman kullanmayacağı bir yığın özelliği olan ve başlangıç makinesi olarak alınmayacak kadar ileri bir makine..madem amatörsünüz ve yeni başlıyorsunuz, gövdeye bu kadar para vermektense daha makul fiyata daha küçük bir gövde alın ve arta kalan paraya da kaliteli lensler alın..unutmaıyn, markası ve modeli ne olursa olsun, bir slr makineyi slr yapan, onun üzerindeki lensin kalitesidir..üzerindeki lens kaliteli bir lens olmadığı müddetçe, gidip 8000 dolarlık 1D serisi dahi alsanız size hiçbir şey vermeyecektir..Mesela 500D yada yeni çıkan 550D'yi tavsiye edebilirim..fiyatlarını araştırın, 7D ile aralarında devasa fiyat farkı olduğunu göreceksiniz..

Tarih: 16 Mart 2010, 21:14 - İp: 94.***.**4.34
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

EOS 7D yi al derim kitli sonrada süper bi lens takviyesi yaparız sana tavsiye edecegim lens olarak da ef 70-200 mm f2.8 L USM IS serisi lensi de sonradan diger bir tavsiyem ef 16-35 mm f 2.8 L serisi bu lensleri alırsanda muhteşem kareler çekersin

Tarih: 16 Mart 2010, 21:17 - İp: 81.***.**3.210
emirhan58
emirhan58 (üye)
İstanbul / Amatör

aeron yorumun için teşekkürler. sizler sayensinde iyi bir yol çizecegimi tahmın edıyorum.
inanırmısınız bilemem ama fovori sayfalarımın arasında 7d ve rebel t2i duruyor karsımda suan. içimden gecenleri yazmıssınız. 550d body olarak 800$. 7d ye gore daha kısa zamanda alabılecegım bır makına. 1500 doları gozden cıkardıgmızı dusunursek t2i için hangi lens onerırsınız peki? portre ve manzara çekımlerı beni gercekten cezbedıyor

Tarih: 16 Mart 2010, 21:19 - İp: 78.***.**1.61
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

t2i yi ef 70-200 mm 2.8 lik bi lens al birde yakın çekimler içinde ef 16-35 f2.8 lik ikinci bir lens al

Tarih: 16 Mart 2010, 21:23 - İp: 81.***.**3.210
emirhan58
emirhan58 (üye)
İstanbul / Amatör

ilk etapda yeni başlayanlar için
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS Lens in fiyat ve performans acısından iyi oldugunu bol bol okuyorum. sızın yorumlarınız nedır bu konuda?

Tarih: 16 Mart 2010, 21:26 - İp: 78.***.**1.61
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Emirhan kardeşim, öncelikle zırcahil insanların uluorta tavsiye ve önerilerinden sakın..( sözüm ortayadır yarası olan gocunsun lütfen..)

keşke imkanın olsa da her iki makineyi de bi süre kullanıp da seçme imkanın olsa..her ikisini de kullandıktan sonra 7D yerine iyi ki de 550D almışım dersin..yanlış anlaşılmasın; 7D kötü makinedir yada 550D, 7D'den üstündür manasını çıkarmayın bu sözlerimden..sadece 7D, hayatında daha önce hiç slr kullanmamış birisi için alınması gereken bir makine değil..7D ile yapıp da 550D ile yapamayacağın hiçbir şey, daha doğrusu çekemeyeceğin hiçbir fotoğraf yok..az önce de söylediğim gibi yeni başlayan birisi için makinenin marka ve modelinin bir öenmi yok..önemli olan makine üzerinde kullanacağın objektifin kalitsi..7D ile 550D arasında en fazla ikiyüz dolarlık bir fark olsa, bu kadar yazacağıma al geç derdim ama gerçekten yazık günah..paranızın çok olması yada imkanlarınız fazla olması demek, illaki savurgan olmayı gerektirmez..

makine gövdesi dışında objektifler için ne kadarlık bir bütçe ayırdığınızı belirtirseniz, daha sağlıklı objektif tavsiyesinde bulunabilirim.

bu arada sayın powershot isimli arkadaşım, kaliteli lensler tavsiye ediyorsun da; tavsiye ettiğin iki objektifin toplam fiyatının 4250 abd doları ettiğini de belirt de tam bilgi vermiş ol..önemli olan minimum fiyata maksimum fayda alınabilinecek ürünleri seçmektir..yoksa en kaliteli ve de en pahalı objektiflerin hangileri olduğu, her markada belirli zaten..

Tarih: 16 Mart 2010, 21:34 - İp: 94.***.**4.34
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

aeron tmm ef-s 18-200 mm li lens al

Tarih: 16 Mart 2010, 21:40 - İp: 81.***.**3.210
emirhan58
emirhan58 (üye)
İstanbul / Amatör

sayın aeron yorumlarınıza cok tesekkur edıyorum. kısaca merakımı sole izah edeyim.
800$ a 550d yi aldıgımızı farzedelim. 700$ civarı makro cekımlere cok ıhtıyac duymayacagım bir lensin ilk etapta ihtiyacımı karsılayacagını dusunuyorum. biraz araştırdım ve Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS Lens in iyi oldugunu okudum. kullanan arkadaşlar sıkıntı yaşamadıklarını söylüyorlar.yada direk bi 70-200 alıp işin içinden cıkmamımı onerırsınız?
http://www.bestbuy.com/site/Canon+-+70-200mm+f/4L+USM+Telephoto+Zoom+Lens/7170081.p?id=1110266578202&skuId=7170081
fiyatıda 710 dolar..

Tarih: 16 Mart 2010, 23:25 - İp: 78.***.**1.61
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Her objektifin bir çekim amacına yönelik üretim amacı vardır..siz de ağılıklı olarak ne tür çekimler yapacağınızı belirleyip ona göre objektif seçimi yapmalısınız..Gerçi manzara olarak belirtmişsiniz ama manzara kavramı geniş bir kavram..şöyle ki; 16 mm gibi ultra geniş açı ile manzara çekebileceğiniz gibi kompozisyonuna göre 300 mm gibi telefoto bir değer ile de manzara çekebilirsiniz..mesela bir göl, dağ, şehir manzaraları için geniş açıya ihtiyacınız varken sizden çok uzaktaki bir doğa objesini de telefoto ile çekip manzara fotoğrafı oluşturabilirsiniz..ama anladığım kadarıyla siz daha çok telefoto bir objektifle manzara çekmeyi seviyorsunuz..sormuş olduğunuz EF-S 55-250, kötü olmamala birlikte öyle ahım şahım bir objektif de değil..işte söylemek istediğim nokta burası..makineye değil de objektife yatırım yapın..makineyi ilerde değiştirebilirsiniz ancak objektifler elinizde sürekli kalacaklar..ömürlük parçalar diyebiliriz onlar için..bahsettiğiniz rakamlardan anladığım kadarıyla durumunuz elverişli, o halde 55-250'yi kafadan direk eliyorum..dediğim gibi kötü olmmakla birlikte öyle ömürlük ve ahım şahım bir objektif değil..ben kaliteli objektif seçerken kıstas olarak diyafram değerinin sabit olup olmamasına dikkat ederim..mesela f/2.8 gibi yada f/4 gibi..70-200 f/4 L muhtrşrm optiğe sahip bir objektif..bir de onun titreşim önleme sistemine sahip versiyonu var ki o daha da muazzam bir optiğe sahip ancak doğal olarak 500 dolar kadar daha pahalı..70-200 f/4 L kaliteli olmakla birlikte aps-c sensörlü bir makinede daha kullanışlı görüş açıları vermesi için mesela Sigma 50-150 f/2.8'i yada bulabilirsen Tokina 50-135 f/2.8'i şiddetle tavsiye ederim..son derece kaliteli optiğe sahip ve de herşeyden önemlisi f/2.8 diyaframlı objektifler..manzara çekiminde kullanmak için 70-200'den daha kullanışlı görüş açıları verirler.70-200'ü ise manzardan ziyade mesela vahşi doğa fotoğrafçılığında; örneğin bulunduğun yerden fazla yaklaşamayacağın bir aslanı, bir timsahı fotoğraflarken, yada saha kenarından sahanın ortasındaki bir futbol sahnesini görüntülerken kullanabilirsiniz..

Tarih: 17 Mart 2010, 01:43 - İp: 94.***.**4.34
emirhan58
emirhan58 (üye)
İstanbul / Amatör

aeron yorumların için tesekkurler her yorumunda beni daha fazla bilgilendiriyorsun.
bu durumda benim aklıma söle bir fikir geliyor. ne 7d ne 550d alayım bi 450d
geri kalan parayıda lense yatırayım. ki henüz alamayacağım ama yakın zamanda elımde olacak kısmetse makınam. ama hangı makına olur onu bılemedıgımden sızlerle paylasma geregı duydum. bi 450d alıp iyi bi lens almak en mantıklısı galıba suan

Tarih: 17 Mart 2010, 03:16 - İp: 78.***.**1.61