frt92
frt92 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 7d

Bir süredir internette fotoğraf ve bilgileri dolaşan Canon'un yeni dijital SLR modeli EOS 7D'nin detayları ortaya çıktı.

Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da firmanın Çin sitesinde ortaya çıkan görüntülerde 7D ile ilgili birçok detay bulunuyor. Buna göre yeni model 18 Megapiksel CMOS sensör, çift DIGIC 4 işlemci, saniyede 8 kare fotoğraf, 100-12800 ISO aralığı, 1.6X fokal çarpan, 19 noktalı netlik sistemi, 9 inç 920 bin piksel LCD ekran, 1080p HD video kayıt özelliği, harici mikrofon girişi, HDMI çıkışı ve dahili flaş gibi özelliklere sahip.

Ayrıca yeni modelle birlikte üç adet yeni objektif de duyuruluyor: EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS, EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM ve 3. EF 100mm f/2.8 L IS USM Macro.

Canon'dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak : Cnet

Tarih: 1 Eylül 2009, 12:29 - İp: 85.***.**6.203
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Benim beklediğim 60D yerine geçecek makina olsa gerek.
İsmi 60D değil 7D oldu demektir,
Video çekimi bekliyordum, o yüzden 50D'ye geçmedim,
Kuşçular için (genelde) Nikon zaten çok tercih edilen bir marka değildi,
lens meselesi yüzünden, az ve pahalı olan lensler,
bu tam bize göre olacak gibi,
fiyat gayet iyi görünüyor,
bir kaç aya da gene standardına düşer herhalde,
Nikon çıkarsa bu özellikte bir makina 2500 dolardan filan başlardı kesin
Keyfim yerine geldi.
Kısa zamanda kavuşuruz makinaya umarım

FF bizim tercihimiz değil zaten, FF olsa çoğu kişi almaz bunu benim gibi düşünen.
Bize croplu makina daha iyidir genel olarak,
şimdi bir de hızlı seri çekim, hızlı bir fokus ve takip sistemi olmuş ve oturmuşsa pek güzel olacak demektir.

Tarih: 1 Eylül 2009, 16:41 - İp: 85.***.**4.7
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu makineyi alan arkadaşların sonradan bir CANON 7D SON KULLANICI GÖRÜŞLERİ adlı konu açmaları çok yerinde davranış olur.

edit: bu adreste daha detaylı ve türkçe inceleme var.
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=41014

#remi5861' tarafından 02.09.2009 10:40:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Eylül 2009, 10:37 - İp: 81.***.**6.53
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

kısa bir video açıklama için bakabilirmisiniz.
http://televidyon.com/p/1629/

görsel: http://a.imagehost.org/0016/Untitled-1_8.jpg

Not: Bu açıklama detaylı bir inceleme videosu değildir.

Tarih: 2 Eylül 2009, 11:39 - İp: 81.***.**6.53
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

canon 7D 2 örnek video
http://www.vimeo.com/6370469
http://www.vimeo.com/6370832

Tarih: 2 Eylül 2009, 13:34 - İp: 81.***.**6.53
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaşlar birşey sorucam kimse yalnış baştan söyliyim bu konuda bilgim çok fazla yok maalesef ..
şimdi pentax k20d mpsi yüksek olduğu için kitlensi değiştirdiler peki canonun bu makinası 18 mp ve baya yüksek bir sayı ... peki canon lenslerin bir bölümünde aynı sorun yaşanabilirmi ???

Tarih: 2 Eylül 2009, 14:06 - İp: 88.***.**9.203
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

hemide çift kart slotlu.

Tarih: 3 Eylül 2009, 20:46 - İp: 78.***.**4.180
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

7D kullandığım kısa bir dönem içinde kişisel görüşlerim şu şekilde oluştu:

Ben bu dönemde 7D'yi %99 400mm ile kuş çekimlerinde kullandım.

Kuş çekmek için gerekli bazı özellikler var makinalarda bana göre, çok önemli hususlardan biri fokus hızı ve takipte yakaladığı fokus noktasını bırakmaması, yani hızlı fokus kadar sürdürülülebilir hızlı fokus da önemli, bu açıdan 7D'yi ben gayet başarılı buldum, bilenler vardır önceki ekipmanlarım 30D ve 40D idi. Bunlarla karşılaştırıyorum elbette gayet başarılı buldum derken.

Yine seri çekim hızı da gayet başarılı. Makina mekanizmasında değişiklik olmuş olmalı ki, shutter sesi daha farklı 40D'den, daha yumuşak şekilde çakıyor seri çekimlerde, kulağa gelen sesi hoş.

Ama 7D bence resim kalitesi olarak hayal kırıklığı yaratmış durumda.
Ben kaliteli bulamadım, noise ya da benzeri bir problem var fotoğraflarda, 200 ISO da güzelim mavi gökyüzünde noise'e benzer ya da farklı bir problem olarak portakal yüzeyi gibi bir arka plan veriyor,
kalitesine ısınamadım henüz, kaliteli bulmadım,
40D üzerinde bir fotoğraf kalitesi getirmiyor, götürmüş aksine bence,
18MP RAW çekimlerin orjinalinde, 200 ISO'da 40D'de olmayan kadar noise görüyorum ben çekimlerimde.

Bundan rahatsız olduğum için bir süredir, medium RAW yani 10MP RAW modunda çekiyorum fotoğrafları, bu modda bir miktar daha tolere edilebilir sonuçlar aldığımı düşünüyorum. Ama halen fikrim 40D kalitesinde resim alamadığım yönünde. Bu benim şahsi fikrim elbette.

Bunun dışında artıları, gerçekten hızlı fokus/netleme, gerçekten hızlı çekim, lazım olursa güzel HD video çekiyor, daha sağlam bir body ... Tabii video çekiminde size doğru yaklaşarak ya da sizden uzaklaşarak giden konularda fokus kayboluyor tekrar fokus yapma hızı, fotoğraf çekerken uygulanan teknikle olmadığı için çok yavaş, o arada konu ekrandan kaybolup gidebiliyor, kontrasta göre fokus yapıyor sanırım ve dediğim gibi gayet yavaş. Bunu belki manuel olarak fokus yaparak bir miktar aşabilmek mümkün olabilir, onu fazla denediğimi söyleyemem.

Sonuç olarak bağlarsam, ben resim kalitesine bakıyorum, şu an için mutlu değilim bundan. En son firmware'i (1.1.0) yüklemiş olarak bu sonuçları aldığımı da ifade edeyim.

Tarih: 20 Kasım 2009, 14:08 - İp: 212.***.**1.146
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

üstad gayet açıklayıcı bir yazı olmuş.aynı eleştrileri bende daha önce duymuştum.
18 megapiksel fazla mı geldi acaba?
40d yeniden kıymete binecek gibi görünüyor..

Tarih: 20 Kasım 2009, 14:35 - İp: 85.***.**9.67
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Valla Kadir,
50D için de biraz sıkıntılardan bahsedenler vardı,
bence 40D'sini kimse bırakmasın derim,
8D filan çıkarsa belki daha iyi bir şeyler olur,
ya da, bu sensörden bu megapiksele cok fazla beklenti içinde olmamak lazım belki de.

Tarih: 20 Kasım 2009, 15:43 - İp: 212.***.**1.146
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

internette çok övgülerde var makine için.
ISO hariç diğer konular nasıl..
çift işlemci falan.
bir de aynı kareyi ikinci kareye yansıma yapıyor gibi şeyler okudum.

Tarih: 20 Kasım 2009, 15:47 - İp: 85.***.**9.67