ahmedo
ahmedo (üye)
Hatay / Amatör

Canon 650d Ve Fullframe İçinlens Önerisi

Arkadaşlar merhaba,uzun yıllar kullandığım canon a610'dan sonra 650d'ye geçiş yaptım.ve acilen lense ihtiyacım var.genelde portre ve manzara ağırlıklı fotoğraflar çekiyorum.kısaca genel amaçlı da diyebiliriz almak istediğim lense.ilerleyen zamanlarda full frame bir modele geçiş yapabileceğimi düşünerek 650d ve full frame bir kamerada kullanabileceğim lensler hangileridir.yada her iki kategoride kullanılabilecek lens varmı?yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Tarih: 23 Ekim 2012, 23:01 - İp: 88.***.**4.13
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Aldığınız makina Canon'un EF ve EF-S bayonetli lensleri kullanırken FF Canon makinalar sadece EF bayonet kullanırlar,
Dolayısıyla EF bayonetli lensleri her ikisinde de kullabilirsiniz,

Bütçenizi belirtmemişsiniz ama Canon 50mm 1.8,Canon 16-35L, Canon 17-40 L, özellikle Canon 24-105L Canon 85mm 100mm macro tercih edebileceğiniz lensler.

Aşağıdaki metin Sn.Aydin Tuna Palabiyikoglu'dan alınmıştır
------------------------------------------------------------
DİKKAT - ALINTIDIR

EF-S Lenslerin son cami algilayici yuzeyine daha yakin. Dolayisi ile Aynasi ve sensoru daha buyuk olan FF bir sisteme takildiginda (Takabilirseniz) Bu lens bolumu cekim esnasinda yukari kalkan aynaya carpiyor.

Ucuncu parti lens ureticilerin APS-C sensorler icin urettigi lenslerde bu problem bazen olmayabiliyor ancak yuzey APS-C sensorlere gore ayarlandigi icin FF makinalarda asiri vignating (Kenarlarda kararma) yapiyor. Ve ortaya cikan goruntu en iyi ihtimalle kesildikten sonra APS-C makine ile cekilen goruntuye denk dusuyor.

Lens Kodlarina bakarakhangi lenslerin APS-C hangi lenslerin APS-H (1D serisi) ve Full frameler (1Ds ve 5D serisi) icin uygun oldugunu gorebilirsiniz.

Canon EF-S = APS-C
EF = APS-H ve FF

Tamron Di II = APS-C
Di = APS-H ve FF

Sigma DC = APS-C
DG = APS-H ve FF

Tokina DX = APS-C
D = APS-H ve FF

*Tum APS-H ve FF lensler APS-C formatta kullanilabilir. Ancak carpan degerleri hesaba katilmalidir.

#evrendemir' tarafından 24.10.2012 11:51:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2012, 02:43 - İp: 78.***.**9.63
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

canon ef lensler ama siz nasıl bir lens arıyorsunuz zoom mu prime mı makco mu balık gözü mü tele mi amac ne

Tarih: 24 Ekim 2012, 09:22 - İp: 82.***.**0.61
ahmedo
ahmedo (üye)
Hatay / Amatör

evrendemir çok teşekkürler,şimdi biraz daha oturdu taşlar yerine. theyapıcı size de teşekkürler. kısaca özetlemem gerekirse portre ve manzara ağırlıklı fotoğraflar çekiyorum. tele lens düşünmedim hiç.

Tarih: 24 Ekim 2012, 13:33 - İp: 88.***.**4.13
ahmedo
ahmedo (üye)
Hatay / Amatör

evren bey son bir soru,EF bayonetli lensleri 650d de kullanmanın dez avantajları varmı.sonradan bir müdahale gerekirmi. FF geçiş yapma ihtimalini ortadan kaldırırsak sadece 650d üzerine d
üşünecek olursak EF bayonetli lens almaya gerek kalırmı?

Tarih: 24 Ekim 2012, 13:42 - İp: 88.***.**4.13
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

EF lensleri hiç bir işleme tabi tutmadan rahatlıkla makinanızda kullanabilirsiniz ama benim düşüncem EF-s bayonet makinalarda EF lensler tam verimli çalışmıyor, sahip olduğunuz makinalarda ff makinaya geçmeyecekseniz EF-S bayonetli lensleri tercih edin,
Sahip olduğunuz makinanın sensör çarpanının 1.6 olduğunu,Portre için ideal lenslerin 85 mm ile 135 mm olacağını sizin makinada çarpan nedeniyle bu açıyı yaklaşık 50mm ile 85 mm lenslerin göreceği düşünülürse Portre için makinanızda 50 veya 85mm lens tavsiye ederim,
manzara için ise ben geniş açıyı severim, bütçeniz doğrultusunda makinanızda Canon 18-55 İS, Canon 18-135, Tamron 17-50 vc.siz, şimdilik işinizi görür, ultra geniş saçılı 10mm 12mm ile başlayan lensleri ileride düşünün, şayet bütçeniz yeter ise Canon 15-85 Lens FF makinalardaki 24-105 ile eşdeğer görüntü elde eldilmesi için tasarlanmıştır.
APS-C makina için sıralama derseniz ilk tercihim 15-85 ikinci tercihim tamron 17-50 olurdu.
Canon 50mm 1.8 her zaman çantada bulunması gereken bir lens hele ilk metal versiyonunu bulursanız.
Makinanızın üzerindeki lensi bilmiyorum ama kit lens olan Canon 18-55 İs varsa birçok kişinin söylediği bu lens bir işe yaramaz sözüne inanmayın parasına göre harika işler çıkaran bir lens olup, hakkını verebilirseniz sonuçlara inanamazsınız, tabiki çok daha iyi lensler var,

#evrendemir' tarafından 24.10.2012 16:01:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2012, 15:50 - İp: 78.***.**8.79
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

APSC (24x16mm) sensörlü makinaları kullanırken tek gözetmeniz gereken şey geniş açısının yeterli olup olmadığıdır. Mesela 24-70mm gibi bir lens APSC sensörlü 1.6 crop çarpanlı bir Canon gövdeye takıldığında 38-110mm gibi bir görüş açısı verecektir. Eğer 38mm sizin için yeterince geniş açıysa sorun yoktur.

Bu sorun lensin EF veya EF-S olamasından bağımsızdır. Tek fark, firmalar, APSC formatında o kadar geniş bir imaj alanını desteklemek zorunda kalmadıkları için daha ucuza daha kısa fokal uzunluklu lensler üretebilmektedirler. Hatta çoğu kez bu yeni lensler eski FF tasarımın sadece zoom mekanizması değiştirilmiş, optik her şeyi aynen korunmuş versiyonlarıdır.

Her sene yeni gövde çıkıyor, bugünün en baba gövdesi bile 3-4 sene sonra gözden düşüyor. Eninde sonunda birgün APSC DSLRlar gözden düşecek. FF bir gövde teorik olarak geçmişin 35mm filmli makinaları ne kadar küçük olabilirse o kadar küçük olma şansları var.

Beri taraftan lensler 10 sene 20 sene değerini koruyor. Ben kendi adıma EF lensten başka hiçbirşeye yatırım yapmazdım.

Tarih: 24 Ekim 2012, 17:25 - İp: 88.***.**9.26
  • 1