basitinsan
basitinsan (üye)
İçel / Amatör

Canon 60d Ve Lens Karamsarlığı

Merhaba arkadaşlar.
Öncelikle fotoğrafçılık konusunda belki de amatör düzeyin bile altında olduğumu belirtmek istiyorum. Benim için çok değerli olacak önerilerinizi açıklarken bunu göz önünde bulundurup daha kolay anlayacağım şekilde yorumlar getirirseniz çok memnun olurum.

Yaklaşık 15 ay önce fujifilm s4000 modeli ile ilk adımı attım. Bir kaç ay önce de artık bana yetersiz geldiğini düşündüğüm fotoğraf makinemi yeniledim ve canon 60d aldım. Şu anda yalnızca 18-55 lensim var. Ben makro çekim yapmayı çok seviyorum. Bu yüzden kesinlikle bir makro lense ihtiyacım var. Ancak teknik olarak tam bilmemekle beraber apo sigma 70-300 mm lens önerisinde bulundular. Bu lens benim makro ve zoom ihtiyacımı karşılar mı. Yada ne bileyim canon 60d kullanıyorsan olmazsa olmazın şu lenslerdir. Bunları al diyecebileceğiniz lensler var mı ?

Okuma zahmetine katlanıp bilgi veren arkadaşlara tşk ederim.

Tarih: 25 Mayıs 2013, 18:43 - İp: 159.***.**0.16
vendorr
vendorr (üye)
İstanbul / Amatör

o lens makro lensi değil.biraz kandırmaca

canon 105mm macro alın

Tarih: 25 Mayıs 2013, 20:36 - İp: 176.***.**4.147
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Zoom lensler makro değildir. Makro lensler sabit odaklı olur. Sizin için birkaç macro lens aşağıdaki gibidir. Fiyatlarını ve örnek fotoğraflarını internetten araştırabilirsiniz.

Sigma 70mm Macro
Sigma 105mm Macro
Tamron 90mm Macro
Canon 105mm Macro
Canon 65mm Macro

Tarih: 25 Mayıs 2013, 20:54 - İp: 94.***.**4.244
basitinsan
basitinsan (üye)
İçel / Amatör

peki söylediğiniz lensleri araştıracam. Ayrıca doğa ve manzara fotoğrafları içinde bulundurulması gerekli makul lens önerileriniz de var mı. Mesale bi 18-135 ve bir .... makro lens al keyfine bak seni idare eder şeklinde bir öneri arıyorum. Umarım anlatabilmişimdir sıkıntımı. Yardımlarınız için çok minnettarım tşk ederim )

#basitinsan' tarafından 25.05.2013 21:09:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mayıs 2013, 21:08 - İp: 159.***.**0.16
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

genel amaçlı sigma 18-250 hsm macro iyidir...

macro lens için...
http://blog.fotografium.com/canon-kullanicilari-icin-makro-lens-incelemeleri/

Tarih: 25 Mayıs 2013, 22:02 - İp: 176.***.**1.69
basitinsan
basitinsan (üye)
İçel / Amatör

Zorki4k üstadım. Söylediğin lensi inceledim. Gerçekten notka atış yapmışsın. Ancak kafama takılan bir husus var. Lensin tanıtım yazılarından bir paragraf.

Mükemmel Makro Performans
Bu objektif tüm zoom aralığı içinde 35cm netleme mesafesine ve 1:2.9 azami büyütme oranına sahiptir. APS-C boyutlu görüntü algılayıcısına sahip fotoğraf makinelerinde makro fotoğraflarda 1:2 oranında azami büyütme mümkündür. Buna ek olarak boyutu ve kadraj zoom halkasını döndürerek ayarlanabilir, makro fotoğrafta sabit odaklı makro objektiflere göre kolaylık sağlar. Daha kolay kullanım için, her odak mesafesindeki en fazla büyütme oranı objektifin üzerinde görülür.

denmiş...

Takıldığım bi kaç küçük kısım kaldı.
Mesela bir sivri sineği çekmek istedim. Fotoğraf makinemi ne kadar yaklaştırmam gerekiyor. Bu tanıtım yazısında bahsedilen 35 cm netleme mesafesi ne anlama geliyor.

Tarih: 26 Mayıs 2013, 02:09 - İp: 159.***.**4.253
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Madem baska yerde yazdiklarima kulak verdiniz, bari bunu da dinleyin

Simdilik hic bir lens almayin - bu seviyede iken gereksiz. Elinizdeki 18-55mm ile makro cekmeyi deneyin. Bakin bakalim ne kadar oluyor, ne kadar olmuyor ? Olmamasinin sebebi nedir veya olan kisminin nesi eksiktir - isinizi 60mm mi gorecektir, yoksa 105 mm mi ?

Neyin olmadigini kendiniz anlayip, 18-55mm'in limitlerine ulastigina ve sizi kisitladigina inandiginizda , o tavsiye edilen makro lenslerden birini alin . Hele bir once deneyin su 18-55mm'in 55 mm'i ile makro cekmeyi - terleyin biraz . Nelere yettigini gorunce sasiracaksiniz.

Tarih: 26 Mayıs 2013, 03:59 - İp: 96.***.**5.17
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

sigma 18-250 hsm macro "her iş için orta karar" bir lens, ileri amatörlere yöneliktir ama ciddi macro için yavan kalır...

mesela ben ciddi macro meraklısı olmadığım için, sigma 18-250 ile d5100 kit oluşturmayı planlıyorum, bana yeter...ama sen ciddi macro düşünüyorsan prime lens lazım, linkini verdiğim modeller gibi...

Tarih: 26 Mayıs 2013, 13:05 - İp: 176.***.**1.69
basitinsan
basitinsan (üye)
İçel / Amatör

Paperman abi senin gibi BİR üstadın tavsiyesini kırmam. Bir süre daha söylediğin gibi 18-55 ile makroya devam bakalım neler olacak )

Yardımda bulunan tüm arkadaşlarıma çok tşk ederim.

Tarih: 26 Mayıs 2013, 13:07 - İp: 159.***.**4.253
basitinsan
basitinsan (üye)
İçel / Amatör

Kiev usta bahsettiğin lenste karar kılmıştım. En işime gelen yanı ise biraz tak gez oluşu. Ancak makineyi elime alıp dağ bayır demeden soluksuz gezdiğim zamanlar oluyor. Bazen öyle böcekler çiçekler görüyorum ki içim gidiyor. Elimde ki 18-55 ile atıyorum bir arıyı çekmem için en fazla 30 cm yaklaşabiliyorum. Bu da benim istediğim sonuçları vermiyor. En güzeli bir süre daha para biriktirmeye devam etmek gibi görünüyor )

Tarih: 26 Mayıs 2013, 13:54 - İp: 159.***.**4.253
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bence Sigma ya da Tamron 70-300 gayet alınabilir iki lens. Hem fiyat olarak uygunlar hem de çok eğlenceli lensler. Kesinlikle tam anlamıyla makro ihtiyacınızı karşılamaz ancak 300 mm lerinde, biraz da çaba ile güzel makrolar yakalanabilir. Antreman amaçlı çok kullanışlı. Ayrıca zoom ihtiyacınızı da gayet güzel karşılar. Ama illaki makro çekeceğim diyorsanız makro lens alın derim. Tamron 90mm gayet başarılı bir lens, ben çok memnun kalmıştım. Tavsiye ederim.

Tarih: 26 Mayıs 2013, 14:08 - İp: 195.***.**8.165