cag
cag (üye)
İzmir / Amatör

Canon 60d mi 550 Dmi

450d ve tamron 17-50 ile gayet mesut mutlu fotoğraf çekerken cihazları fotoğraf kursuna giden yeğenime hediye edip dımdızlak kalmış bulunmaktayım. Emektar G7 ile fotoğraf hobimi devam ettiriyim derken tüketim çağının şeytanı dürtmeye başladı. Nisan’da ABD’ye gideceğim ve o zamana dek bir karar vermem gerekiyor.
Doğal olarak 550d (T2i) almam en mantıklısı galiba ama 800 dolarlık fiyatı ile 1000 dolarlık 60D arasında uçurum bir fiyat farkı yok. Ama değecekmi bilemiyorum. Bu işten öğrendiğim body’den ziyade lense yatırım yapmak. Ama fiyatlar arasında da önemli bir fak yok. Peki iki cihaz arasında fark varmı. 60D daha dayanıklı diyorlar toza karşı falan ancak yapım malzemesi aynı. Aynı sensör hemen hemen aynı foto kalitesi demek. Ancak hız fark edermi?. Saniyede şu kadar çekim yapmalı fantezisinde değilim, formulayı sevmem, gece voleybol maçına gitmem ama benim çocuklar akşamları evde biraz hızlı hareket ediyor. İstediğim şey tek çekimdeki AF hızı. Tabi yüksek enstantane az ışıkta zor, şükürki güncel cihazlarda İSO’yu biraz çıkabiliyoruz artık ve 50mm f1.8 gibi ucuz ve harika bir lenste var. (şeytan Amerika’dan 50mm F1.4 al diyor ya başka) Ama yinede AF daha iyiyse 60D tercih edilebilir. Tabi burada (hız) en önemli unsur lens gibi duruyor. birde bazen 450 D elime küçük gelebiliyordu..
Bir diğer cihazda d7000, o da 1200 dolar, yani eğer 60d alacaksam arada 200 dolar fark kalıyor. Daha hızlı AF yaptığı belirtiliyor 60D’ye oranla. Ama ben bu gidişle 5D MII alıp geliceğim herhalde. O yüzden birinin beni durdurması lazım…
Öte yandan lens konusu var. Portre ve makro özel hobilerim. 60mm f2.8 ile 50mm F1.4 arasında gidip geliyorum. 60mm f2.8 ile bir taşla 2 kuş vurabilir veya 50mm F1.4 ile portre çekip, G7 ile makroya devam edebilirim. Bu da benim için karışık bir konu çünkü her iki lenside kullanmadım. Genel kullanım için aklımda 15-85 var ama 550D önünde bereket tanrısı gibi durur mu bilemiyorum. Birde sabit f2.8’den sonra yadırgarmıyım bilemiyorum. Tamron keskindi hoştu ama gövde kalitesi, sesi ve AF hızından çok memnun olduğum söylenemez. (yukarda da gayet mesut mutluydum demişim, biraz dengesiz bir üyeyim galiba)
Neyse Nisan’a kadar vaktim var. Bu arada elimdeki G7’de gayet güzelmiş yahu ne gerek var selereye demiyorum değil bazen. İyi ışıkta hemen hemen aynı sonucu veriyor.
Sizlerede böğk gelmiştir 60d mi 550 demi yok lens yetmiyor kazmayım diyemiyorum gibi başlıklardan ama özellikle benzer yollardan geçen arkadaşlar tecrübelerini aktarırsa memnun olacağım.

Tarih: 12 Ocak 2011, 17:28 - İp: 155.***.**6.77
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Bu kadar uzunca yazılmış olmasına ve paragraflara ayrılmamış olmasına karşın,
ifadeleriniz sayesinde sıkılmadan okuyabildim yazınızı.

Bir diğer cihazda d7000, o da 1200 dolar, yani eğer 60d alacaksam arada 200 dolar fark kalıyor. Daha hızlı AF yaptığı belirtiliyor 60D’ye oranla. Ama ben bu gidişle 5D MII alıp geliceğim herhalde.

Bence de biri sizi durdurmalı zira bu gidişin sonu yok
60D alın ve orda durun arada kalan 200$ ı lens yatırımınızda kullanın.

60D 'nin çelik gövde olduğunu sanıyordum ,toza ve ufak darbelere dayanıklılığı açısından ama sanırım yanıldım. ya da bana yanlış bilgi verilmiş.
Ama gövde kalitesi 500D ve 550D ye göre çok daha tatminkar.
Üstteki led ekran,büyük kolaylık sağlıyor çekimlerde.

Zaten bilinçli bir kullanıcı olmanızın avantajı büyüktür seçimlerinizde.

bu arada G7 'yi kimseciklere vermeyin e mi DSLR'nin giremediği yerlerde, çekim kalitesiyle, size çok iyi dost olduğuna eminim.

Kolay gelsin..

Tarih: 12 Ocak 2011, 17:57 - İp: 88.***.**5.163
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=47578

Ben de bu 2 model arasında kalmıştım.
60D nin fiyat farkını haketmeyecek bir performansı olduğunu düşündüm ve şuan Sony A55 ile 550D arasındayım

Tarih: 12 Ocak 2011, 19:53 - İp: 78.***.**1.191
cag
cag (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkürler Designwish önerilerin ve sıcacık cevabın için...
Şöyle bir baktımda bende paragrafsız olan kendi yazımı okuduktan sonra 5 dakika civarında herşeyi çift gördüm..
G. Emre, önerin için teşekkürler, bir zaman 2. el bir CZ 16-80 satılıyordu ve fiyatı 750tl idi, onu alabilseydim belki a55 değil ama a580 düşünebilirdim. Şimdilik menülerini çok iyi bildiğim gönül bağımın daha sıkı olduğu Canon'da kalacağım gibi duruyor.
Birde lens işini netleştirebilirsem neler yaptığımı sizlerle paylaşacağım.
Hoşçakalın

Tarih: 13 Ocak 2011, 16:14 - İp: 155.***.**6.77
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

sony alacaksanız a580
canon alacaksanız bence arada fark yok fazla ama 60D derim.

sizin yerinizde olsa bunu yapardım
ilkkez kamera alacak olsanız 500D ile bile çok çok fark yok arada.

canon alırsanız o tamron 17-50'yi yeğeninizden alıp ona 18-55 kit lensi de verebilirsiniz

Tarih: 13 Ocak 2011, 16:26 - İp: 88.***.**4.114
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ben Japonyada yasiyorum ve su anda Japon piyasasini kavuran bir urunu soruyorsan oda Pentax K-5 den baskasi degil.Sensor testinde tam pro makinalar yani medium format dedikleri abileri ve full-frame denilen kucuk abileri ile top 5 de olan bir makina.En guzel yanida toz,camur,yagmur,soguk falan gibi hava sartlarina karsi super bir kasaya sahip olmasi.
Deneme cekimlerini falanda yaptim ayrica yani biryerden okuyup makinaya bitmis falanda degilim.Su anda piyasadaki en iyi noise degerlerine sahip makinalardan birisi ve sessizlik isteyenler icin en sessiz shutter yada perde sesine sahip olan makinadirda diyebilirim ki benim bebegi cok uyandirdim ben sesi gur hos dedigim makinalarim ile zamaninda(D700,D90).Yani ben alsam su anda gidecegim yol belli.Beni en cok rahatsiz eden olay ve bircok kullanicininda dert yandigi toz-kir olayi ve kotu gunlerde kiz gibi makinayi evde burakmalar falandan dolayi artik saglam bir makina almanin zamani geldi diye dusunuyorum.D90 imi seviyorum ama birazda pentax yapip degisiklik zevkler ugruna yakinda salliyacagim.K-5 su anda 1100-1300 dolar arasi ve bence gayet uygun bir fiyat bu kasa ve performansa gore.(Update edilmis bir yorumda bulundum gunun sartlarina gore .Sen Nikoncusun diyenler hayret etmesin)

Tarih: 13 Ocak 2011, 17:01 - İp: 221.***.**6.23
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

o zaman @ozansan'a da rica edelim...
lütfen, yazınızın okunabilirliğini sağlamak açısından, noktalama ve paragraf oluşturma konusunda bize acıyın

şaşı olcez valla...

Tarih: 13 Ocak 2011, 23:30 - İp: 88.***.**5.163
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaşlar , şu Gordiyon'ın düğümünü tek vuruşta keselim artık Uzaya mekik yollayan NASA mühendisleri bu kadar derin düşünmüyorlardır vallahi ( gerçi düşünseler fena olmazmış - 2 tanesini patlatmazlardı belki ... )

- Yeni başlıyorsanız , adı üstünde GİRİŞ seviyesi ( 1000D,450D,500D,550D )

- Daha önce giriş seviyesi DSLR kullandıysanız EN AZINDAN bir ORTA seviye ( 50D, 60D ) ,

- Yıllarca giriş seviyesi bir DSLR veya orta seviye kullandısanız , PRO-SUMER seviye ( 7D )

Tüm bunları geçtiyseniz de 5DMII filan alın , bitsin bu hikaye

Bundan sonra herkese bu cevabı copy/paste yapıp göndereceğim

-------------

Sayın cag , bu durumda sizin için tartışmasız 2. madde .....

#paperman' tarafından 14.01.2011 01:26:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ocak 2011, 01:01 - İp: 96.***.**4.180
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Sizden ogretmen olmaz imis nitekim.sabirsiz tutumlar sergilenmekte

Ama guzul bir ozet olmus.kendime de past yapayim

Tarih: 14 Ocak 2011, 01:30 - İp: 88.***.**5.163
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

öncelikle herkese slm. paperman abi önerilen makineler arasında neden nikon d90 veya nikon d7000 yok? olsaydı hangi kategorilerde yer alırdı?

Tarih: 14 Ocak 2011, 02:07 - İp: 88.***.**9.175
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Evvelce Canon 450D kullanmış , Canon eğilimli olduğundan ve kafalar daha da karışmasın diye ... Biri Nikonları sorarsa Nikon listesi de hazırlayacağım .

D90 da , halefi D7000 de aynı ikinci sınıfta - 60D gibi ... Orta / Amatör/ ileri amatör - ne istenirse denebilir bu sınıfa .

Tarih: 14 Ocak 2011, 02:24 - İp: 96.***.**4.180
  • 1