nocturness
nocturness (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 60d + 50mm 1. 8f Iı ?

merhaba arkadaşlar,

Uzunca bir süre sonra, forumda bilmemkaç alakalı - alakasız konu okuduktan sonra bu ikiliye karar verdim.Bu kararı doğru mu verdim diye son bir kez daha size danışayım dedim.Yarın almaya gidiyorum bi aksilik çıkmassa..

Şimdi öncelikle fotoğrafçılık konusunda sıfır sayılırım.Bu makine ve objektifi özellikle video başarımı ve dönen lcd ekranı ve fotoğraf kalitesi için alıyorum.

After effects i uzun yıllardır kullanıyorum asıl amacım çektiğim videolara edit.Ama fotoğraf çekmeyi de yavaş yavaş öğrenmek istiyorum.Okuduğum konularda ,bu objektifin eğitim amaçlı olarak pratik açısından iyi olabileceği ortaya çıkmış.

Almadan önce son kez sizlerede danışayım istedim.( aksakallı dedeyi okudum , anladım, istedeğiniz yerden sorun )

Öğrenmek istediğim en önemli nokta yağmurda , tozda , dumanda korkmadan bu body ile fotoğraf çekilebilirmi. (yağmur dediğim sağanak değil , toz duman da fırtına getirmesin akla - çıkıp dolaşılabilecek hava koşulları )

Acemi bir kullanıcı için lensi korumak adına nasıl önlemler almalıyım? uv filtresi parasoley işe yarıyormu gerçekten?

İyi bir taşıma çantası önerebilirmisiniz?

Teşekkürler..

Tarih: 17 Aralık 2010, 12:43 - İp: 78.***.**0.146
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Oncelikle hava kosullarindan bahsedeyim.Yalitim sistemi iyi dediysek yagmur altinda fotograf cekmek icin degil,neme ve toza karsi direci oldugundan bahsettik.Diger yuksek siniflardaki gibi tam bir su gecirmezlik olayi falan degil bu bahsedilenler.Eger oyle bir makina istiyorsan var Pentax K-7 ve su aralar bayagi ucuzladi K-5 cikinca.Ama tabiki bu makinanin performansi ilede 60D yi ben kiyaslamazdim.Lens secimi ne kadar hos olsada sadece tek aci ile ne kadar dayanabilirsin ve diger acilarin ihyiyacini kisa zamanda karsilamak istersin bilemiyorum ancak isteyeceginden adim gibi eminim.Ben olsaydim 18-135 kiti ile alirdim.Kit olunca zaten fiyat avantaji oluyor lensin tek fiyatina gore karsilastirinca.f1.8 i her zaman alirsin ama 18-135 i almak kulfetli gelebilir tek olarak.

Tarih: 17 Aralık 2010, 13:39 - İp: 221.***.**6.23
nocturness
nocturness (üye)
İstanbul / Amatör

tavsiye için teşekkürler.

evet 18-135 li almak daha mantıklı olsada ilk masrafı minimumda tutmak isteğimden dolayı 50mm lik bir lens ve body olarak düşünmüştüm..(memory card + çanta da eklenecek )

internetteki fiyatlarda (sahibinden.com) 60d body si 1600tl civarlarında gözüküyor.(yada ben daha uygununu bulamadım)

50mm lens de keza 150-200 tl arası değişiyor..(sahibinden.com)

yani kabaca 1750-1800 tl ye malolacak gibi..

aslında ilk olarak 550d ile kıyaslamıstım 60d yi..çoğu kağıt üzerindeki özellik aynı gözüksede , body nin biraz daha dayanıklı olması(toz-nem) ve video için lcd ekranın oynuyor olması beni biraz daha 60d ye yaklaştırdı diyebilirim.body ler arasında o kadarda fark yoksa 550d yi alıp 18-55 ve 50mm 1.8 iki lensle devam da edebilirim.(maliyetler aynı gibi )

yani döner ekrandan vazgeçtim geçiyom :D

Tarih: 17 Aralık 2010, 16:56 - İp: 78.***.**0.146
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotoğrafçılığı yeni öğrenen biri için - makina seçiminize sözüm yok - sadece 50mm lens ile başlamak yanlış olur . Tele sayılacak bu lenste günlük kullanımda çekecek fazla bir şey bulamıyabilir , istediklerinizi muhtemelen kadraja sığdıramazsınız . 10 pozun 9'u kaçacaktır diyebilirim .

Acemilik sebebiyle zaten kadraj kurmada zorlanacaksınız ; 50 mm'in tele etkisiyle de kadrajda objeler birbirine girecek , derinlik hissi olmayacaktır . Daha sonra sade kadrajlarda ustalaştığınızda bu lens çok işinize yarar ama en başlarda değil .

Aynı paraya bir 18-55 alın başlayın derim .

Tarih: 17 Aralık 2010, 18:52 - İp: 96.***.**4.180
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 60 d yeni bir makina. Bu sitede okuduğum ve anladığım kadarıyla iyi bir makina. Hayırlı olsun...
İki tavsiyem olacak.
Birincisi arkadaki döner lcd ekranı çevirerek aç kapa yapmak zamanla gevşemesine ve laçka olmasına neden olur. Bunun için İstanbul'da Hayyam pasajı ve Fotograf Dünyası'nda ekran koruyucular var. Onlardan alıp ekranı sabitlersen iyi olur. Ben nikon D 5000 makinamda öyle yaptım. Şimdi memnunum.
İkincisi,
"yağmurda , tozda , dumanda korkmadan bu body ile fotoğraf çekilebilirmi." diye sormuşsun. Çekilmesine çekilir ama makina kısa zamanda zarar görür. Onun için yağmur ve tozdan gözün gibi korumalısın.
lens konusunda Uğur beyin yazdıkları aynen geçerlidir. 50 mm takgez yani devamlı lens olmaz.
Makinanla iyi çekimler dilerim...

#ercan43' tarafından 17.12.2010 22:54:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Aralık 2010, 22:52 - İp: 78.***.**2.150
nocturness
nocturness (üye)
İstanbul / Amatör

tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

Bugün sonun da kavuştum 60d ye

Öncelikle hayyam a gitmiştim.ancak maalesef oradakilerin tavırları pek hoşuma gitmedi.Yüzünüze bile bakmıyorlar, yüzünüze alırken bakmayan adam garantide kesin sıkıntı çıkartır dedim ve çıktım.

Sonra doğubank a gittik..bi kaç dükkan gezdik.Yine burdada bi kaç esnafın paraya doydugundan mı dır nedir ilgilenmediler fazla..Gezerken Ak elektroniğe de uğramıştık.Sağolsun Coşkun bey baya ilgi alaka gösterdi.Sonundada burdan aldık.

canon 60d body
18-55 lens
Çanta
8 gb class 10
Uv filtre

toplamda 2000 liraya maloldu.Eğer almak isteyen olursa bu konuyuda görecektir.Doğubank Ak Elektronikten Coşkun bey i görmeden almasınlar.

( Yanlız aldıktan sonra eminönü iskelesinin karşısındaki üstgeçitte durup bi ilk fotografı çekelim dedik.Çekmesine çektik ancak,çektikten 2 saniye sonra adamın tekini kaldırımda vurdular ,arkadaşımla dumur olduk.denize doğru değilde binalara doğru çekim yapsaydım sanırım olayı direk görüntüleyecektim..Allah tan adamında bişiyi yoktu sanırım ,bacağından vurulmuş ,hemen polis falan geldi)

Tarih: 18 Aralık 2010, 21:19 - İp: 217.***.**9.16
faya
faya (üye)
Gaziantep / Meraklı

Deli gibi benimde bu makineyi alasım var ama D90 ile ikisi arasında kaldım
1600 lira civarı 18-135 li d90 alına biliyor 60d'ye en ucuz 18-135 yada fazlafiyat yoksa 18-200 neren buşlabilirim ? teşekür ederim şimdiden.

Tarih: 26 Aralık 2010, 20:41 - İp: 88.***.**0.137
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Öğrenmek istediğim en önemli nokta yağmurda , tozda , dumanda korkmadan bu body ile fotoğraf çekilebilirmi. (yağmur dediğim sağanak değil , toz duman da fırtına getirmesin akla - çıkıp dolaşılabilecek hava koşulları )

kompakt sony h1 ile bile saganak yagmurda tozda nemde vesaire fotograf cektim, ust kısmında mikrofon delikleri var ustelik,5 yıldır tek bir sorun bile yasamadım.

haa siz saganakta,toz fırtınasında falan acıp lens degiştirmeye calısırsanız biraz sorun olabilir.
alacagını 500d gibi bir makinede aynı korumayı saglar,şahsi kanaatimce.

lense gelince, makineyi 18-55 is lens ile al yanına bir 50mm al.
tek basına 50mm yeni baslayan birisi için cok kullanıslı bir lens degil.

Tarih: 26 Aralık 2010, 21:08 - İp: 88.***.**8.140
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bugün Erkayalar'da 60 D yi inceledim. Hayran kaldım. Kendi kit lensi 18-135 lens. Ama Canon 15-85 lens takmışlar.
Paranın gözü kör olsun. Her şey gelip ona dayanıyor...
Almayı düşünen arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim...

#ercan43' tarafından 05.01.2011 18:15:59 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 05.01.2011 18:16:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2011, 18:15 - İp: 92.***.**1.167
1lensimbileyok
1lensimbileyok (üye)
İstanbul / Amatör

nocturness selamlar, mesaj kutuna bakabılırsen sevinirim..

Tarih: 19 Ocak 2011, 20:20 - İp: 88.***.**8.53
  • 1