erjan1
erjan1 (üye)
İzmir / Meraklı

Canon 600d Ve 5100 Fotograf Kalitesi ?

Arkadaslar uzun uzun forumları ınceledım okudum agırlıklı 5100 deniyor ama hiç resim kalitesinden bahsedilmemiş.ben almayı dusunuyorum ve arada kalanlardanım evde ve arkadaşlarımla dışarıda arada sırada da manzara resmi falan cekmek amacım bu 2 makinanın hangisinin resim kalitesi daha iyi daha net ? bu arada media mark' da ikisinide inceledim sanki 600D daha net

#erjan1' tarafından 15.05.2012 22:55:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2012, 22:54 - İp: 88.***.**7.201
ezgii.
ezgii. (üye)
Kırklareli / Amatör

pek önemli olmasada 600d 1-2 mp yüksek. bir fark olacagını sanmam ikiside net. tabi lensteki titreşim önleyici(nikon=VR, canon=IS) olması önemlidir netlik konusunda. hangisini sevdiysen onu al pişman olmazsın.

Tarih: 16 Mayıs 2012, 01:02 - İp: 88.***.**8.7
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Herşeyden önce bu iki makina da resim çizemez. Ama her ikisi de fotoğraf çeker.

Her iki makinada kendi segmentlerinde birbirlerine tam olarak üstünlük sağlayabilmiş makinalar değiller. Biri bir noktada daha iyi iken diğeri başka bir noktada daha iyi. Dolayısıyla şunu al daha iyidir demek pek mantıklı olmaz.

Ancak...

Her iki makinayı da satıcıda incelemek teknik olarak doğru bir tespit vermez. Çünkü makinaların ekran boyutları ve çözünürlükleri farklı; kaldı ki ekranın kalitesi de farklı. Bundan dolayı bu değerlendirme doğru sonuç vermez. Doğru karşılaştırma her iki makinadan alınan aynı setup'la çekilmiş karelerin kalibre edilmiş bir IPS monitörde incelenmesiyle elde edilir.

Bu iki makina arasında dünyanın farklı sitelerinde kabul görmüş olan gerçek D5100 'ün iso 3200 ve yukarısında 600D'ye göre daha az noise verdiğidir. Bu kadar yüksek isoyu kullanırsınız veya kullanmazsanız o ayrı bir konu.

Bundan başka video çekimi esnasında 600D'nin otomatik netleme yapamıyor olması da kişiye göre negatif olarak algılanabilir. 600D'in az biraz daha yüksek çözünürlüğe sahip olması avantaj mıdır tartışılır. Bana göre Nikon'un kitlensleri Canon'a göre daha iyidir; ama bu görüşümü herkes kabul etmek zorunda değil, zaten bunu yazınca TR'deki Canon severler tepki gösteriyorlar.

Forum sayfalarında illa şu markayı veya bu modeli al diye baskıcı bir tutum izleyen; ama teknik/bilimsel olarak bir gerekçe yazamayan, yazabilse de sokak jargonundan kurtulamayan kullanıcılara aldanmayın. Bazen onların aslında satıcı olabileceği, ellerinde kalmış ve artık biraz modası geçmeye başlamış modelleri insanlara satmaya çalışan kişiler olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

En kolayı şu ibareyi "600D vs D5100" google'da aratın, ingilizceniz yoksa bile yine de karşılaştırmalardaki görselleri inceleyin, size bir fikir verecektir.

Yazınızdan bu konuda başlangıç aşamasında olduğunuzu anlıyorum. Eğer elinizde bir markanın lensleri ve diğer aksesuarları yoksa, bu işe yeni başlıyacaksanız o zaman iki modelden hangisi sizin hoşunuza giderse onu alın. Çünkü manzara fotoğrafı çekmek için ayrı bir makina modeli tavsiye edilmez. Eğer usta iseniz o makinayla her türlü fotoğrafı çekebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Tarih: 16 Mayıs 2012, 12:06 - İp: 46.***.**3.230
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

kamera54 arkadaşın söylediklerine katılıyorum ...benimde kişisel fikrimdir ama bence bu konuda nikonun kit lensleri canona göre daha iyi .aslında yeni başlayanlar için ilk planda bunlar önemli değil ,zaten zaman ilerledikçe ve bazı şeyleri öğrendikçe tercihlerine göre ekipman değişikliği yapıyorlar ...

600d yada d5100 kit farketmez ,hangisi içine siniyorsa onu alabilirsiniz ,ayrıca bütçe ve tercihine göre her iki markanın 50 mm 1.8 lensini , canonda 55-250 IS yada nikonda 55-200 VR tele lensleri alıp setinizi yaparsınız .zaten her iki tele optikte fiyat ferformansta gayet iyi lenslerdir .50 mm 1,8 için malumun ilanına gerek yok .bunlar yeni başlayan amatörler için şimdilik yeterde artar bile .

Tarih: 16 Mayıs 2012, 13:39 - İp: 85.***.**0.90
erjan1
erjan1 (üye)
İzmir / Meraklı

Canon 600d nın 9 nıkonun 11 af noktası var bu cok onemlımı sızce ?

Tarih: 16 Mayıs 2012, 17:27 - İp: 88.***.**7.201
nighthawk.
nighthawk. (üye)
İstanbul / Amatör

Pek önemli olduğunu zannetmiyorum. Tabi 11 tane olması bir avantajdır.

Tarih: 16 Mayıs 2012, 19:51 - İp: 82.***.**0.114
erjan1
erjan1 (üye)
İzmir / Meraklı

fotograf kalitesi acısından cok onemlı benım ıcın makına o yuzden cok kararsızım 600D body de af olması yuzunden agır basıyor..kagıt uzerınde nıkon daha ıyı gozukuyor ...Daha oncede nikon d5000 kullanmısdım ondan olsa gerek sankı canon alırsam pısman olucakmısım gıbı hıssedıyorum. keske hıc arastırmadan gıdıp alsaydım bırını demıyor degılım arada yani

Tarih: 16 Mayıs 2012, 21:45 - İp: 88.***.**7.201
ezgii.
ezgii. (üye)
Kırklareli / Amatör

600D de body de AF motoru yok..

Tarih: 17 Mayıs 2012, 00:56 - İp: 88.***.**8.7
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

nikon D5100 de de yok gövdede AF motoru.

Tarih: 17 Mayıs 2012, 08:02 - İp: 88.***.**1.69
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

burada bir yanlışı düzeltelim. 600d de AF motoru yok evet ama Canonun hiçbir makinesinde AF motoru yok zaten 1D alsanda durum böyle.. Bunun nedeni bütün lensleri AF motorlu zaten Nikonda da durum düzeldi yeni nesil lenslerin hepsi AF'li..

Tarih: 17 Mayıs 2012, 09:45 - İp: 78.***.**2.141
erjan1
erjan1 (üye)
İzmir / Meraklı

hmmm bn body de af var sanıyordum ozaman canon u elıyorum sanırım d5100 yolu gozukdu gibi

Tarih: 17 Mayıs 2012, 18:09 - İp: 88.***.**7.201