trsniper
trsniper (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 600d mi Nikon D5100 mü ?

Öncelikle Selamlar.

DSLR Makına Almayı Planlıyorum Aklımda İse ; Canon 600D Ve Nikon D5100 Var.. Kamera İle Yakın ÇEkim ( Şahıs Fotoğrafları ) Manzara Resimleri VS. Çekecegim.. Benım Icın Görüntü Kalitesinin Keskin ve Cok Net Olması Onemli.. Baska Aradıgım Bir Kriter Yok.. Lütfen Yardımcı Olursanız Sevinirim.. Fotoğraf Cekımındede Acemıyım Hıc bır bılgım yok.. Ögrenmek Kolaymıdır acaba ?

Tarih: 7 Temmuz 2012, 14:36 - İp: 88.***.**1.32
tuskilidi
tuskilidi (üye)
Siirt / Amatör

nikon d5100 al derim. keskinlik benim için önemli demişsin ama keskinlik makineden çok lensin marifetine bağlı bir şey. sakın yanlış anlama hakaret anlamında demiyorum ama en iyi pasta pişiren çamaşır makinesi aramak gibi bir şey olmuş. (kendi kıt bilgimle yazıyorum yanlısım varsa zaten düzeltilir )

Tarih: 7 Temmuz 2012, 15:02 - İp: 88.***.**2.247
trsniper
trsniper (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli yorumunuz ıcın tesekkurler hocam yok hocam estafurullah yanlıs anlamadım 18-55 Lens iyimidir keskinlik için hocam ? Dedigim gibi acemiyim pek bir bilgim yok.. Aldıktan sonra bır ayar vs. yapmak gereklimidir ?

Tarih: 7 Temmuz 2012, 15:08 - İp: 88.***.**1.32
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

18-55 Kit lensle alın bence.
Keskinliğin yeterli olup olmadığı uzun bir hikaye,
Kimileri lensin MTF grafiklerine bakarak karar veriyorlar.
Ama ilk DSLR makinesini alan birisi için kit lens oldukça yeterli ve keskin gelecektir.
Sonra, duruma göre daha iyi bir lins için arayışa girilebilir.
Ama param çok hemen alacağım diyorsanız, Nikon'un yeni çıkan 18-300 VR lensi tam bir amatör işi ve optik kalitesinin oldukça iyi olduğu söyleniyor.
Yahut, bu kategoride hemen herkesin beğendiği Tamron 18-270 lens kit lensin yerine düşünülebilir.
Daha ucuza
18-250 Tamron
18-200 Nikon VR
alternatif olarak düşünülebilir.

Tarih: 7 Temmuz 2012, 15:48 - İp: 78.***.**9.67
tuskilidi
tuskilidi (üye)
Siirt / Amatör

kit lens yeni başlayanlar için elbette yeterlidir ama keskinliği ile ün yapmış lensleri alırsan daha mutlu olursun. tabi bu maddi durumunla alakalı bir şey. yani lafın kısası maddi imkanlarının el verdiği en iyi lensle beraber al derim ben. tabi geniş açı ve dar açı anlamında hangi lensi istediğine de karar vermiş olmaz lazım. kalibre ediliyor lensler ama nasıl oluyor bir bilgim yok.

Tarih: 7 Temmuz 2012, 15:56 - İp: 88.***.**2.247
trsniper
trsniper (üye)
İstanbul / Amatör

Tekrar yorumlarınız ıcın teşekkürler.. 18-55 İle baslamayı dusunuyorum kendımı gelıştırınce lens degiştirmeye karar verdım. fakat hala Model Konusunda Kararsızım. Sız Sanırım Nıkon Dıyorsunuz degilmi ?

Tarih: 7 Temmuz 2012, 16:46 - İp: 88.***.**1.32
tuskilidi
tuskilidi (üye)
Siirt / Amatör

d5100 dinamik aralık olarak daha iyi makine. yani bir karede 600d'nin beyaz diyip patlattığı yere d5100 hala gri tonlarını vermeye devam eder. bu da çok ışıklı bir karede baya fark demektir.

Tarih: 7 Temmuz 2012, 17:24 - İp: 88.***.**2.247
trsniper
trsniper (üye)
İstanbul / Amatör

Yavas Yavas Fıkrım Nıkon'a dogru kaymaya basladı sanırım Nıkon alacagım. Veya Bır tekno markete gıdıp ıkı makınayıda alacagım elıme hangısı ıcıme sınerse. Ama Nıkon daha agırlıklı gıbı

Tarih: 7 Temmuz 2012, 17:34 - İp: 88.***.**1.32
cmlblbn
cmlblbn (üye)
İstanbul / Amatör

Bewnce canon almalısın,çünkü nikonu ilk eline aldığında bune gibisinden tepkiler verebilirsin nikon biraz profesyonel işi hem de stüdyo makinesidir,sen doğa fotoğrafları çekmek istiyorsan canon daha uygun 600d'si olan bir arkadaşım var 18-135 is lensi var çok keskin fotograflar yakalayabilirsin özelliklede doğal,manzara ortamlarında hem canonun kullanımı nikona göre daha kolay ben 1 senedir 1100d kullanıyorum şuana kadar hiç beni yanıltmadı 28-200 lensim var kendime göre muthiş portre fotoğrafları çekiyorum

Tarih: 10 Temmuz 2012, 14:19 - İp: 85.***.**1.253
kaancitak
kaancitak (üye)
İçel / Amatör

Bende senin gibi çok git gel yaşadım. En sonunda dslr like bi makina aldım. İade hakkım çıkınca HS20 yi verdim.
Aynı makinalar da bende git gel yaşadım. Çok forum okudum. Çok kıyaslama sitesini inceledim. Bir ara işi gücü bıraktım vallahi
5100 ü eledim,600D de karar kıldım.
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos600d/page18.asp
http://kiyas.la/
En sonunda bu iki siteyi buldum. İyi incele. Aralarında uçurum bir fark yok...
Yarın 600D geliyor.

Tarih: 10 Temmuz 2012, 18:31 - İp: 78.***.**2.180
mekie
mekie (üye)
Adana / Amatör

Bir hafta once bende ayni soruyo kendime sorup, magaza magaza dolasmaya basladim, Canon 600D mi yoksa Nikon 5100 mu. Iki makine ile ilgili oldukca yorum okuduktan sonra magazalara gittim, ve gittigim bir magazada satis sorumlusu arkadas oldukca ilgili oldugumu gorunce iki kamerayi da birlikte denemeye basladik. Uzelerinde 18-55 objektiflerle cekimler yaptik magaza icerisinde, calisanlardan bir arkadasi model olarak kullanip portre olarak cekim yaptik, derken makro, vs vs... Kullanmakta oldugum Nikon Coolpix 8700 makinemin yanina tum testlerden sonra Canon 600D yi aldim. Portre ve Live View'de Canon 600D ciddi anlamda daha basarili oldugu gordum. 600D'nin netligi bana cok daha iyi ve detay olarak gorundu. Her iki makinede 18-55 mm kendi lensleri mevcuttu.

Tarih: 11 Temmuz 2012, 13:42 - İp: 132.***.**7.68