angelir
angelir (üye)
Yurtdışı / Firma

Canon 600d Mi Nikon 5100 Mü

Arkadaşlar merhaba;
2000 tl civarında bir bütçem var ve internetten araştırdım sonuç olarak bu iki makina arasında kaldım .. CAnon'da lens sıkıntısı çekmiyoruz bildiğim kadarıyla nikon ise özellikler bakımından canondan daha üstün gibi.. Sonuş olarak kararsız kaldım ve bu durumdan çıkmak için yardımlarınızı bekliyorum . Siz olsanız hangisi derdiniz.
teşekkürler..

Tarih: 20 Nisan 2012, 10:52 - İp: 91.***.**0.1
angelir
angelir (üye)
Yurtdışı / Firma

yorumlarını ve değerli görüşlerini esirgemeyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim..
tuğçe hanım yönlendirmeniz sonucu daha iyi bir araştırmayla 1 iyi bir fiyata ürünü aldım ..
sayın alahan1963 ; tıpkı sizin dediğiniz gibi iki ürünü de elime aldım ve gönlümü çalan ;
18-55 ve 70 300 lens ile beraber bir nikon oldu

sevgilerimle..

Tarih: 23 Nisan 2012, 21:22 - İp: 88.***.**6.178
yeni_amator
yeni_amator (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşım ben de bu iki makineyi çok araştırdım burada senin gibi bu konu hakkında sayfa açtım ama bazı insanlar sadece fanatiklikten başka bir şey yaptığını görmedim bir kaçı istisna. www.kiyas.la sitesine gir burada bu iki makineyi kıyasla.
sende benim gibi yeni başlayacaksın. bir de herkes tutturmuş d5100 de af yok. bunun için lensleri araştırdım artık neredeyse bir çok lens de af var. ben video ile de uğraşıyorum bu konudan 600d daha cazip geldi bana.. artık sen ne amaçlı kullanacaksın bilmiyorum. ben sana bunu al bunu al diyemem. çok bilgim yok ama canon kullanan canonu nikon kullanan nikonu tutar. bu demektir ki sen ne alırsan onun malı oluyorsun. yani aslında seni tatmin ediyor bir süre sonra ona kanaat ediyorsun.

canon kullanana canonu sor nikon kullanana da nikonu o zaman daha temiz cevaplar alırsın

Tarih: 23 Nisan 2012, 23:27 - İp: 78.***.**0.29
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

Yeni_amatör: amatörmüsün prof musun bilmem ama Gövde deAF olması önemli çünkü: Gövde AF performansıyla lens AF performansı aynı olmaz
Bide Af li lens le AF'siz lens fiyatları arasında baya fark var.Neden fazla para versiniz lense.

Tarih: 23 Nisan 2012, 23:32 - İp: 78.***.**6.66
yeni_amator
yeni_amator (üye)
İstanbul / Amatör

ozaygonlum07: amatörüm . dediğin doğru af li lensler afsizlere göre daha pahalı sağol bunu dile getirdiğin için. ama bazısının içine d5100 siner fazla parayı vermeyi göze alır diğerinin içine 600d siner bir kaç eksik özelliğini görmezden gelir.

Tarih: 23 Nisan 2012, 23:44 - İp: 78.***.**0.29
ruhhastasj
ruhhastasj (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar bide şöyle bir senecegimde cıktı yardımcı olursanız sevinirim
Canon Eos 600d Dslr 18-55 Is Kit - 12taksit 1999.10 TL

Canon Eos 600d Dslr 18-55+50mm 1.8 Çift Lens - 12 taksit 2199.11TL
hangisi daha mantıklı fiyat olarak çift lens dahamı işimi görür

Tarih: 24 Nisan 2012, 19:11 - İp: 88.***.**8.246
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Özaygönlüm,

Gövdede AF motorunun olması önemli demişsiniz..Belki de haklısınız, ama sormak istediğim asıl şey şu: Siz, Canonun 550 yada 600 serisinde gövdede AF motoru mu var sanıyorsunuz??

Tarih: 25 Nisan 2012, 13:07 - İp: 212.***.**9.58
nighthawk.
nighthawk. (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Alahan'ın da belirttiği gibi canon makinelerin gövdelerinde de af motoru yoktur. Ancak lenslerinde af bulunduğu için bu bir sorun teşkil etmiyor.

D5100'e gelince; AF-S (otomatik odaklama) özelliği olan bir lens kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz ki bu tür lensler artık çok yaygın(hafiften fiyatı yüksek olsa da) . Tabi bu durum AF lenslerin kullanımına da engel değil. Yalnızca Manuel Odaklama yapmak zorunda kalırsınız.

Tarih: 25 Nisan 2012, 16:30 - İp: 82.***.**0.8
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Benim merak ettiğim bir özellik var: Canon 600D video çekimi esnasında otomatik netleme yapıyor mu? 550D yapmıyor diye biliyorum, acaba 600D'ye bu özelliği koydular mı? Nikon D5100 bunu yapıyor.

Nikon'un giriş seviyesi gövdelerinde AF motoru yok, Canon'da AF motoru zaten hiç yok. Peki, Canon'da AF motoru üzerinde olmayan hangi lensin bağlantı noktası dijital Canon gövdeler ve bilhassa giriş seviyesi Canon gövdeler ile uyumludur, takılabilir? Tekniği iyi bir arkadaşımız buna cevap verirse sevinirim.

Yani Canon, çok yakın bir geçmişte mount değişikliği yaparak bütün Canon kullanıcılarının lenslerinin elinde kalmasına sebep olmuştur. Buna karşılık Nikon kullanıcıları birkaç istisna dışında 1957 yılından bu yana üretilen tüm lensleri günümüzün en yeni model gövdeleri üzerinde kullanabiliyorlar.

Bu noktada şöyle bir düşünceye de saygım var: Bu kadar para verip günün en son teknolojisini satın alıp 1957 model lensi üzerine takar mıyım? Bunu ileri seviye gövde sahibi fotoğraf gönüllüleri kendi zevkleri için yapıyor olabilir. Siz takmayabilirsiniz.

Aynı şekilde Nikon cephesinde 80'li-90'lı yıllarda üretilmiş F değeri 2,8 lerde olan profesyonel lensleri hiçbir fotoğrafçı Canon'cular gibi çöpe atmak zorunda kalmadan üzerinde fokus motoru bulunan ve giriş seviyesi olmayan gövdelerde kullanabilmişlerdir.

Bir arkadaşımız gövde üzerinde AF motoru olursa netleme hızının daha da iyi olacağı gibi bir beyanda bulunmuş. Bana göre bu durum tam tersidir. Fizik kuralları gereği gövdeden uzanan bir şaft, sonrasında lensin içerisinde uzayıp giden diğer ikinci şaft ve bunu çevirmek için gövde içindeki motorun kullandığı güç; bir de buna gayet eski bir lensi ekleyince ortada hız diye bir mefhum kalmıyor. Halbuki üzerinde AF motoru bulunduran lenslerin hızı konuşulurken giriş seviyesi lenslerden bahsedilmez, eğer konu hız ise belli bir seviyenin üstündeki lensler ve bunu hızı sahip oldukları elektronik tekniğiyle destekleyebilen (kesinlikle giriş seviyesi gövdeler değil) gövdelerden söz edilir.

Tarih: 27 Nisan 2012, 10:10 - İp: 46.***.**3.230
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

hayırlı olsun ama biraz acele karar vermişsiniz.. nikon da giriş seviyesinde gövdede af motoru olmadığı için örn: 50mm alırken 4 katı fiyat ödemek zorunda kalacaksanız.. Aradaki fark cidden çok fazla 1000 ile 250 l.dan bahsediyorum. Bütçeyi çok fazla zorlar. Canon'dada gövdede af motoru yok ama bütün lenslerinde standart AF motoru mevcut bu yüzden Canon almak ilerde zorlanmamak için çok önemli.. Diğer seçenekler tartışılır renkleri noise perf. vs. ama oraya gelene kadar Canon başta noktayı koyuyor..

Tarih: 27 Nisan 2012, 11:42 - İp: 78.***.**9.251
ruhhastasj
ruhhastasj (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar makineyi alacam ama fiyatı sizce normalmı 600d 18-55+50mm 1.8 Çift lens 2200tl canontürkiye garantili cünkü bilinmiş bir elektronik ve bilgisayar satan firmadan alacam uygunmu bu fiyat sizce?

Tarih: 28 Nisan 2012, 17:13 - İp: 88.***.**4.203