1lensimbileyok
1lensimbileyok (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 550d Hd Video İçin En İyi Lens

Selam ben pek bu işlerden anlamam ve fotoğrafla da ilgilenmiyorum, ama sadece video özelliği için ve fiyatı en uygun en iyi renkleri veren sinematik bir görtüntü sağladığı için araştırmalarıma göre canon 550 d almayı düşünüyorum..ama okuduklarımın geneli makineyle birlikte verilen 18-55 kit lensin çok tatmin edici olmadığı yönünde..
1. sorum: acaba videoda en iyi kaliteyi yakalamak için hangi lensi almamı önerirsiniz?
2. sorum: bu önerdiğiniz lensi makineyi alırken 18-55'i almadan farkını ödeyerek direk onu seçebilir miyim?
3. sorum: çok görüyorum ama bilmiyorum bu makinenin yanında yazan T2i ya da rebel T2 denen olay nedir?
4. sorum: görüntü kalitesini çok beğendiğim bir videoda ''Sigma 30mm F1.4'' isimli bir lens kullanılmış..acaba bu lens, bulabilme olanağım var mı? ve ortalama fiyatı nedir?
5. sorum: forumda okuyabildiğim yorumlara göre en uygun alınabilecek yer hayyam çarşısı gibi görünüyor..acaba sizce ordan almak mı mantıklı yoksa 300 tl daha fazla verip normal mağazalardan alıp servis garantisiyle almak mı? çünkü sanırım hayyamda hep spot satılıyor ve sadece mağaza garantisi veriliyor, bunun sakıncaları nelerdir?

önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim, dilim sürçtüyse affola daha çok amatörüm..

Tarih: 5 Ocak 2011, 21:56 - İp: 88.***.**8.24
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

butun sorularınızın cevabı forumda var.
bu yuzden tekrar yazmayacagım uzun uzun ama kısa olarak gecmek gerekirse

1. cekim yapacagınız konuya gore alacagınız lens degişir.
2. govde olarak satılıyorsa magazada ayrı ayrı alabilirsiniz, ama teknosa yalcınlar vs gibi yerler kit paket halinde satarlar.
3.rebel t2i gibi isimlendirme amerika kiss x3 gibi isimlendirme japonya 550d gibi isimlendirme avrupa pazarı için. arada fark yok.
4.bahsettiginiz lens gittigidiyorda 800 lira, hayyam fiyatıda bu civardadır.
5. bu size kalmış, olası bir arızada aradaki fiyat farkını tamire verirsiniz en fazla.

bu yazdıklarımda forumda anlatılmıs seyler :

dslr ile video cekmek sandıgınız kadar kolay bir iş degil.
oncelikle video cekerken makine focus yapmıyor.
yani netlemeyi surekli elle siz yapacaksınız.
makineyi tripoda sabitlemeniz gerek kaliteli sonuc almak için, bir yandan elde tutup bir yandan netlemeye ugrasmak verimli sonuc almanızı engeller.
amacınız kısa film gibi seyler cekmekse planları onceden yapılmıs sahnelerde nerede nereye focuslanacagı ayarlanıp ona gore cekim yapılmalı.
genellikle birkac sanıyelik planlar sonradan birleştirilerek video olusturulur.
ancak full hd video işlemek için gercekten cok guclu bir bilgisayara ve bolca zamana ihtiyacınız var.

hd video cekmek istiyorsanız hd cekim yapan bir video kamera almanız daha dogru olur diye dusunuyorum.

konu kilitlenebilir ancak belliki arastırmalarınız size dslr ile video cekmenin iyi bir sey oldugu izlenimi vermiş.
dogru bildiginiz yanlısları duzelteyim dedim.
illa ki dslr ile video cekmek istiyorsanız video cekerken focus yapabilen modellerin cıkmasını bekleyin.
bildigim kadarıyla nikon d3100 bunu yapabiliyor.
sony a55 gibi modellerde..

#gaijin' tarafından 05.01.2011 22:11:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2011, 22:10 - İp: 217.***.**1.174
1lensimbileyok
1lensimbileyok (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim cevap için..çoğu konuda aydınlandım..
ama hala 1-2 şey var..bunları da yanıtlamaya vaktınız olursa minnettar olurum..

mesela hangi konuda çekim yapmayı dusundugumu sormuşsunuz..klip çekmeyi düşünüyorum ben..yani klip derken bir şarkının video klibi..bunun için bir lens öneriniz olursa çok sevinirim..

bu ıs ıcın zaten bır hd kamera almıştım ama hıc tatmın edici goruntuler vermedı..daha dogrusu dslr makınelerın cektıgı fotograf kalıtesındekı sınematık vıdeolarla hd video kameraların vıdeolarını kıyaslayınca kabak tadı verdı kamera ve gerı verdım..

sony a55'i ben de dusundum ama sonra yıne bu forumda pılın cabuk bıtmesı ve makınenın vıdeo cekımlerındekı ısınma sorunlarını okuyunca vazgectım..zaten ızledıgım ornek vıdeolarda da cekılen goruntuler gercekten ıyıydı ama yıne de canon 550d'nin goruntu kalıtesıyle kıyaslanamaz bence yani en azından ızledıgım kadarıyla..

nikon d3100'u ılk defa sızden duydum..arastıracagım..

bi de canon 5d mark 2 ıle ılgılı bır sorum olacak..onu almak ıcın maddı durumum su an yetersız ama meraktan soruyorum..o makınelerde de 550d dekı focus problemı var mı? cunku duyduguma gore bayaa bı reklamlar vs dızıler vs onunla cekılıyormus..

ve en son olarak sony next5 ler acaba videoda pıl omru a 55 gıbı kısa mı ve ısınma problemı var mı bılen var mı?

herkese cok tesekkur ederım..

Tarih: 5 Ocak 2011, 22:37 - İp: 88.***.**8.24
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

malesef kamerayı almakla bitmiyor mesele, klip dizi vs cekenler boyle bir duzenekle cekiyor filmleri.

link

link2

surekli focusu takip eden bir eleman (antikanın dedigine gore focus puller deniyormus buna) yardımıyla cekiliyor videolar.

sony a 55 video cekerken focus yapan bir makine., video kalitesinin daha kotu olmasına olasılık vermiyorum. izlediginiz ornek daha kotu olabilir.

ısınma gibi bir problem digerlerindede olacaktır ama oncedende dedigim gibi, zaten videolar tek planda cekilmez. maksimum 10 saniyelik planlarla cekilip sonrasında kesilir-birleştirilir.

Tarih: 5 Ocak 2011, 23:03 - İp: 217.***.**1.174
1lensimbileyok
1lensimbileyok (üye)
İstanbul / Amatör

lens önerebilecek başka biri var mı acaba forumda çeşitli kişilerden fikilr almak istiyorum..bir de; baktım gerçekten de 550d nin AF'ı çok yavaş..Sony A33 ya da A55'in AF'ı inanılmaz hızlı.. ama ne yazık ki çekilen görüntüler Canon'un verdiği o sinematik görüntüyü yakalayamıyor..

Tarih: 6 Ocak 2011, 03:56 - İp: 88.***.**8.24
dvd_plt
dvd_plt (üye)
İstanbul / Meraklı

selamlar ben de kendimce cevaplandırıcam sorularını,

en iyi görüntü kalitesi canon L serisi lenslerdedir öncelikle onu belirteyim..internette bakacak olursan fiyatları hakkında da bilgi edinirsin, 550d 1.6x croplu bir makinedir.. yani sen 50mm lens taktığında elde ettiğin görüntü 35mm formatında 75-80mm ayarında olacaktır.. ben de 60D var ve ben de kısa film ve videoklip çekimleri yapıyorum..focus takip etmek gerçekten zor bi olay özellikle f:1.8 50mm de ufak bir hareketle fluya düşebiliyor objeler.. tek bir lens hiçbir zaman tam olarak işini görmeyecektir.. benim sana tavsiyem canon ef-s 10-22mm f:3,5-4, canon ef 24mm f:1.8, canon ef 50mm f:1.4, canon ef 85mm f:1.8 ekonomik durumun el verdikçe böyle bir set topla derim madem videoklip çekmek istiyorsun

Tarih: 19 Ocak 2011, 00:10 - İp: 94.***.**6.76
1lensimbileyok
1lensimbileyok (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim, en çok aklıma takılan zaten focus problemi :S peki 60d nın hayyam fıyatı nedır bılıyor musunuz? ve 550d ıle aralarında gırıs ve orta sınıf olması harıcınde baska ne farklar var? mesele ozellıklerınde AF yapabıldıgı yazıyor 9 noktalı.. buna ragmen mı bulanıyor vıdeo esnasında goruntu..
ve mumkunse calısmalarınızdan ornekler koyabılır mısınız youtube ya da vimeo linki varsa?

#kemik29' tarafından 19.01.2011 00:25:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ocak 2011, 00:21 - İp: 88.***.**8.46
  • 1