1lensimbileyok
1lensimbileyok (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 550d En Hızlı Af Yapabilecek Lens?

selam arkadaşlar, ben henüz çok amatörüm öncelikle bunu söyleyeyim..bugün AF motorunun Sony'lerde gövdede, canonlarda ise lenste olduğunu öğrendim..acaba AF motoru en iyi çalışan yani en hızlı AF yapabilecek ve HD video çekerken de en üstün performansı sergileyebilecek Canon EOS 550d için lens öneriniz hangisidir acaba?

Tarih: 6 Ocak 2011, 15:48 - İp: 88.***.**8.29
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

canon 550D de sürekli otomatik fokus özelliği yoktur o yüzden 10bin dolarlık lens alsanız da el ile netleme yapmak zorundasınız.

Deklanşöre yarım basarak otomatik netleme yapabilirsiniz bahsettiğiniz netleme hızı ile bunu kastediyorsanız USM lensler daha hızlı netleme yaparlar.

Tarih: 6 Ocak 2011, 16:01 - İp: 81.***.**7.14
1lensimbileyok
1lensimbileyok (üye)
İstanbul / Amatör

hmm teşekkür ederim, aslında onu kastetmiyordum..benim öncelikli amacım zaten klip çekmek yani fotoğraf özelliği 2. planda benim için ve 550d nin sinematik görüntüsü çok uygun çekmek istediklerime..ama sürekli AF özelliğinin olmayışı düşündürücü..O deklanşöre yarım basarak AF lamayı biliyorum ama video çekerken de çalışıyor mu bu özellik bilmiyorum? eğer çalışıyorsa sizin önerdiğiniz lens hangisidir video için en iyisi? değilse makine olarak ne önerirsiniz?

Tarih: 6 Ocak 2011, 16:06 - İp: 88.***.**8.29
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

o şekilde çalışıyor fakat liveview modundayken normalden daha yavaş af yaptığı için ve bayağı bir gürültü çıkardığı için kullanışlı değil
netleyene kadar 2-3sn geçiyor.

USM lensler bu konuda mutlaka daha hızlıdır ama siz en iyisi elle af yapmaya hazırlayın kendinizi

Tarih: 6 Ocak 2011, 16:21 - İp: 81.***.**7.14
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Eğer video çekecek ve fotoğraf çekmeyecekseniz, neden video kamera almıyorsunuz da fotoğraf makinesi alıyorsunuz?

Penseyle çivi çakmaya benziyor..

Ucuz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama, lensleri almadıkça istediğiniz sonuçlara ulaşmanız çok zor.. Bu da maliyeti daha da arttıracaktır..

Tarih: 6 Ocak 2011, 17:03 - İp: 58.***.**9.200
xxlancelotxx
xxlancelotxx (üye)
Yurtdışı / Haber Fotoğrafçısı

klip çekmek için çok ii makine almışsın digital hd kameralarda yapamıyacagını o kamerada yapabilirsin o yüzden takma sigma lensleri bi araştır kesene uygun bulabilirsin ama arkadaşın dedigi gibi neden video kamera almıyosun demiş pro bi video kamera fiyatları çok fazladan başlıyo 2 bin dolardan başlıyo ve 2 bin dolarlık kameradan alacagın performans ile bu kameraya az masraf yaparsan ii bi lens alırsan eger daha ii bi performans alırsın bir çok amatör video klipcilerin başlangıç kamerasıdır ii ii işlerde çıkartabilirsin sadice biraz pratik yapman lazım el alışkanlıgı saglayınca çok iyi çekimler yaparsın

Tarih: 6 Ocak 2011, 17:28 - İp: 80.***.**4.45
1lensimbileyok
1lensimbileyok (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili malkocy, benim yerime zaten xxlancelotxx size aynen beynimdekileri söylemiş..buna ek olarak aynı fiyattaki hatta çok daha pahalı digital hd handycamlerin video performanslarıyla canon 550d-7d ya da 5d mark 2'nin performansı kıyaslanamaz bile..bu 3'ünün içinde en uygun fiyat 550d'nin, o yüzden tercih ettim..zaten örnek videolardan da belli oluyor izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız..zaten son zamanlarda dizi ve rewklam filmleri de bu kameralarla çekiliyor yani anlayacağınız pense çekiçten iyi çakıyor bu aralar eğer klip ya da kısa film gibi uzun çekim gerekmeyecek işler yapacaksanız..

sevgili xxlancelotxx, aslında sigma 30mm F1.4 düşünüyorum eğer hayyamda ucuza bulabilirsem.. ya da sırf bu AF korkum yüzünden AF'yi çok hızlı yapabilen ama ortaya çıkan görüntü açısından Canon kadar başarılı olmayan Sony A33 ya da A55 alacağım :S siz ne dersiniz? hangisini almalıyım Canon mu Sony mi? ve eğer tercihim Sony olursa ona Sigma lens takabilir miyim? adaptör vs gibi şeylerden bahsettiler ama amatör olduğum için derinlemesine bilgim yok..ve eğer olsa bile AF çalışmama riski var mı? cevabınız için çok teşekkür ederim

#kemik29' tarafından 06.01.2011 18:17:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2011, 18:13 - İp: 88.***.**8.29
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gorulen o ki dogrulardansa aklınızdakilere yakın seyler duymak istiyorsunuz.
ozaman boşa uzun uzun tavsiye vermenin luzumu yok. makineyi aldıgınızda neyin ne oldugunu daha iyi kavrayacaksınızdır.

hayırlı ugurlu olsun

#gaijin' tarafından 06.01.2011 18:29:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2011, 18:28 - İp: 92.***.**2.1
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sizin zaten yeterince bilginiz varmış Kemik Bey.. Hiç burada sormanıza gerek yokmuş..

Bu konuda benim daha önce de yazılarım oldu bu sitede. Ayrıca siteye Canon ile çekilen örnek videolar da koydum. Eğer dikkat ederseniz örnek videolarda en az 5 farklı lens kullanılmaktadır. Ve lenslerin her biri en az 1.000-1.500 dolar eden açık diyaframlı lenslerdir. Açık diyaframlı lenslerle istediğiniz bokeh efektini yaratabilirsiniz.

500 dolara alacağınız Sigma'nın 30mm'lik lensi size iyi videolar için yetmez, farklı lenslerle çektiğiniz kısa klipleri birleştirirseniz istediğiniz profesyonel tarzdaki videolar elde edebilirsiniz. Bu arada sigma 30mm'lik lense o kadar para vereceğinize canon 50mm f/1.4 lens alın, 100 dolara.. Geniş açınızı da zoom lenslerden tercih edin..

Size bir de tavsiyem; eğer bu konuda bu siteden birini dinleyecekseniz bu Sn. Rockhound olmalı.. Ya da Sn. Gaijin de zaten söylenecekleri söylemiş.. Siteden bilgi almak istiyorsanız bu tür bilgili insanlardan yararlanın..

Nacizene sitemize üye olup, davranışları, küfürleri, cahil yazıları nedeniyle defalarca siteden atılıp, yine de farklı isimlerle siteye üye olup yine aynı tarzdaki yazılarına devam eden üyelere bence fazla itimad etmeyin.. Sitede mutlaka size de yorum yapacaklardır..

Saygılarımla...

Tarih: 6 Ocak 2011, 18:49 - İp: 58.***.**9.200
xxlancelotxx
xxlancelotxx (üye)

sony A33 kullandım hatta 550d ile karşılaştırma şansımda oldu öncelikle sony özellik olarak ve kayıt uzunluğu daha iyi ama onun dışında canon daha iyi senin çekmek istediğin video için Canon EF 50 mm F/1.4 USM lens al yeterli olur bir çok kısa film çıkartabilirsin af olayınıda kafana takma onu zamanla halledersin canon alabiliyorsan eger yanında 18-55mm lensli olanı degilde 18-135mm olanını alabilirsen onu al sana başka lens almadan uzun süre idare eder sonra yanına Canon EF 50 mm F/1.4 USM alırsın ikisinle bi süre götürsün hatta ortaya çok iyi işler çıkarabilirsin zamanla daha sonra çok ilerlersen bu konuda CANON EF 24-70 mm f/2.8 L USM lens alırsın ama son dedigim lens makinanın 2 katı fiyatı artık onu çok ilerde düşünebilirsin ilk tavsiye etcem sana canon kiss x4 550d 18-135mm lensli daha sonra ilave olarak Canon EF 50 mm F/1.4 USM

Tarih: 7 Ocak 2011, 05:35 - İp: 80.***.**4.45
xxlancelotxx
xxlancelotxx (üye)

sigma dan önerebilecegim sana Sigma 24-70mm f/2.8 EX DG Macro DF Autofocus Lens for Canon EOS lens olur ama 30mm f1.4 lük sigma lenslerde video çekmek için çok iyidir fakat eger alabiliyosan Sigma 24-70mm f/2.8 EX DG Macro DF Autofocus Lens for Canon EOS öneririm yada biraz daha ucuz Tamron un Zoom Wide Angle-Telephoto AF 28-75mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) Autofocus Lens for Canon EOS lensini öneririm bi gittigin yere bu lensleride sor yurt dışında 400 500 dolarlarda tr de nekadar bilmiyorum bi ögrenirsen burada yazarsan sevinirim

Tarih: 7 Ocak 2011, 21:40 - İp: 80.***.**4.45
  • 1