bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

Canon 550d Dpreview İncelemesi Yayında

Makineyle ilgilenenlerin merakla bekledikleri inceleme yayında BUYURUN

Bebek 7D olarak bahsettikleri 550d nin sensörü 7D ile tamamen aynı değilmiş. Değerlendirme sonucunda %77 almış ve ortalamayı düşüren en önemki etken performansı olmuş. Sanırım 18 MP değeri DIGIC IV'ü bile zorlamış. Yüksek puanı ise videodan almış. Benim çıkardığım sonuca göre video ile ilgilenmiyorsanız 550d pek size göre değil.

77 biraz düşük gibi geldi bana, ne dersiniz?

Tarih: 4 Nisan 2010, 00:28 - İp: 78.***.**1.33
cipcivil
cipcivil (üye)
İstanbul / Amatör

peki bahsettiğiniz sitede yer alan örnek fotoya ne demeli....

her makinayı test ederken aynı şartlarda çektikleri test fotoğrafı.

daha geniş karşılaştırma için TIKLAYIN

#cipcivil' tarafından 04.04.2010 12:47:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2010, 12:36 - İp: 88.***.**1.2
_ars_
_ars_ (üye)
Antalya / Amatör

500d ile farkı mp ve video olarak tahmin ediyorum

Tarih: 4 Nisan 2010, 13:00 - İp: 88.***.**7.140
cipcivil
cipcivil (üye)
İstanbul / Amatör

ürün teknik açıdan 40D den baya bi üstün bence

Tarih: 4 Nisan 2010, 13:45 - İp: 88.***.**1.2
albayrak321
albayrak321 (üye)
İstanbul / Amatör

550D gerçekten başarılı bir Dslr ileriki zamanlarda canon yeni amatör Dslr cıkarmassa şayet 550D xxxD serisinde favori olacaktır.

Tarih: 4 Nisan 2010, 16:44 - İp: 85.***.**6.200
cipcivil
cipcivil (üye)
İstanbul / Amatör

5D mark II ye de %79 vermişler .

Tarih: 8 Nisan 2010, 07:31 - İp: 88.***.**1.2
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yazmaktan dilimde tüy bitti ama bir daha yazayım 18 Mp kandırmacasını

Aşağıdaki tablonun sağındaki f değerleri ( DLA = Diffraction Limited Aperture ) , diffraksiyon kuralları sebebiyle Canon 550D dahil Canon DSLR'lerin , megapixel kaybına uğramadan kullanılabilecek MINIMUM diyaframları. Yani diyaframınızı daha fazla kısarsanız , makinanızın megapixel eşdeğeri 12 mp , 7Mp , 2Mp gibi değerlere düşüyor .

.

[/IMG]

Canon 550D için bu değer - megapixeli çok yüksek olduğu için f 6.8 . Gidip f8'de çekerseniz 13 Mp , f11'de çekerseniz 7 Mp eşdeğerinde kalite alırsınız . ( Isterseniz bunların tablosu da başka topiklerde var )

İş diyaframı kısmamakla da kalmıyor , açamıyorsunuz da ... Biliyorsunuz hemen hemen tüm lensler , maximum diyaframlarının 2 stop üzerinde ideal kalite veriyorlar . Yani f 2.8 lensiniz var ise , kayba uğramadan alacağınız en iyi değer f5.6 ve üzerinde . f3.5-f4 diyaframlı bir zoomunuz varsa f6.3-f8 ideal açıklıklar .( Kit zoom kullanıyorsanız ömrü billah 18Mp kalitesi alamazsınız )

Anlayacağınız f3.5 diyaframlı bir lensiniz var ise , +/-f6.8'den aşağı inerseniz lensten dolayı görüntü kaybınız var , üste çıkarsanız diffraksiyondan . Yani 18 Mp'i görseniz görseniz , hızlı prime lenslerde görürsünüz - f4 & f5.6 gibi diyaframlarda sadece .

Özetle , APS-C'de 18Mp , bir kandırmaca .

--------------------------

550D kötü makina demiyorum , tüm yeniliklere sahip iyi bir DSLR olduğuna eminim . Sadece 18 Mp'in hiç bir şey ifade etmediğini ve 12-13 Mp makinalardan daha keskin sonuç veremeyeceğini söylüyorum . Bunu da ben değil optik kuralları söylüyor .

Nikon'un da diffraksiyon kısıtlaması sebebiyle yıllardır APS-C'de 12 Mp'in üzerine çıkmadığını tahmin ediyorum - herhalde teknolojileri yetmediğinden değildir .

--------------

DSLR testlerinin , en kaliteli kusursuz prime lensler ile ideal ışık/diyaframlarda , diffraction etkisine yakalanmadan yapıldığını hatırlatayım

#paperman' tarafından 08.04.2010 09:47:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Nisan 2010, 09:33 - İp: 96.***.**4.180
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

5d mark II nin fiyatı muhtemelen önemli bir handikap olmuştur değerlendirmelerde. Yani en azından öyle yorumluyorum ya da bunlar biraz cimri davranıyorlar not verirken, belki de 77-79 notları üst düzey notlardır.
---
öncelikle paperman e verdiği makale değerindeki önemli bilgiler için teşekkür etmek gerek. yalnız ideal diyafram değerinde en yüksek kaliteyi alıyoruz ama diğer diyafram değerlerinde (18MP için) alınan kalitenin de rahatsız edecek kadar kötü olduğunu düşünmüyorum. 18 MP çok çok önemli bir avantaj olmayabilir ama yine de avantajdır ve özellikle sık sık kroplama ihtiyacı duyanlar için faydalıdır diye düşünüyorum. Benim esas merak ettiğim yeni sensör teknolojisinin APS-C boyutuna sığdırılan 18 MP'in hakkını verip vermediği... Ayrıca performanstan (performanstan kastettiğini hızlı çalışması olarak varsayıyorum) düşük puan alması 18 MP'in büyüsünü biraz bozmuş sanki...

Tarih: 9 Nisan 2010, 00:23 - İp: 78.***.**0.250
cipcivil
cipcivil (üye)
İstanbul / Amatör

40D ile ve 550D ile aynı objektif kullanarak çekilmiş iki fotoğrafı büyüttüğümüzde bariz olarak gördüğümü söyleyeyim.

iki fotografı da büyüttüm ve bu fotografta görülen olayı gördüm.

550Dde çekilen fotografı büyüttüğünüzde bariz bir şekilde önde olduğunu görüyorsunuz. bozulma yapmıyor 40D kadar.

enteresan bir olay daha farkettim. iki makineyi de 1/4000 de seri çekime alıp, aynı anda basınca deklanşöre şak şak şak çekme sesleri senkronizasyonlu bir şekilde devam etti, çıkan ses stereo oldu yani, birisi 6.5 birisi 3.7 geçiyor özelliklerde. bu noktayı anlamayadım

Tarih: 14 Nisan 2010, 08:25 - İp: 88.***.**1.2
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

cipcivil , önceki yazımın sonunda eklemiştim .

"DSLR testlerinin , en kaliteli kusursuz prime lensler ile ideal ışık/diyaframlarda , diffraction etkisine yakalanmadan yapıldığını hatırlatayım"

O sebeple farkı görüyorsunuz -prime lens ve diffraksiyon limitinin altında olduğu için .

edit: Aynı testte 18-135mm zoom ile çekilen dış mekan fotoğraflar için eklenen notu gördüm,ekliyorum :

"This image was taken with the EF 18-135mm f/3.5-5.6 IS and it is clear that the 550D's 18 million pixel sensor really shows up flaws in the lens which are not apparent when it is used on lower-resolution cameras. This goes to prove an obvious, but often overlooked point - high resolution sensors demand a lot from your optics. "

Yani

- 18Mp bir makina, 18-135mm zoom ile kullanıldığında , düşük megapixel makinalarda göze batmayan lens problemlerinin çok belirginleştiği
- yüksek Mp sensörlerin , lens optiğinden çok şey beklediği ve bunun hep gözardı edildiği /unutulduğu yazılmış .

----------------

Hızların o an aynı olması , makinalardan birinin farklı fokus koşullarında olup yavaş kalmasından ,kartının yavaş ( ve/veya raw gibi başka ayarda )olmasından , v.s. diğer koşullardan kaynaklanıyor olabilir .

#paperman' tarafından 14.04.2010 10:04:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Nisan 2010, 09:47 - İp: 96.***.**4.180
cipcivil
cipcivil (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler sayın paperman...
bilgileriniz ışık tutuyor herkese...
fakat alıntıyı yaptığınız sitede yazan şeyden şu anlaşılıyor
lensin kusurunu göstermemesi için düşük megapikselli sensör kullanılmalı.

bu mantık benim destekleyebileceğim bir mantık değil.

benim destekleyeceğim mantık.. objektif sensöre yetemiyorsa, yeteniyle değiştirmektir.

Tarih: 14 Nisan 2010, 13:33 - İp: 88.***.**1.2