rewritable
rewritable (üye)
İzmir / Amatör

Canon 500d Vs. Sony A100

sony a100 kullanıcısıyım. canon 500d almayı düşünüyorum. fotoğraf kalitesi açısından şu anki makinemle arasında büyük bir fark var mı? değiştirmek mantıklı mı? yardımcı olursanız sevinirim.

#rewritable' tarafından 12.07.2010 01:35:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Temmuz 2010, 00:07 - İp: 88.***.**0.203
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

yardım başlıklı konular kilitleniyor.

Tarih: 12 Temmuz 2010, 00:51 - İp: 88.***.**3.168
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

değişmiş başlık

şimdi söyleyebiliriz efendim fikrimizi...
A100 ile 500D arasında elbette değer görüntü kalitesi farkı var.
ISO kalitesi daha yüksek bir kere... Böylece daha az aşıkta daha net fotograrlar verir.
Ancak, neden gerek duyduğunuza göre de değişir.
Profesyonel olarak yapmayacaksanız , çok da elzem değil. A100 ile de güzel fotograf çekilebilir elbette.

ekstra lens vs. ekipmanınız varsa, herşeyi değiştirmek zorunda olmak da ayrıca külfet getirecek.

Tarih: 12 Temmuz 2010, 16:55 - İp: 88.***.**3.168
rewritable
rewritable (üye)
İzmir / Amatör

yardımınız için teşekkürler. ISO kalitesi dikkatimi çekmemişti. siz söyleyince baktım. sanırım değiştirmeye değecek. aksesuarları da kolay bulunur canonun.

Tarih: 12 Temmuz 2010, 18:56 - İp: 88.***.**0.203
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

evet, aksesuar konusunda sıkıntı çekmezsiniz. uygun fiyatta ekipman bulmak da mümkün.
benim söylediğim, ekipman değiştirme sıkıntısı olacağıydı. şöyle ki , eğer Canon değil de, başka bir SONY gövde düşünürseniz, elinizdeki ekipmanları da değerlendirmiş olursunuz.

bu arada, her iki makinayla ve çeşitli lenslerle çekilmiş fotograflara bakmak isterseniz
TIKLAYIN

#designwish' tarafından 12.07.2010 19:03:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Temmuz 2010, 19:02 - İp: 88.***.**3.168
panina
panina (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba
siteye yeni üye oldum.fotograf çekmekten çok hoşlanıyorum.bunun içinde kursa gitmeyi düşünüyorum,öncelikle foto.makinası almam gerekiyor.canon
550d'yi tavsiye ettiler.fotograf makinasından hiç anlamayan biri olarak tavsiyelerinizi bekl,yorum.birde makina alırken neye dikkat etmem gerekiyor.
tavsiye edeceginiz anadolu yakasında kurs var mı?

Tarih: 12 Temmuz 2010, 22:14 - İp: 212.***.**9.94
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

ISO performansı için makina değiştirmeyin, yapacağınız masrafa, 2.el alacaksanız gireceğiniz riske katiyen değmez.

ISO olayı basittir : Ne kaaa ekmek o kaaa köfte. Yani anlayacağınız, ne kadar sensör alanı o kadar kalite. Bahsi geçen 2 makinanın sensör boyutları neredeyse aynı (Canon'unki birazcık küçük), arada sizin kalite farkı diye gördüğünüz şey sonradan yazılımla biraz detay kaybı karşılığında yapılmış yumuşatma işlemi.

Esas mesele makinanın ergonomisinde, seriliğinde.

Fotograf makinasında ergonomi nedir : Gözünüzü vizörden ayırmadan, elle hissederek, önemli ayarları (WB, ISO, AV, Flaşın açılıp kapanması) değiştirebiliyor musunuz ? Eğer bunlardan birini yapamıyorsanız, yani makinayı karşınıza alıp ekrandaki menüden muamele çekmeniz gerekiyorsa, o makina çöptür, bir an evvel kurtulmaya bakın. A100, bu açıdan 500D'den çok daha iyidir. Ne demek istediğimi anlamak için 500D'ye bir Custom WB yapmaya çalışın isterseniz. Maalesef Sony'nin A100 ve A700'den sonra çıkardığı makinalar eski Minolta standardından uzaklaştı, maliyeti düşürmek adına mekanik kumanda ve düğmelerin sayısı azaltılarak herşey menüye kondu.

Fotograf makinasının seriliği : Denklaşöre basmanızla makinanın fokusu bulup fotografı çekmesi arasında geçen süre, yani "shutter lag". A100 bu açıdan Canon'un gerisinde. Paradoksal olarak Sony'nin yeni modellerinde yerlerde sürünen ergonomisine rağmen daha güçlü fokus motoru var yani serilik açısından artık Canon'la aynı.

Bu arada Canon'a geçmeden önce IS lenslerin fiyatları ve bulunabilirliği hakkında bir iki araştırma yapmanızı öneririm. Şimdi kafadan elinizin altında olan stabilizasyon, kuş olup uçacak çünkü.

Tarih: 14 Temmuz 2010, 10:22 - İp: 78.***.**8.242
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

antika gene sert girmiş ama haklı değinmiş. Yani A100 de dahil Sony'lerin tümünde olan gövdede titreşim önleme Canon'larda YOK. Canonların titreşim önlemesi lenslerinde. Bu lenslerde eski Minolta lenslerle kıyaslarsak ÇOK PAHALI.

Sonra bu 500D dir 550D dir 450D den hiçbir üstünlükleri yok. Video ve daha fazla Megapiksel hariç. Aynı sensör boyutunda daha fazla Megapiksel zuldür. Hele ki çarşafa basmayacaksanız. Hele sırf monitörde bakacaksanız çok MP ye hiç gerek yok. Video konusu ise kullanıcıya kalmış. Benim işim fotoğrafla video özelliğini kullanmam diyorsanız video çeken bir makineye fazla para vermenize luzüm yok. Arada video çekmesi de iyidir diyorsanız onu bilemem.

Şimdi gelelim A100 vs 500D kıyaslamasına.
1)A100 ccd sensör kullanıyor, üstelik bionz işlemci ilk aşamasında. 500D cmos sensör ve digic4 işlemci kullanıyor. 5 mp fazlalığına rağmen 500D nin iso performansı çok daha iyi. Yani köfte ekmek olayı canonda tutmuyor maalesef.
2) A100 canlı önizleme yok. 500D de var.
3) A100 video yok. 500D de var.
4) 500D küçük ve hafif bir cihaz. A100 daha ele oturaklı ama ağır bir cihaz.
5) A100 de gövdede titreşim önleme sayesinde nasıl lens takarsanız takın 2,5-4 stop avantajınız var. 500D de bu olay lenste yani nasıl lens alırsanız alın is li olmak zorunda.

Yani ucuz 500D bulduysanız alın tabi ama A100'ü elden çıkardım mı bari 40D falan bakın bence. Bu arada A100 ile kullandığınız lensleri,flaşları falan söylemediniz. Eğer sadece 18-70 kit varsa Canon'a geçmekte sakınca yok. Eğer daha fazla lensiniz varsa onlarıda satıp savmak zorundasınız ama başka bir Sony gövde tercih ettiğinizde kullanabilirsiniz elinizde olan lensleri .

Tarih: 15 Temmuz 2010, 23:05 - İp: 85.***.**2.118
  • 1