levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

Canon 500d Mi Yoksa Pentax K-x Mi ??

Merhabalar,

Şu aralar fotoğrafçılık mrakım depreşti Daha önce K100D Super ve Panasonic TZ7 almış ve kullanmıştım. Farklı sebeplerden ötürü elden çıkardım bu makineleri..
Önümüzde 29 ekim tatili, kurban bayramı ve yılbaşı tatilleri var. Fotoğraf makinesiz olmaz diyorum.

Kompakt makineleri araştırdım, hala en uygun tercih TZ7 gibi duruyor ama TZ7 yi daha evvel fotoğraflardan memnun kalmadığım için satmıştım. Şimdi 600-700 verip TZ7 alacağıma, giriş seviyesi bir DSLR alayım diyorum.

1500 TL civarına Canon 500D bulunabiliyor. Pentax k-x daha Türkiyeye gelmedi ama fiyatı 1200-1300 TL civarında olacaktır Tabiiki spot fiyatlarından bahsediyorum.

Her ikisi de HD video çekiyor, sesi mono kaydediyor ama K-x vido kaydederkende manuel ayara izin veriyor. 500D 15mp iken k-x 12mp... Sanırım k-x biraz daha hafif ve küçük.

Aslında 500D alacaktım ama K-x daha yeni bir makine ve D300 ile aynı sensöre sahip diye okudum.

Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Tarih: 18 Ekim 2009, 12:41 - İp: 213.***.**8.236
paracelsus
paracelsus (üye)
Gaziantep / Amatör

ben de ilk DSLR mi alıcam, pentax K-m ve K-x çok dikkatimi çekti. K-x hala türkiyeye gelmedi mi acaba ?? bu kamera kalem pille çalışıyor dimi arkadaşlar ??

Tarih: 6 Kasım 2009, 02:33 - İp: 62.***.**6.53
inans
inans (üye)
İstanbul / Amatör

Gittigidiyorda garantili Canon 500d 1600 lira. Axess'e peşin fiyatına 3 taksit yapılıyor. Sıfır ve 2 yıl garantili. Haberin olsun.

Tarih: 6 Kasım 2009, 19:16 - İp: 94.***.**7.171
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu konuda benim arkadaşlarımda ikilemde kalmıştı. bakalım kararını hangi yönde kullanacak..
pentax k-x mı? 500d mi?

ben amatörler için ve düşük bütçeniz var ise pentax derim. profesyonel işlerde nedense hep canon tercih sebebidir. Belkide bu büyük bir önyargıdan ibarettir. Bundan emin değilim. Amaamatörler için ve düşük bütçeli kişiler için pentax sıfır olarak tavsiye ederim. ama apaçık söyleyeyim, kendim bizzat pentax kullanmadım.
ben alacak olsam canon alırdım.
bu 500D olurmuydu onu bilmiyorum işte. çünkü videoyu istememezdim bunun yerine temiz ikinci el canon 40D yide düşünebilirdim.
bakış açısına bir örnekti.

Tarih: 9 Kasım 2009, 01:01 - İp: 88.***.**1.39