levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

Canon 500d Mi Yoksa Pentax K-x Mi ??

Merhabalar,

Şu aralar fotoğrafçılık mrakım depreşti Daha önce K100D Super ve Panasonic TZ7 almış ve kullanmıştım. Farklı sebeplerden ötürü elden çıkardım bu makineleri..
Önümüzde 29 ekim tatili, kurban bayramı ve yılbaşı tatilleri var. Fotoğraf makinesiz olmaz diyorum.

Kompakt makineleri araştırdım, hala en uygun tercih TZ7 gibi duruyor ama TZ7 yi daha evvel fotoğraflardan memnun kalmadığım için satmıştım. Şimdi 600-700 verip TZ7 alacağıma, giriş seviyesi bir DSLR alayım diyorum.

1500 TL civarına Canon 500D bulunabiliyor. Pentax k-x daha Türkiyeye gelmedi ama fiyatı 1200-1300 TL civarında olacaktır Tabiiki spot fiyatlarından bahsediyorum.

Her ikisi de HD video çekiyor, sesi mono kaydediyor ama K-x vido kaydederkende manuel ayara izin veriyor. 500D 15mp iken k-x 12mp... Sanırım k-x biraz daha hafif ve küçük.

Aslında 500D alacaktım ama K-x daha yeni bir makine ve D300 ile aynı sensöre sahip diye okudum.

Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Tarih: 18 Ekim 2009, 12:41 - İp: 213.***.**8.236
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bir de şöyle bir düzeltme yapmak lazım, Pentax K-x kullanmışsa da D300S sensörü kullanmıştır herhalde zira D300 sensörü ile video çekememesi lazım.

Tarih: 19 Ekim 2009, 17:16 - İp: 78.***.**4.205
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

500D+TAMRON 18-270
çok şık bir kombinasyon olur,tavsiye ederim..
titrek önelme sistemi iyi çalışıyor..

Tarih: 19 Ekim 2009, 17:19 - İp: 85.***.**9.67
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

var olan ile var olmayanı kıyaslamak zor.pentak k-x de cmos sensör kullanılcaksa fiyatıda 700 usd olacaksa elbette alınır.diğer pantaks larda ccd sensör kullanılıyor sony 500 lü modelinde cmos sensör var.sony daha aşağı modellerde ccd kullanıyor.hangisi iyi dersen cmos lu olanını seç derim.ccd sensörler gündüz çekimlerinde cmos tan daha iyi fakat gece çekimlerinde ıso yu yükseltince çuvallıyorlar.500d çok konuşuldu.k-x çıksın daha rahat tartışma ortamı olur.

Tarih: 19 Ekim 2009, 21:14 - İp: 88.***.**3.59
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

kesinlikle kanon alınmalı.

Tarih: 19 Ekim 2009, 22:44 - İp: 88.***.**6.27
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

iyi akşamlar

K-x yurtdışında çıktı ve test sonuçları da ufak ufak yayınlanmaya başladı. Öncelikle makinenin iso başarımı harika. Giriş seviyesini geçtik, pek çok orta seviye dslr'den bile iyi performans gösterdiği konuşuluyor. Iso3200 de bile iyi sonuçlar veriyor diyorlar. Bunları diyenler elbette sağdan soldan duyanlar değil bizzat makineyi alıp fotoğraf çeken ustalar ve yarı-amatörler.

Öte yandan hd video olayında 500D iyi ama k-x fazladan manuel ayar yapma imkanı da sunuyor video çekerken.

Ben k-x e doğru kaymaya başladım. daha evvelden de k100dS kullandığım için sempatim var pentax'a. Ayrıca fiyat olarak 200 TL'ye yakın avantajlı 500D'ye göre...

Tarih: 20 Ekim 2009, 00:18 - İp: 213.***.**6.94
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

e hayırlısı olsun ozaman,eksigi yok fazlası var cıkacak anlasılan..
ilk yorumlara gore tabi,daha bişey gormedim.

gerci simdiden fazlası var govdesinde ama

Tarih: 20 Ekim 2009, 00:50 - İp: 78.***.**4.121
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@levobjk illaki Pentax almak istiyosan al tabi.. Ama ordan burdan 3200 isoda baktığın fotoların hemen hepsi Pentax'ın Auto NR uygulanmış detayları olmayan fotoğraflar.. İso yok evt ama detayda yok.. Birçok Pentax topiğinde konuyu takip ettiğim kadarıyla; Yeni işlemcinin NR Off yapılsa bile NR uygulandığı söylentileri var.. Giriş seviyesi bir cihazı orta sınıflarla yarıştırmak abartı olur..

NR: Noise Reduction

Tarih: 20 Ekim 2009, 00:59 - İp: 78.***.**8.128
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nr off desek,makinede aklına gore takılıp nr on davransa,

buna ragmen gormeyecekmiyiz biz cıkan fotografı?detayı vs.
buna gore karar verir adam. bi testler cıksın once.karsılastırma imkanı dogsun.
isterse double nr yapsın, makineye tokatmı atcaz sen beni kandırıyosun çakal diye.
onemli olan cıktı.

Tarih: 20 Ekim 2009, 01:40 - İp: 78.***.**4.121
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

@puskas

Haklısınız NR off yapılamadığından söz ediliyor. Ama orta sınıfları tartışsak bile en azından kendi sınıfında çok önce olduğundan bahsediliyor. Benim için önemli olan 500D ye karşı performansı zaten. Pentax daha az bilinen bir marka olduğunda her zaman kullanıcılara canon-nikon'un sunduğundan daha fazlasını daha ucuza sunuyor gibime geliyor. Zamanında K100D aldığımda, o fiyata IS sunan başka cihaz yoktu.

Neticede Fotoğraf kalitesi olark K-X 1 adım önde gözüküyor tüm testlerde 500D'ye göre
Video olarak(benim için önemli) 500D 1080P çekiyor ama 20fps olduğu için bir önemi yok. 720P 30 fps çekiyor ama P modunda çekiyor. K-X ise 720p 24fps çekiyor ve aperture ile oynama imkanı sunuyor video sırasında.

29 ekimde tatilimde fotoğraf çekmek istiyorum Eğer o zamana kadar bu ikisi arasında karar veremezsem mecburen bir TZ7 alıp, K-x'in test sonuçlarını bekleyeceğim artık...

Bu arada K-x kesin olarak 12.4 mP CMOS çipli sensör kullanıyor...

Tarih: 20 Ekim 2009, 09:44 - İp: 212.***.**3.146
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@levobjk

k100d modelini özellikle bende çok tutarım.. Gerçekten komik fiyatlara herkesi dslr sahibi yaptılar.. Lensi de birçok giriş seviyesi kit lensinden keskin ve mükemmel sonuçlar veriyor.. Video konusunu fazla araştırma imkanı bulamadım.. Hak verdiğin için tşkler.. Pentax topiclerinden NR'nin off yapılamadığı fazlaca konuşulan bir konu olduğu için dikkatimi çekti söyleme gereği duydum.. Sanırım firmware ile düzeltilebilir.. Risk altına girmeye değerse Video konusunda şu seviyede Pentax daha iyi bir tercih gibi duruyor..

Tarih: 20 Ekim 2009, 11:38 - İp: 78.***.**1.173