nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 500d Kit Lens Sorunu

Arkadaşlar merhaba!Benim merak ettiğim bu kadar yüksek megapiksel 18-55 mm kit lens için bir sıkıntı yaratır mı?Canon 500d ye letsgodigital 84 nikon d5000 e ise 82 puan vermiş.Ama canon incelemesi galşiba 18-200 mm lens ile nikon incelemesi kit lens 18-55 mm ile yapılmış.Yani benim sorum acaba canon 500d den 18-55 mm kit lens ile aynı performans alınır mı?ilgilenip cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Tarih: 7 Temmuz 2010, 23:05 - İp: 62.***.**0.226
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

aynı performans alınır..
kit lensler artık o kadar vasat değiller..
ama yüksek megapikselli makineler için daha kaliteli optiklerin tercih edilmesi faydalıdır ..
tamron 17-50 ile olabilir mesela..

Tarih: 7 Temmuz 2010, 23:28 - İp: 88.***.**5.88
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaşlar , şu lens iş görür mü tarzında sorular inanın artık bayıyor .

Nicalayy, yazacaklarım şahsına değil , lütfen üzerine alınma ve yanlış anlama .... Genel yazacağım.

------------------------------

Yahu Canon,Nikon gibi markalar , geliştirmeye milyon dolarlar harcadıkları yıllar boyunca belki milyonlarca satacakları modellere hiç "iş görmeyecek" kalitede lens koyarlar mı ? Koyarlarsa , o Nikon/Canon kullanıcısı bir daha gider aynı marka alır mı ?

18-55 , 18-105, 18-135 mm gibi lenslerin , orta kısımlarda -kadrajın belki %80'inde - verdiği keskinlik prime 50mm lenslerin çoğunluğuyla aynıdır ( hatta bazılarında daha iyidir - bu konuda topik açmıştım ). 2100-2200 çizgi/res-yüks. değer verirler. Açın bakın lens testlerinde çözünürlük/resolution rakamlarına.

Ucuz kit lenslerin zayıflıkları uç değerlerde , en açık diyaframlarda veya en geniş açıda en kenarlarda ortaya çıkan kusurlardır ( fıçı efekti, distorsiyon, vigneting ,vs ) . Lens biraz bilinçli - uç değerlerin dışında - kullanılır , biraz da crop yapılırsa sorunların %95'i çözülür .

2-3 kat fiyatla başlayan lensler , o %5' lik kayıba tahammülü olmayan , lensini taşın suyunu çıkaracak şekilde kullanan, uç limitlerde kayıpsız yüksek kaliteyi yakalamak isteyenler içindir. ( Daha yolun en başında olacak iş değil anlayacağınız ). Zaten o kaliteyi isteyen adam da gidip başlangış seviyesi DSLR'sine bu lensi almaz - bir $1000 daha verir , üst seviye / pro-amatör makina alır. Hatta kusursuzluğun peşinde, en son % 0.1'lik eksik kalan kaliteyi yakalamak isteyen " enhusiast" ler için de Leica'daki gibi $ 10,000 'lik 50 mm ( f 0.95 ) lensler de vardır.

Kaldı ki çektiğimiz fotoğraflara bir de 1024 veya 1280 pixel ekranda bakıyoruz - %99 zamanda . Şişe camı ile çekseniz olacak yani neredeyse . Baskı alacak mısınız - şöyle 18x24 veya 30x40 - onu düşünmek lazım . Almıyorsanız , 72 dpi PC ekranında kaç çizgi eşdeğeri göreceksiniz ?

---------------------------

Bundan sonra bu soruyu soranlara copy/paste bu cevabı ekleyeceğim - ona göre

Tarih: 8 Temmuz 2010, 00:38 - İp: 96.***.**4.180
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir de kit lenslerin kasa yapısında kullanılan malzemeyle, üst sınıf lüks lenslerdekinden farklıdır genelde. Yani verilen ilave paranın bir kısmı da plastik yerine çelik aksama ve sızdırmazlığa veriliyor.. Makineyle kit halinde sunulan lenslerin çoğu plastik ve polikarbonat aksama, ve bayonete sahiptir. Pahalı lenslerde ise çeliktir. Bu da uzun ömür olarak kendini gösterir..

Ayrıca 18.55mm lens Japonya yerine Tayvan'da üretildiği için işçilik maliyeti de azalıyor. Maliyetin büyük bir kısmı işçiliğe giden bir ürün için, ucuz işçilik önemli bir girdi.

E bir de farklı sınıf fiyat farkı var, her üründe olduğu gibi.
"Farkı Fiyatı" diyebiliriz bir açıdan da.. Cam kalitesi yeterlidirki üzerine CANON markasını basmışlardır ve 1.000-2.000 dolarlık makinelerle birlikte ilave ücret karşılığı sunmaktadırlar.

Tarih: 8 Temmuz 2010, 09:33 - İp: 116.***.**2.195
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili paperman aslında benim sorum kit lens iyi kötü değildi.şimdi bulamıyorum yüksek megapikselde bu lenslerle ilgili bir sıkıntıdan bahsediliyordu ama bulamadım.yoksa bende size katılıyorum herzamanda böyle düşündüm koskoca canon nikon bu lensleri bu makinalara koyarken hiç mi test yapmıyor haklısınız belki bunlar Türk firması olsa düşünürdüm ama iyiki de değiller

Tarih: 9 Temmuz 2010, 01:03 - İp: 62.***.**0.226
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Digital fotoğraf makinesinde teknolojik olarak , LENS üretiminde olduğundan çok daha ileride bulunuyor ,
Çok makul fiyatlar ile amatör ve Yarı profesyonel DSLR makineler satıyor .
İyi Canon Lensler ise ( L serisi kırmızı çizgili olanlar ) çok pahalı .
ucuza iyi lens kullanmak isteyen Nikon DSLR satın alabilir , biraz fazla para öder ve , mesela D90 ile eski ve yeni bütün Nikon lensleri kullanabilir .
karar sizin .

Tarih: 14 Temmuz 2010, 21:22 - İp: 88.***.**4.127
  • 1