rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

Canon 500d İle Çekilmiş Bir Video

The Sunny Coast on the 500D (mostly) from Christian Fitzpatrick on Vimeo.

http://vimeo.com/5214688

http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=5214688&server=vimeo.com&show_title=1&show_byline=1&show_portrait=0&color=&fullscreen=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" width="400" height="225

#rebelemo' tarafından 02.07.2009 11:04:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Temmuz 2009, 11:02 - İp: 78.***.**0.105
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

last hope bu video yu incelemelisin.

canon video kamera ile karşılaştırma var.
en sonunda music by bilmem ne " last hope" yazıyor..

LİNK 5

Tarih: 3 Temmuz 2009, 10:57 - İp: 85.***.**9.67
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

izliyorum hocam videoyu da indirdim laptopa müdür gelince fotoğraf makinesi olarak teklife 500D yazdırırız artık benim ayrıca makine almama gerek kalmaz A300 alırım yine ne de olsa gönlümdeki sarışın

Tarih: 3 Temmuz 2009, 11:02 - İp: 81.***.**7.150
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

güzel müzik yapmış mıyım kadir ustam

Tarih: 3 Temmuz 2009, 11:04 - İp: 81.***.**7.150
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

ISO performansı da iyi makinenin.

Tarih: 3 Temmuz 2009, 11:04 - İp: 85.***.**9.67
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

güzel videolar, acaip cezbediyo acaba hd ile çekip ardından avi mi yaptıki:S hd video çektikten sonra ne kadr kalitesiz makine olursa olsun yine ii kalite vericektir. ama 4gb karta 12 dk çekime izin veriyodu 500d alıcaksanız yanında illaki bi kaç kart bulundurun

Tarih: 3 Temmuz 2009, 11:39 - İp: 88.***.**2.242
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Videodan pek anladığımı söyleyemeyeceğim, ama bende denedim.
Sonuçlara şaşrıdım. Çok başarılı.
Hem 5D2, hemde 500D ile çekilenleri karşılaştırayım size.
Video fotograftan biraz farklı, akıp gidiyor. Lens keskinliği filan biraz 2. planda kalıyor gibi geldi bana. Les farkı ancak çok açık diyaframlı çekimlerde ortaya bariz olarak çıkıyor. Ultra düşük alan derinliği ve bokeh.
Glelim 2 makinenin video farklarına.
500D otomatik ışık ayarı yapıyor, yani enstantane, ISO, ve diyafram kontrolunuz yok, gerçi bir takım hileler yapılabiliyor, ama direk kontrol yok. 5D2 de öyle idi, ama yeni mikrokod ile bu ayarlar artık yapılabiliyor.
5D2 sadece 30FPS 1080p (progressive full HD) çekim yapıyor.
500D ise 1080P (20 FPS) ve 720P(30FPS) olarak iki çekim moduna sahip.
Video'dan fazla anlamıyorum, o yüzden 20FPS ne gibi bir eksikliktir bilemiyorum. Belki çok hızlı hareket eden şeyler için fazla uygun değildir. Bilgi veren olursa memnun olurum.
Görüntü kaliteleri olark bir fark gözlemlemek çok zor (aynı lenslerle) sadece 500d görüntüleri daha dar,(crop faktöre bağlı olarak).
Yedek makine olarak aldığım 500D benim alıştığımdan biraz küçük, ancak fotograf kalitesini oldukça beğendim.
Fim modunda manuel focus gerekiyor. Gerçi kontrast detect bir focuslama mümkün ama işe yaramaz. Zaten iyi film manual focus olurmuş. (bilenler öyle diyor)

Projem bitince yedeğe ihtiyacım olmayacak ve (ağustos sonu) elden çıkaracağım. O vakte kadar yapmamı istediğiniz testler varsa, vakit buldukça yaparım. Video çek yolla demeyin, zira video nasıl küçültülür bilmiyorum.
Bu arada her ikiside, bir nefeste 4GB video çekebiliyor (dosya boyu sınırı) buda 15-20 dk kadar demek. Ama istediğiniz kadar defalarca 4GB çekebilirsiniz. Gerçi hiç bir ciddi film/video sahnesi (düğün fian çekmekten söz etmiyorum) bir kaç saniyeden uzun olmazmış.

Tarih: 5 Temmuz 2009, 03:46 - İp: 85.***.**3.99
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fatih hocam (abi) 5d m2 nın vıdeo cektigini bilmiyordum valla,uzak olunca demek kacırmısım:D
karsılastırma için tesekkurler..
500d video kalitesi gercekten cok iyi geldi bana,hayatımda ilkkez bir makineyı belki hiç kullanmayacagım bi ozellik yuzunden almak istedim..
şimdi millete ne desek ınandıramayız:D
----
sinemada akan film 24 fps dir bunun altını ınsan gozu belli belirsiz bir kesintili olarak goruyor diyorlar,sanırım benım gozum tembel cunku 15 fpsde cekiyorum akıp gidiyor..
mesela bu konu baslıgındaki video için 20 fps yeterli bence..zaten hepsi fotograf gibi,ama haklısın aksiyon olan konuları cekmek için 30 fps sart..
mesela uefa kupasında falan yavas cekimler için sanıyede 100 kare (sayıdan emın degilim 60da olabilir) ceken kameralar falan kullanılıyodu sanırım..
----
sonucta bu tip videolar için fazlasıyla yeterli bir makine ve kalite..
ben makro fotografcıları,yada kus fotografcıları için cok cok iyi bir ozellik oldugunu dusunuyorum..
bu tip cekimler yaparsan yakın zamanda, bir video istiycem.. (sen videoyu cek,kucultmeyı anlatırız )

last hope pazarbey yıllarca sizi bortuden bocekten tıksındırdı,tavsiyem benım galerime gir..
sev sevil:D
not: cok bakınca hafif bir kaşıntı tutuyo,psikolojiktir korkma

Tarih: 5 Temmuz 2009, 05:47 - İp: 78.***.**7.47
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

fdemirhan
fps= frame per second yani saniyedeki kare sayısı.
bu sayı artıkkça hızlı kareler elde ediceksiniz buda hızlı nesneleri daha net görmenizi sağlar. eğer az ise hareket eden nesne sanki duraksıyomuş gibi gelir. 24 fps uygun bir rakam ben 10 fps ile video çekmişitm gözü rahatsız edicek kadr bilde değildi, ki 30 fps fotoğraf makinasına eklenmiş bi video özelliği olrak iyi rakam. ilk verdiğim linkteki video ise hd çözünürlükte çekilmiş ve sonradan codec değiştirlimiş die düşünüyorum...

Tarih: 5 Temmuz 2009, 13:36 - İp: 88.***.**7.156
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Çağdaş,
Video kalitesi oldukça iyi. Hatta büyük sensor ve Film dünyasında olmayan lesnler gibi avantajlar var. TS lensler, f1.2 lensler vs.. Yeni Harry Potter fimi ve Ironman2 filmlerinde 5d2 kullanılmış. Bir sürü belgeselci de super tele nedeniye (400 f2, 600 f4, 800 5.6) 5D2 ile video çekiyorlarmış. Herhalde bizlere yeterli olur :-)

Yakında uzun bir tura çıkıyorum. Arada video çekerim nasıl olsa. Bir şeye benzerse paylaşırım. 500D yi de ara sıra kullanmaya çalışırım.
Biri 30, biri 20 FPS ile çekilen parçalar sorunsuz birleştirilebilirmi ?
Windows tabanlı bilgisayarlar için MOV formatlı video işlemek için Adobe dışında hangi programlar iyidir ?

Tarih: 5 Temmuz 2009, 16:31 - İp: 85.***.**3.99
rebelemo
rebelemo (üye)
İzmir / Meraklı

fdemirhan
en kolayı windows movi maker ile yaapbilrsniz. onun haricinde Aynı format ve çözünürlük için Virtualdub ve Tmeg Encoder gibi programları kullanabilirsiniz. eğer farklı format ise AVI/MPEG/ASF/WMV JOINER adında program işini görücektir. ben joiner tavsiye ederim manüleri kolay ve kullanışlı. 20fps 30fps olması birleştirmek için sorun teşkil etmez ama 1 sn kareler kullanarak birleştirrseniz art arda o zman senkranizasyon sorunu yapabilr. onun haricinde eğr alt yazı eklicekseniz oda sorun teşkil edebilr... bu arada 20fps ile 30 fps video çekipte birleştirme gibi bir fırsatım olmadı.

Tarih: 5 Temmuz 2009, 16:55 - İp: 88.***.**7.156